Flaga Irlandii / Shutterstock
Flaga Irlandii / Shutterstock
Michał Bury Michał Bury
970
BLOG

"Twardy Brexit" doprowadzi do zjednoczenia Irlandii?

Michał Bury Michał Bury Brexit Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Na forum politycznym irlandzki premier, Leo Varadkar został zapytany o możliwość zjednoczenia Irlandii. Poruszony został m.in. temat "twardego Brexitu" oraz padło pytanie, czy tworzone są jakieś plany dotyczące scalenia Irlandii i Irlandii Północnej.


Delikatna kwestia  


Leo Varadkar od razu zdementował plotki o rzekomych planach zjednoczenia. Wytłumaczył, że zostałoby to odebrane jako prowokacja przez probrytyjskich unionistów w Irlandii Północnej.  Temat połączenia się w jeden organizm państwowy jest kontrowersyjny i dalej przypomina krwawe wydarzenia w Irlandii Północnej z 1998r. Wtedy starli się ze sobą zwolennicy oderwania Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii z brytyjskimi lojalistami. Konflikt został zakończony "porozumieniem wielkopiątkowym". Z którego wynika, że w przypadku, gdy znaczna część mieszkańców Irlandii Północnej opowie się za zjednoczeniem z Irlandią, to kwestia ma być rozwiązana poprzez referendum.   


Co w wypadku "twardego Brexitu"? 


Brexit to powód do zadowolenia chcących zjednoczenia. Irlandzka partia republikańska Sinn Fein wydała ostatnio poradnik dla sowich członków, który instruuje, co mają robić po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Wskazówki dotyczą działalności na rzecz propagowania idei scalenia wśród społeczeństwa, co ma doprowadzić do referendum wynikającego ze wspomnianego "porozumienia wielkopiątkowego". 

Następnym dość mocnym argumentów w rękach działaczy Sinn Fein jest wynik referendum z 2016r., w którym 56% głosujących w Irlandii Północnej było za pozostaniem w UE przy 62,7% frekwencji. Potwierdzającym wynik referendum okazał  się ostatnio przeprowadzony sondaż. Wynika z niego, że 52% mieszkańców Irlandii Północnej jest gotowych poprzeć zjednoczenie w obliczu negatywnych konsekwencji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. 

"Twardy Brexit" potęguje nastroje zjednoczeniowe. Wyjście bez umowy oznaczałoby przywrócenie regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną, co jest niezgodne z porozumieniem z 1998r. 

Leo Varadkar wypowiedział się na temat okoliczności "twardego Brexitu": 


W przypadku twardego brexitu pytanie o to się pojawi. (...) Jeśli Wielka Brytania zabierze Irlandię Północną z UE, wbrew woli większości mieszkańców - odbierze im europejskie obywatelstwa i podważy porozumienie wielkopiątkowe - robiąc to, wywoła pytanie (o zjednoczenie Irlandii), czy tego chcemy, czy nie.


Premier Wielkiej Brytanii 


Borys Johnson w Izbie Gmin powiedział, że jest przeciwny "backstopowi", czyli mechanizmowi, który miałby zapobiec przywróceniu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.  Podejście do sprawy premiera Wielkiej Brytanii skomentowałI MSZ, Simon Coveney:  


Wydaje się, że (Johnson) podjął świadomą decyzję, by postawić Brytanię na kursie kolizyjnym z Unią Europejską i Irlandią w związku z negocjacjami w sprawie brexitu


Jakie są szanse na zjednoczenie? 


Na tym etapie nie wydaje się, żeby to była realna perspektywa. Jednak "twardy Brexit" może przybliżyć Irlandię i Irlandię Północną do takiej decyzji. Kluczowym elementem w tej układance będzie Borys Johnson i jego kolejne wybory. Z jego zapowiedzi wynika, że jest zdeterminowany do wyjścia z UE. "Brexit albo śmierć" zdarzyło mu się powiedzieć. Jednak to tylko polityk i jego szumne zapowiedzi mogą być nic warte. 

Jest to emocjonujący temat, których on dotyczy i niestety raz już doszło do upustu tych emocji. Miejmy nadzieję, że nie powtórzy się scenariusz z 1998r. 


Źródła:  www.rp.pl, www.tvn24.pl 




Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Polityka