Podczas Kongresu Polska – Wielki Projekt odbyły się wczoraj w Bibliotece UW dwa panele: Energetyka oraz Infrastruktura.
Nie zamieszczam tu pełnej relacji, a jedynie kilka punktów z panelu energetycznego w którym uczestniczyli profesor Krzysztof Żmijewski – Politechnika Warszawska, doktor Bolesław Jankowski – firma doradcza Energsys, mecenas Tomasz Chmal – Instytut Sobieskiego.
Gdy powstawała polityka energetyczna Unii, jej cele zawarte w oficjalnych dokumentach obejmowały: zmniejszenie emisji gazów, zmniejszenie zależności Unii od importu węglowodorów, stabilny rozwój gospodarczy i zachowanie miejsc pracy. Polityka w obecnym kształcie wdraża jedynie pierwszy cel, kosztem unijnych przemysłów – stalowniczego, chemicznego.
Węgiel jest dyskryminowany przez politykę energetyczną UE, czego uzasadnieniem jest wyższy udział emisji gazów cieplarnianych podczas spalania w porównaniu do np. gazu ziemnego. Pomijając pytanie czy emisja tych gazów jest istotnie tak bardzo szkodliwa, do bilansu szkodliwości gazu nie bierze się jego ulatniania podczas wydobycia i transportu. Szkodliwość liczy się jedynie „przy palniku”. Wystarczy, aby ulotniło się kilka tj. 3-4% gazu, czyli niemal czysty metan, a owa (dyskusyjna) szkodliwość w porównaniu z węglem się wyrównuje.
W wolnej Polsce inwestycje w moce wytwórcze w elektrownie systemowe (poza małymi elektrowniami wodnymi itd.) można policzyć na palcach jednej ręki- Pątnów II (początek budowy 2005), Bełchatów II (początek budowy 2006), Łagisza (początek budowy 2006). Wszystkie zostały rozpoczęte w poprzednich latach. Od przyjęcia w 2008 polityki energetyczno-klimatycznej nie podpisano żadnego kontraktu wykonawczego na roboty przy nowych blokach.
Dziś o 14 w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu 66 – Sądy i rządy w Polsce. Zapraszam – wśród panelistów min dr Jarosław Flis, dr hab. Fryderyk Zoll, prof. Marek Zubik, prof. Antoni Kamiński, dr Radosław Sojak. Oraz silna reprezentacja IS- Paweł Soloch, Jan Staniłko i Leszek Skiba.
Jutro od 10 Arkady Kubickiego- Finał.
Paweł Szałamacha
Poznaniak, czasowo od szeregu lat w Warszawie. Wiceminister skarbu w rządzie PIS. Prawnik z wykształcenia, publicysta. W latach 2008-2011 prezes Instytutu Sobieskiego.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka