Zachęcam do obejrzenia filmu o ludobójstwie wołyńskim, którego współautorką była Carcinka, blogerka S24, ex szefowa działu wideo Nowego Ekranu, członek SDP, reżyser filmu o Bohdanie Porębie "Ostatnia droga Bohdana Poręby, reporterka dokumentująca akcje Lasu Smoleńskiego i Ob-ciachu, które to inicjatywy powstały na S24 w 2010 r. Reżysera nie trzeba przedstawiać, to m.in. zdobywca Srebrnych Lwów Gdańskich. To jeden z pierwszych tak odważnych filmów w temacie ludobójstwa wołyńskiego, a na pewno pierwszy tak wielowątkowy.
W filmie zobaczycie m.in. siostrę Stepana Bandery.
"Telewizja jest medium, które utrzymuje się z reklam stąd też m.in. koniecznym okazało się odchudzenie filmu, by był poniżej 45 minut - w wersji telewizyjnej zabraknie zatem paru wątków. Czemu film został zaklasyfikowany [przy zakupie] jako reportaż, a nie dokument? Może dlatego, że dokumenty są ponad 3 razy droższe??? Hmm, sama się nad tym głowię, wiele innych zdziwień... pal licho pieniądze, najważniejsze, że film jednak IDZIE !!"
Carcinka
Carcinka
Link do filmu:
https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/zatruta-krew-bratnia,274356
ZATRUTA KREW BRATNIA
Produkcja: 2016 r., Polska
Gatunek: dokument
Reżyseria: Krzysztof Wojciechowski
Zdjęcia: Mariola S. Walędzik "Carcinka", Jerzy Bonczyk, Krzysztof Wojciechowski
Muzyka: Krzesimir Dębski "Psalm nr 1", czas: 8 min. 0 sek.
Montaż: Mariola S. Walędzik "Carcinka"
Światło i dźwięk: Janusz Kłosiński
Mastering dźwięku: Przemysław Korpas
W filmie wystąpił chór VARS CANTABILE im. Arkadiusza Janaszka pod dyr. Edwarda Bogdana "Modlitwa obozowa" - sł. i muz. kpt. Adam Kowalski "Kołysanka o zakopanej broni" - sł. i muz. Krystyna Krahelska "Danuta"
Wspomnienia ocalonych z Rzezi Wołyńskiej czytali: Halina Rowicka i Ryszard Baciarelli
W filmie wykorzystano materiały archiwalne Krzysztofa Wojciechowskiego z 1989 r. i 1999 r.
Fotografie ze zbiorów Ewy Siemaszko, IPN-u.
Wykorzystano fragmenty nagrań z YT autora Wołyń MójWołyń: "Droga do Rudnia Stryj. Wołyń", "Moczulanka Cmentarz. Wołyń", "Lewacze Cmentarz. Wołyń"
Do obejrzenia filmu zachęca reżyser plus parę słów od Carcinki. 28 Luty 2014 r. Rocznica mordu w Hucie Pieniackiej. Możecie zobaczyć początek filmu.
Kogo interesuje stan umysłów jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie i za czasów rządów PO, tego zapraszam na dyskusję, jaka się odbyła po premierze filmu w jego nieokrojonej wersji, w styczniu 2014 r. Możecie sobie zrobić porównanie z dniem dzisiejszym. Możecie też zobaczyć m.in. wypowiedź śp. Bohdana Poręby, słynnego reżysera "Hubala", na temat filmu. Dwa tygodnie później reżyser zmarł, więc najprawdopodobniej to jego ostatnia publiczna wypowiedź.
Stopklatka powyższa przedstawia jedną z polsko-ukraińskich rodzin w przededniu ludobójstwa wołyńskiego. Jak wiecie UPA kazała mordować Ukraińcom swoich polskich współmałżonków, co miało miejsce i w tym przypadku. Czy dzieci podzieliły los żony, czy ochrona ich życia była ceną, którą ojciec zdecydował się zapłacić? Tego się zapewne już nigdy nie dowiemy.

Grafika przedstawia "polskiego orła", m.in. w ten okrutny sposób Ukraińcy mordowali polskie dzieci. Być może ten sposób mordowania był formą odpłaty za heroiczną postawę "Orląt Lwowskich".
Więcej:
http://kresykedzierzynkozle.pl/stara_strona/kresykedzierzynkozle.home.pl/page58.html
Komentarze
Pokaż komentarze (20)