Tak wyglądają koparki kryptowalut, zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Tak wyglądają koparki kryptowalut, zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
3164
BLOG

Problemy polskiej kopalni kryptowalut. Firma oszukała inwestorów

Finanse osobiste Finanse osobiste Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Kilkuset polskich przedsiębiorców inwestujących w kryptowaluty za pośrednictwem gdańskiej spółki PGCmine nie może odzyskać swoich pieniędzy. Policja zajęła sprzęt, a właściciele odcinają się od udziałowca.

Polskie Górnictwo Cyfrowe to jeden z podmiotów, który umożliwia dzierżawę maszyn obliczeniowych do kopania kryptowalut. Wszystkie komputery - koparki należą do inwestorów, którzy dokonują wpłat na kopalnię. W skrócie wygląda to tak: klienci wykładają pieniądze, spółka kompletuje za nie serwerownię, a później dzieli się zyskiem z wykopanych krytpowalut.

Jednak od kilku dni do klientów przestały wpływać pieniądze. Kiedy jeden z nich zażądał zwrotu sprzętu, pojawił się problem. W sumie dotknął on kilkuset inwestorów. Najpierw przedstawiciele firmy PGC przekazywali, że trwają audyty obecnego stanu sprzętowego w spółce, potem przyznali, że koparki zostały odcięte od prądu, a część komputerów zajęła policja jako dowody w śledztwie.

Zobacz też: Jak NIE inwestować? Najczęstsze błędy inwestycyjne

image
Najpopularniejsze rodzaje kryptowalut. fot. Pixabay

Spółka posiadała serwerownię w dawnej FSO na Żeraniu. Wszystkie koparki kryptowalut przestały działać. PGCmine zrzuca winę na firmę NETECH w kwestii braku sprzętu oraz przekazywania nieprawdziwych informacji co do jego stanu i odcina się od wspólnika.

Prezes PGC Marcin Kołos twierdzi, że klienci, którzy podpisywali umowy z szefem NETECH-u Dominikiem Hundertem, powinni do niego kierować swoje prośby o zwrot sprzętu. Tymczasem komputery zajęła policja jako dowody w śledztwie. Kołos złożył bowiem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela NETECHU. Chozi o fikcyjne zawieranie umów sprzedaży koparek kryptowalut, a następnie fikcyjnych umów dzierżawy.

Przeczytaj: Co to jest kryptowaluta i jak na niej zarabiać?

Inwestorzy czują się oszukani. Jak twierdzą, byli przekonani, że podpisując umowę z NETECH-em, są jednocześnie klientami PGC. Część z nich podjęła już kroki prawne rozpoczynając współpracę z kancelarią adwokacką prowadzącą całą sprawę związaną z zwrotem wpłaconego kapitału.

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin proponuje pomoc poszkodowanym przez PGC i jej wspólnika, przestało jednak honorować  Polskie Górnictwo Cyfrowe jako swojego członka i usunęło firmę z rejestru zaufanych.

Dowiedz się: Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin

Źródło: money.pl, bithub.pl

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Gospodarka