Choć termin składania rocznych rozliczeń dawno już minął, to mamy jeszcze czas na ewentualną korektę deklaracji podatkowej za 2017 rok. Jednym z częstych błędów podatników jest użycie niewłaściwego wzoru deklaracji.
Istnieją różne rodzaje formularzy podatkowych. Samych wzorów deklaracji PIT – uwzględniając różnego rodzaju załączniki – jest około 50. Każdy z nich jest przeznaczony do rozliczania innego rodzaju dochodów/przychodów. Można się zatem pogubić, wybierając błędny druk. Jeśli tak się stanie, musimy złożyć korektę zeznania podatkowego. Najpopularniejsze druki podatkowe do rozliczeń rocznych to PIT-37 oraz PIT-36.
PIT-37
PIT-37 służy do rozliczenia osobom zatrudnionym na umowę o pracę czy też umowę zlecenie. PIT-37 Składają go pracownicy, zleceniobiorcy i te osoby, którym zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik (np. pracodawca czy zleceniodawca). Ten formularz jest również wypełniany przez emerytów czy też rencistów. Podatnicy, którzy nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika lub uzyskują przychody z wielu źródeł, w tym część bez pośrednictwa płatnika, powinny wybrać PIT-36.
Przeczytaj, jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem za 2017 rok.
PIT-36
PIT-36 służy do rozliczenia działalności gospodarczej, czyli przeznaczony jest dla tych, którzy od swoich przychodów musieli w ciągu roku lub po zakończeniu roku samodzielnie obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy i wpłacić ją do urzędu skarbowego. Co ważne – PIT-36 jest adresowany do osób rozliczających się według skali podatkowej, czyli stawek podatkowych 18 i 32 %. Są to głównie podatnicy prowadzący małe firmy. Literka “L” przy numerze tego formularza wskazuje na osoby, które korzystają z tzw. podatku liniowego wynoszącego 19 procent. Warto dodać, że PIT 36 wykorzystuje się również w przypadku doliczenia zarobków dzieci małoletnich pozostających pod naszą opieką.
Przeczytaj, czym jest kwota wolna od podatku. Co warto o niej wiedzieć?
PIT 28
PIT 28 jest przeznaczony dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy powinni go rozliczyć w terminie do końca stycznia. W sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym (np. wynajem mieszkań) posiada jeszcze drugą działalność, należy złożyć dwa odrębne formularze PIT – oddzielny dla ryczałtu i dla działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych.
W przypadku najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze należy dołączyć do niej formularz PIT-28a, natomiast przy przychodach osiąganych ze spółek osób fizycznych przyda się również załącznik PIT-28b.
Przeczytaj więcej o ulgach podatkowych
Inne typy deklaracji podatkowych
PIT-38 – zaświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym za przyczyną kapitałów finansowych.
PIT-39 – zaświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) – dotyczy wynagrodzeń z dającego korzyści finansowe pozbycie się mieszkania i praw majątkowych osiągniętych lub wybudowanych po dniu 31 grudnia 2008 r., starsze przychody z mieszkania deklaruje się na formularzu PIT-36 lub w zakresie czynności dokonywanych do 2007 r. – PIT-23.
Przeczytaj, jak skutecznie rozliczyć 1 procent podatku.
PIT/B – zaświadczenie o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej firmy, dołączana jako załącznik do właściwej deklaracji podatkowej, którą rozliczający się składa w związku prowadzeniem tej działalności.
PIT/D – zaświadczenie o odliczeniu zakupów nieruchomościowych w roku podatkowym (jest to załącznik do PIT-28, PIT-36 i PIT-37).
PIT/M – zaświadczenie o wzbogaceniach małoletnich potomków, podlegających całościowemu opodatkowaniu z przychodami rodziców, składana jako załącznik do PIT-36 opiekuna.
PIT/O – zaświadczenie o odliczeniach od przychodów (przychodu) i od podatku w roku podatkowym, rozliczana jako załącznik do głównej deklaracji PIT.
Przeczytaj, jak rozliczyć najem mieszkania?
PIT-16 – deklaracja o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.
PIT-16A – zaświadczenie o stanie podatku na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w kolejnych miesiącach roku podatkowego.
PIT-19A – zaświadczenie o stanie podatku na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych we wszystkich kwartałach roku podatkowego.
Zobacz koniecznie: Co nam grozi, jeśli spóźniliśmy się z PIT-em?
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka