carcajou carcajou
387
BLOG

900 tysięcy wezwań do wojska do końca roku

carcajou carcajou Społeczeństwo Obserwuj notkę 14
Rząd Ukrainy zdecydował o przeznaczeniu prawie 72 milionów hrywien na zorganizowanie centralnego druku i wysyłki 900 tysięcy wezwań do służby wojskowej do końca 2024 roku. Decyzja ma na celu usprawnienie procesu mobilizacji oraz wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy.

Tak, słabo to wygląda. Nawet jak Ukraina przetrwa wojnę z Rosją, to demografia, niczym kostucha, zapuka do ich drzwi. Straty męskie w grupie 18-25 będą nie do odrobienia. Wielu nowych Ukraińców będzie miało obcych ojców.


Według informacji zawartych w dokumentach rządowych, za produkcję i wysyłkę wezwań odpowiedzialne będzie Ministerstwo Obrony, które zleci drukowanie państwowym przedsiębiorstwom posiadającym strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki kraju, szczególnie tym z sektora poligraficznego. Centralizacja procesu ma zapewnić spójność i skuteczność, a także zmniejszenie ryzyka nieprawidłowości związanych z dostarczeniem dokumentów.

Koszt jednego zestawu, który składa się z wezwania, koperty z naklejką na list polecony oraz załączonego powiadomienia o doręczeniu, wynosi około 20 hrywien. Zgodnie z założeniami, każdego miesiąca będzie drukowanych około 300 tysięcy wezwań.

Ukraińskie ministerstwo finansów zostało zobowiązane do przekazania funduszy z rezerwy budżetowej, a do końca roku – konkretnie do 28 grudnia 2024 roku – raport z wykorzystania środków ma zostać złożony do Ministerstwa Ekonomii, Ministerstwa Finansów oraz do Państwowej Służby Skarbowej.

https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/ukraina-900-tysiecy-wezwan-do-wojska-do-konca-roku


"Rekrutacja" do wojska ukraińskiego czasem nie jest dobrowolna.


„Ogółem do sił obrony powołano 1 mln 50 tys. osób. Planowane jest powołanie kolejnych 160 tys. Umożliwi to obsadzenie do 85 proc. składu osobowego jednostek” – napisał Honczarenko na Telegramie.

Nowa mobilizacja na Ukrainie jest obciążona wieloma wyzwaniami. Poza problemami logistycznymi związanymi z wyszkoleniem i wyposażeniem rekrutów, Ukraina boryka się z wysokim odsetkiem dezercji oraz tzw. „unikania poboru”. Wielu żołnierzy znajduje się w strefie działań wojennych od samego początku pełnoskalowej wojny i przez długi czas nie miało możliwości odwiedzenia rodzin. Rotacje są przeprowadzane rzadko, a bataliony pozostają na froncie znacznie dłużej, niż pierwotnie przewidywano.

Dodatkowy problem to nieodpowiedni profil osób zaciąganych do wojska. Jak podkreślają ukraińscy oficerowie, którzy chcą zachować anonimowość, część nowych rekrutów nie nadaje się do walki – niektórzy są zbyt starzy, chorzy lub mają problemy z alkoholem, co stawia pod znakiem zapytania ich zdolność do służby.

Aby przeciwdziałać dezercji, Ukraina przyjęła ustawę nr 11322, która łagodzi konsekwencje pierwszej dezercji, pozwalając żołnierzom na powrót do jednostki bez konsekwencji, pod warunkiem zgody dowódcy. Z kolei wprowadzenie nowego prawa o mobilizacji pozwoliło na utworzenie cyfrowej bazy rezerwistów i poprawienie organizacji rekrutacji. Mimo że dzięki aplikacji „Reserve+” udało się zarejestrować ponad 4 miliony potencjalnych rekrutów, system nie wyeliminował problemów związanych z motywacją i morale wśród poborowych. Nadal wiele osób, zwłaszcza z regionów o większych trudnościach ekonomicznych, stara się unikać poboru.

https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/ukraina-planuje-mobilizacje-160-tysiecy-zolnierzy-komentarz


image

Nowy ustrój RP powinien być wolny od tego typu problemów z rekrutacją - obowiązek obrony powinien spoczywać na obywatelach z pełnią praw oraz obywatelach przeszkolonych, niepełne prawo 2. Tyle praw, ile odpowiedzialności, służba w armii w czasie wojny i pokoju to ma być honor, który wiąże się z większymi prawami obywatelskimi. Bo czyż można oddać Ojczyźnie coś więcej niż swoje życie? W tym celu trzeba utworzyć różne kategorie Polaków. Zmienne to: stosunek do służby wojskowej, miejsce stałego zamieszkania, pochodzenie.


b. szczególna rola polskiego wojska (służb mundurowych) w społeczeństwie polskim
- stanowiska kierownicze w państwie na każdym szczeblu, w Parlamencie, na stanowisku Prezydenta, w spółkach skarbu państwa, samorządach, itp. mogą pełnić tylko Polacy, nie posiadający wcześniej żadnego obcego obywatelstwa, po odbyciu dwuletniej służby wojskowej lub gotowi do jej pełnienia w różnych formach na wezwanie (szkolenia WOT, itp.). Nie dotyczy niepełnosprawnych, którzy nie mogli służyć w wojsku, itd (dla nich inne wymagania, które mogą spełnić stosownie do ich niepełnosprawności). I tylko ww. mogą mieć dostęp do broni. Żadnej przymusowej służby wojskowej.


pełnia praw - nigdy nie był obywatelem innego państwa, odbył 2 lata w wojsku, jw., ma prawo do głosowania, mieszka na stałe w Polsce, ma prawo do broni, może piastować funkcje kierownicze, może być wybierany (bierne prawo wyborcze)

niepełne prawo 1- nigdy nie był obywatelem innego państwa, nie odbył 2 lat w wojsku, jw., ma prawo do głosowania, mieszka na stałe w Polsce, nie ma prawa do broni, nie może piastować funkcji kierowniczych, nie może być wybierany (bierne prawo wyborcze)

niepełne prawo 2- był obywatelem innego państwa, ale już jest tylko Polakiem, odbył 2 lata w wojsku, jw., ma prawo do głosowania, mieszka na stałe w Polsce, ma prawo do broni, może piastować funkcje kierownicze, nie może być wybierany (bierne prawo wyborcze)

niepełne prawo 3 - był obywatelem innego państwa, ale już jest tylko Polakiem, nie odbył 2 lat w wojsku, jw., ma prawo do głosowania, mieszka na stałe w Polsce, nie ma prawa do broni, nie może piastować funkcji kierowniczych, nie może być wybierany (bierne prawo wyborcze)

Nie mieszkasz na stałe w Polsce, masz tylko obywatelstwo polskie, nigdy innego nie miałeś, to nie możesz głosować, nie możesz być wybierany (bierne prawo wyborcze). Nawet jeśli odbyłeś służbę wojskową, to nie masz prawa do broni i nie możesz piastować funkcji kierowniczych. Wróć na stałe, to odzyskasz swoje prawa.

Wyjątki opisane w ustawie, np niektóre krytyczne stanowiska w państwie nie mogą być piastowane przez osoby będące wcześniej obywatelami innych państw. Powyższe zróżnicowanie praw ma promować odbycie nieobowiązkowej służby wojskowej, stały pobyt w Polsce (tu płacisz podatki i wydajesz na co dzień pieniądze) oraz uniemożliwić byłym obywatelom innych państw, a obecnie Polakom, wpływ na politykę poprzez korzystanie z biernego prawa wyborczego.

https://www.salon24.pl/u/carcajou/1402364,mene-tekel-fares


carcajou
O mnie carcajou

PO głosi wszem i wobec, że dwa i dwa to pięć, i wszyscy, którzy chcą się uważać za ludzi światowych i inteligentnych, muszą w to uwierzyć. Działania partii negują bowiem nie tylko legalność demokratycznie wybranej władzy, czy podważają znaczenie instytucji państwa polskiego, lecz jakąkolwiek logikę. Za największą herezję uznają zdrowy rozsądek. Najbardziej przeraża nawet nie to, że ci ludzie mogą unieważnić cokolwiek i kogokolwiek  wg własnego zmieniającego się z dnia na dzień widzimisię, lecz że mogą mieć rację. Bo przecież skąd naprawdę wiadomo, że dwa i dwa to cztery? Lub że ludzie dawno temu nie polowali na dinozaury? Albo że przeszłość jest niezmienna? Jeśli zarówno przeszłość, jak i świat zewnętrzny istnieją wyłącznie w naszym umyśle, a umysł można kontrolować przez usłużne im media - co wtedy? George Orwell 2023 PiS to partia wariatów. Niegdyś oznaką szaleństwa było upieranie się, że Ziemia obraca się wokół Słońca; dziś wiara, że Polacy mają prawo sami decydować o tym, co jest w Polsce dobre, a co złe, nie zaś UE, Niemcy, Izrael czy Rosja. Tylko PiS w to konsekwentnie wierzy, mówią więc, że są wariatami, bo jakże tak można? George Orwell 2023

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo