Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik
2085
BLOG

Trzy niedoceniane korzyści z płacenia kartą

Tomasz Wójcik Tomasz Wójcik Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Wielu z nas używa kart płatniczych ze względu na wygodę i przyzwyczajenie, zapominając o bardzo istotnych korzyściach, takich jak chargeback czy programy lojalnościowe. Używając na co dzień płatności kartą możemy zyskać dużo więcej niż nam się wydaje. 

Karta płatnicza to nie tylko sposób na dokonywanie szybkich i łatwych transakcji bezgotówkowych. To także zabezpieczenie dla naszych transakcji i możliwość zdobywania nagród i zniżek w programach lojalnościowych. Warto sprawdzić jakie możliwości kryją nasze karty w portfelach – może się okazać, że nie wykorzystujemy w całości ich potencjału.

1. Bez gotówki, bez kolejki

Dużą popularność zyskują w Polsce płatności zbliżeniowe. Transakcje poniżej 50 zł, które nie wymagają autoryzacji kodem PIN, znacząco skracają czas oczekiwania w kolejkach w sklepach. Zasada działania jest dosyć prosta – im więcej ludzi korzysta z płatności zbliżeniowych, tym większą korzyść odczuwamy, bo czas oczekiwania w kolejce się skraca. Tę zależność potwierdzają badania domu badawczego MAISON & PARTNERS wykonane na zlecenie Mastercard.

Jak mówi autorka badań, prof. Dominika Maison: – Jeszcze kilka lat temu większość osób płaciła gotówką, a kartą tylko od czasu do czasu lub dokonując płatności powyżej kilkuset złotych. Ostatnio przekonaliśmy się, prawdopodobnie właśnie dzięki kartom zbliżeniowym, do tego, że każdy najmniejszy zakup może być w ten sposób dokonany i to spowodowało ogromny wzrost częstotliwości używania kart w Polsce. 

Blisko połowa (46%) uczestników badania uznała, że gdyby od jutra nie było możliwości płacenia gotówką, a jedynie kartą zbliżeniową, to nadal byłoby to dla nich wygodne. Równie pozytywne reakcje widać wśród testujących płatności mobilne. Aż 3 na 4 ankietowanych, którzy wypróbowali już zbliżeniowe płatności telefonem, jest zadowolonych i chce nadal z nich korzystać. Jako społeczeństwo, jesteśmy bardzo otwarci na innowacje, a płatności zbliżeniowe wyraźnie przypadły nam do gustu. 

2. Bezpieczniej z usługą chargeback

Powszechnie wiadomo, że karty płatnicze są bezpieczniejsze niż gotówka – są zabezpieczone kodem PIN, można je zastrzec w razie kradzieży, a nawet dodatkowo ubezpieczyć. Jest jeszcze jeden wbudowany w karty mechanizm zabezpieczenia, o którym zapominają często klienci, a który może uratować pieniądze w wielu sytuacjach. Bankowcy nazywają to parasolem ochronnym dla naszych zakupów.  

Mechanizm chargeback, czyli tzw. obciążenie zwrotne, pozwala nam na odzyskanie pieniędzy, jeśli trafiliśmy np. na nierzetelnego sprzedawcę. Wystarczy przejść przez procedurę reklamacji transakcji w swoim banku i pieniądze mogą wrócić na nasze konto.

Najlepszym i najczęściej wymienianym przykładem są wycieczki kupowane w biurach podróży. Jeśli biuro podróży zbankrutuje lub kupiona przez nas usługa nie jest taka jak obiecano w ofercie, możemy uruchomić chargeback. Wystarczy złożyć reklamację w banku – wydawcy karty, której użyliśmy do płatności za usługę. Jeśli faktycznie sprzedawca był nierzetelny i nie uda mu się podważyć naszej reklamacji, wtedy dostaniemy nasze pieniądze z powrotem. To jedna z największych zalet używania kart płatniczych.

3. Wymieniaj punkty na nagrody

Programy lojalnościowe używane są od dziesięcioleci przez sieci handlowe i sklepy, jednak najbardziej wygodne są programy lojalnościowe wbudowane w karty płatnicze. Przyczyna jest prozaiczna – jedną kartą możemy nabijać punkty w wielu miejscach, nie robiąc nic innego jak codzienne zakupy. Nie musimy mieć kilku kart i w każdym sklepie używać dodatkowo innej czy też śledzić jednocześnie kilku różnych programów. Jedno miejsce i jeden system zarządzania zdobytymi punktami za transakcje sprawia, że program jest prosty i wygodny, pozwala łatwo zdobywać nagrody. 

Wśród popularnych w Polsce programów lojalnościowych znajdziemy chociażby Visa Oferty i Mastercard Priceless Specials największych operatorów kart – tutaj zbieramy punkty, które możemy wymienić na nagrody bądź korzystne promocje cenowe. Niektóre banki inwestują we własne programy, np. mBank ma dosyć szeroko rozbudowany autorski program mOkazje. 

Inną, bardzo popularną wśród podróżników formą zbierania punktów są karty z podpiętym programem typu Miles & More. Każda transakcja nabija na konto punkty, które można wydać na obniżenie cen biletów lotniczych, podwyższenie klasy lotu, dostęp do saloników VIP na lotniskach lub nawet zniżki w luksusowych hotelach. 


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o charakterze edukacyjnym, poświęcony różnym formom płatności. Partnerem bloga jest firma Mastercard.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Gospodarka