Sejm uchwalił ustawę, która zakłada uproszczenie procedury składania zeznań podatkowych. To fiskus będzie wypełniał PIT - bez konieczności składania dokumentu przez podatnika.
- Rząd proponuje wprowadzenie, obok funkcjonujących dotąd sposobów składania zeznań podatkowych przez podatnika, czyli w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemu e-deklaracje, nowej formy rozliczenia podatkowego, polegającej na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika - mówił podczas prac nad ustawą Andrzej Szlachta, który kieruje sejmową komisją ds. finansów.
Każdy podatnik będzie miał wgląd do wypełnionej deklaracji od 15 lutego. Fiskus zwróci nam nadpłatę podatku w ciągu 45 dni. Do czasu uchwalenia ustawy obowiązywał termin 90 dni. Zmiany dotyczą rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz samotnie wychowujących dzieci. Na podatniku będzie spoczywało jedno zadanie: zweryfikować czy dane, wprowadzone przez Krajową Administrację Skarbową, są prawidłowe. Jeśli je zaakceptujemy, oznaczać to będzie złożenie rocznej deklaracji PIT.
Z kolei w przypadku PIT-37 i PIT-38 podatnicy nie muszą niczego sprawdzać - po wypełnieniu zeznań przez skarbówkę, nastąpi automatyczna akceptacja w terminie składania dokumentów. Można będzie uzupełnić informacje, których nie ma Krajowa Administracja Skarbowa i je zaakceptować. W ustawie zapisano możliwość odrzucenia nowej metody rozliczania się - wówczas podatnik musi rozliczyć się sam, tak, jak dotychczas. Fiskus poprosi nas o uaktualnienie numeru konta osobistego, na które wpłynie nadpłata.
Źródło: PAP
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Komentarze
Pokaż komentarze (3)