W imieniu krakowskich środowisk piłsudczykowskich zwracam się do Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z prośbą, aby przy rozstrzyganiu przetargu na pięknie odnowioną strzelnicę przy ulicy Królowej Jadwigi na Woli Justowskiej wzięta została pod uwagę historyczna funkcja tego zabytku będącego jednym z obiektów najbardziej kojarzonych - obok Oleandrów - z działalnością niepodległościową Józefa Piłsudskiego.
Z wybudowanej pod koniec XIX wieku i będącej fragmentem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków strzelnicy korzystali żołnierze austriaccy oraz członkowie powstałego w 1910 roku Związku Strzeleckiego. Taką rolę może ona odgrywać również teraz, służąc odrodzonemu po 1989 roku ruchowi strzeleckiemu i innym patriotycznym organizacjom paramilitarnym. Mogłaby być również wykorzystywana do ćwiczeń strzeleckich przez formowane w Małopolsce jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej.
Ponieważ zwycięzca przetargu na operatora budynku będzie go użytkować aż przez 40 lat, trzeba wyraźnie określić, że ma on przez ten czas służyć wyłącznie celom sportowo-rekreacyjnym i wystawienniczo-konferencyjnym.
Apeluję do znakomicie czującego tematykę historyczną i piłsudczykowską prezydenta Krakowa, profesora Jacka Majchrowskiego, który ogłosił ten przetarg, aby uczulił przeprowadzający go organ gminy na specyfikę nieruchomości, której tradycyjna funkcja powinna zostać zachowana.
przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego
przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa
dr Jerzy Bukowski
filozof-fenomenolog, autor "Zarysu filozofii spotkania" i "Filozofów o godnym życiu", harcerz, publicysta prasy krajowej i polonijnej, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, były reprezentant prasowy pułkownika/generała Ryszarda Kuklińskiego w Polsce
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura