W styczniu 2018 roku zostanie odblokowana ostatnia transza środków na dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Do podziału zostało 380 milionów złotych.
Gdy w sierpniu tego roku została odblokowana dodatkowa pula środków, pieniądze rozeszły się w kilka godzin. Pierwsze wnioski o dopłaty były rejestrowane w systemie już około godziny czwartej rano. Do godziny 14:00 została zarezerwowana całość pakietu w wysokości 67 mln. złotych. Podobna sytuacja może mieć miejsce w styczniu. Osoby zainteresowane wsparciem muszą już teraz znaleźć interesujące je mieszkanie i przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Kto się spóźni ze złożeniem wniosku kredytowego, musi czekać z nadzieją, że osoby, którym wcześniej udało się rejestrować wnioski, otrzymają decyzję negatywne (np. z powodu braku zdolności kredytowej lub niespełnienia wymogów formalnych). Wtedy zablokowana przez nie kwota wróci do puli.
Zobacz też: Wspólny kredyt - o czym warto pamiętać?
Podstawowe założenia programu Mieszkanie dla Młodych
Aby nie stracić szansy na dopłatę, warto pamiętać jakie wymogi stawia nam ustawodawca. Przede wszystkim program jest dostępny dla osób w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszej osoby. Beneficjenci programu nie mogą być właścicielami żadnej nieruchomości mieszkalnej. Kryterium wieku i wymóg nieposiadania wcześniej mieszkania nie dotyczy jednak rodzin wielodzietnych.
Kupowane mieszkanie nie może mieć powierzchni użytkowej większej niż 75 metrów kwadratowych, a dom nie może być większy niż 100 metrów kwadratowych. W przypadku osób, które wychowują przynajmniej troje dzieci, limit ten zwiększa się odpowiednio do 85 i 110 metrów kwadratowych.
Znacznie ma również cena nieruchomości. Nie może one przekroczyć kwoty określanej jako iloczyn powierzchni użytkowej nieruchomości i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Dodatkowo w przypadku rynku pierwotnego brane jest pod uwagę 110 proc. wartości tego wskaźnika, a w przypadku rynku wtórnego 90 proc. jego wysokości. Limity obowiązujące w poszczególnych województwach są co kwartał publikowane przez BGK. Najwyższe obowiązują w przypadku miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Tańszego mieszkania musimy szukać w gminach sąsiadujących z miastem wojewódzkim. Najniższe są w pozostałych lokalizacjach.
Kredyt z dopłatą może być uruchomiony jedynie na zakup mieszkania lub budowę domu, okres kredytowania nie może być krótszy niż 15 lat, a kredyt musi być przeznaczony na minimum 50% wartości nieruchomości.
Wysokość dopłaty w ramach MdM
Dofinansowanie wkładu własnego wynosi 10 proc. wartości nieruchomości określonej jako iloczyn wartości odtworzeniowej metra kwadratowego oraz powierzchni nieprzekraczającej 50 metrów kwadratowych. W przypadku beneficjentów wychowujących dzieci limit powierzchni, od której liczona jest dopłata, zwiększa się do 65 metrów kwadratowych.
Osoby, które wychowują jedno dziecko, mogą liczyć na 150 proc. wysokości dofinansowania. Osoby z dwójką dzieci dostaną 200 proc. podstawowej kwoty, a w przypadku kredytobiorców z przynajmniej trojgiem dzieci wsparcie wyniesie 300 proc. podstawowego dofinansowania.
Beneficjenci, u których w ciągu 5 lat od uruchomienia kredytu pojawi się 3 lub kolejne dziecko mogą liczyć na dodatkowe 5 proc. dopłaty.
Kwota wsparcia jest więc uzależniona od metrażu nieruchomości i liczby dzieci. Warto postarać się jak najszybciej złożyć wniosek kredytowy i powalczyć o dofinansowanie, ponieważ obecnie może ono wnieść ponad 110 tys. złotych.
© Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zobacz też:
Inne tematy w dziale Gospodarka