Stary Wyjadacz Stary Wyjadacz
162
BLOG

topinambur, smak niepowtarzalny...

Stary Wyjadacz Stary Wyjadacz Gotowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Topinambur to popularna roślina o charakterze ozdobnym. Rośnie wysoko i kwitnie jesienią. Jego kwiaty przypominają kwiatostan słonecznika, ale znacznie mniejszy, chociaż sama łodyga potrafi sięgać nawet i 3 metry wysokości i często jest nazywany "jadalnym słonecznikiem".

Jest to roślina kłączowa i właśnie jej kłącza są jadalne. Przypomina to mniej więcej kłącza ziemniaków, ale nie są one tak regularne i jednorodne. Dlatego ich przygotowanie do spożycia nie jest łatwe.

No i ich trwałość. Wykopane bulwy w suchym pomieszczeniu bardzo szybko tracą wodę i stają się "podwiędnięte" - co jednak nie umniejsza ich wartości smakowych. Atutem kłączy topinambura jest odporność na niskie temperatury i jeżeli zimą nie ma zbyt dużej pokrywy śnieżnej a ziemia nie jest zmarznięta - można je wykopywać na bieżąco. Jest to roślina rozmnażająca się w miarę szybko, chociaż nie jest w stanie konkurować z ziemniakami...


Sposób przygotowania kłączy do spożycia

Kłącza są nieduże i posiadają wiele wypustków. Z tego powodu trudno jest je obierać. Ważne, żeby były dokładnie umyte. Można je gotować razem ze skórką. W czasie gotowania pęcznieją, więc zwiększa się ich objętość. Po ugotowaniu, już na talerzu, łatwo rozkroić kłącze wzdłuż i łyżeczką można wyjąć miękką część korzenia. Jego smak jest bezkonkurencyjny.

A samo gotowanie jest proste - wystarczy wrzucić je do garnka i zagotować z dodatkiem niewielkiej ilości soli, podobnie jak gotujemy ziemniaki.

Warto też wiedzieć, że kłącza topinamburu mogą wpływać pozytywnie na układ trawienny i wpływać na przebieg trawienia.


Innym sposobem jest jedzenie kłaczy topinambura na surowo. Regularne fragmenty obieramy ze skórki. Po pokrojeniu na cienkie plasterki - podobnie jak rzodkiewkę - nadają się na kanapki.


Jednym ze sposobów przedłużenia przydatności do spożycia jest kiszenie topinambura. Kisimy go podobnie jak i ogórki. Należy je starannie umyć. Następnie układamy je do słoja. Można je obierać ze skórki, ale można włożyć je bez obierania i po kilku dniach otrzymujemy dodatek do obiadu o orzechowym smaku.

W internecie znajduje się wiele sposobów przygotowania sałatek z dodatkiem tego warzywa. A jeżeli ktoś posiada ogródek - to usunięte fragmenty kłączy może zakopać w ogródku. Część z nich powinna utworzyć nowe rośliny - dostępne w każdej chwili. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina inwazyjna i bardzo szybko zawłaszcza miejsce dla siebie kosztem już istniejących nasadzeń.

Łodygi topinambura w okresie wzrostu rośliny mogą tworzyć zwarty szpaler starannie zasłaniający wnętrze działki od zewnątrz. Jesienią łodygi twardnieją i zasychają. Można je kompostować lub wykorzystać jako substytut opałowy.


image

Foto ilustracyjne, kiszony topinambur,

https://www.ugotowanepozamiatane.pl/kiszony-topinambur/




Lubię dobre jedzenie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości