Najważniejsze sprawy, gdy kupujemy mieszkanie to cena, lokalizacja, stan prawny i techniczny nieruchomości. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, czy na rynku wtórnym początek drogi do własnego „M” jest taki sam.
Najpierw powinniśmy sprawdzić, na jakie mieszkanie nas stać. To szczególnie istotne, gdy planujemy skorzystać z kredytu hipotecznego. Kolejny krok to określenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Później pozostaje nam znaleźć mieszkanie w najlepszej dla nas lokalizacji.
Stan budynku
Dowiedzmy się, w jakich latach i w jakiej technologii został wybudowany budynek. Pozwoli nam to oszacować, czy wartość mieszkania będzie rosła oraz, czy możemy się spodziewać wzrostu nakładów na remonty. Sprawdźmy stan elewacji budynku, aby się upewnić, czy ma on dobrą izolację cieplną. To wpłynie na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Stan klatek schodowych będzie świadczył o naszych przyszłych sąsiadach.
Kupując mieszkanie na wyższej kondygnacji, upewnijmy się, że jest winda. W trosce o bezpieczeństwo nasze, najbliższych oraz naszego majątku warto się upewnić, czy jest sprawy domofon, wideodomofon lub stały dozór ochrony. Kwestia, która wpłynie na naszą wygodę, to dostępność garażu lub miejsca postojowego. Komórka lokatorska lub piwnica to dodatkowa powierzchnia do przechowywania, która przyda się również w przypadku mieszkań o dużej powierzchni.
Istotną rzeczą, która wpłynie na koszty związane z użytkowaniem mieszkania, jest forma praw do gruntu, na którym stoi budynek. Opłata za użytkowanie wieczysta zazwyczaj jest wyższa niż podatek płacony w przypadku prawa własności.
Stan mieszkania
Sprawdźmy kondygnację, rozkład i funkcjonalność mieszkania. Zobaczmy, na którą stronę wychodzą okna. To decyduje o ilości światła słonecznego i godzinach, w których możemy się go spodziewać. Decyduje to również o tym, w jakim stopniu nasze mieszkanie będzie się ogrzewać latem. Zobaczmy, jaki będziemy mieli widok z okna – z góry lepiej stwierdzimy, czy nie ma w okolicy uciążliwego sąsiedztwa.
Oceńmy ogólny stan mieszkania, szczególną uwagę zwracając na podłogi, drzwi okna oraz inne stałe elementy mieszkania. Oglądnijmy dokładnie kuchnię i łazienkę oraz miejsca, w których może gromadzić się wilgoć i powstawać grzyb. Sprawdźmy, z jakich materiałów i w jakiej technologii są wykonane instalacje. Upewnijmy się, z jakiego źródła ciepła korzystam mieszkanie. Zobaczmy jak daleko mamy do windy. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku starszych, głośnych wind. Sprawdźmy, czy do mieszkania jest doprowadzona telewizja kablowa i internet, a jeśli nie, to czy jest w budynku.
Koszty utrzymania
Porozmawiajmy ze sprzedającymi o kosztach. Poprośmy ich o przedstawienie ostatnich rachunków od wspólnoty lub spółdzielni. Faktury za media sprawdźmy z dłuższego okresu, aby wyciągnąć średnią. Dowiedzmy się kilku rzeczy o sąsiadach, zbierzmy informacje o najbliższej okolicy. Spytajmy o ostatnie awarie oraz remonty, jakie były wykonane w ostatnim czasie.
Nie bójmy się spytać o powód sprzedaży. Może on mieć dla nas decydujące znaczenie. Na koniec ustalmy, jakie elementy wyposażenia pozostają i kiedy sprzedający opuści mieszkanie.
Weryfikacja dokumentów
Najczęściej dokumentem potwierdzającym własność nieruchomości jest akt notarialny kupna lub darowizny. Może to być również postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, ugoda dotycząca podziału majątku po rozwodzie lub przydział ze spółdzielni.
Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie księgi wieczystej. Możemy to zrobić przez internet, korzystając z rządowej strony: https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl.
W II dziale księgi znajdziemy informacje o obecnych właścicielach. Z III działu dowiemy się, czy nieruchomość nie jest objęta służebnością osobistą i czy nie dotyczą jej inne prawa osób trzech, takie jak prawo pierwokupu, roszczenie o przeniesienie własności, czy wszczęciu egzekucji.
Dodatkowo powinniśmy poprosić sprzedającego o zaświadczenie, że w lokalu nikt inny nie jest zameldowany lub oświadczenie, że wszystkie osoby zostaną wymeldowane przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Sporządzając umowę przedwstępną, warto zawrzeć w niej również oświadczeni sprzedającego, że nieruchomość nie jest objęta umową najmu, oraz że nie jest ustanowiona umowa dożywocia na rzecz osób trzecich.
Sprzedającego powinniśmy również poprosić o zaświadczeni o braku zaległości w opłatach czynszowych. Warto się także upewnić, czy nie zalega on z opłatami za media.
Zadatek czy zaliczka?
Ustalając ze sprzedającym szczegóły, powinniśmy pamiętać, że zaliczka zostanie nam zwrócona, jeśli wycofamy się z transakcji, a zadatek sprzedający będzie mógł zatrzymać. Z drugiej strony, jeśli do zawarcia ostatecznej umowy nie dojdzie z winy sprzedającego, to w przypadku zadatku powinien on zostać zwrócony w podwójnej wysokości. W przypadku zaliczki otrzymamy taką kwotę, jaką wpłaciliśmy.
Mając w ręku podpisaną umowę przedwstępną i komplet dokumentów, możemy składać wniosek o kredyt hipoteczny. Jeśli za mieszkanie płacimy gotówką, to od razu możemy się umawiać na podpisanie aktu notarialnego.
Po przeniesieniu na nas prawa własności pozostaje nam spełnienie formalności u zarządcy lub w spółdzielni mieszkaniowej oraz u dostawców mediów.
Zobacz także: Rok ’17 rekordowy dla rynku mieszkaniowego (PAP wideo)
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka