Konto junior - nauka zarządzania pieniędzmi od najmłodszych lat. Fot. Pixabay
Konto junior - nauka zarządzania pieniędzmi od najmłodszych lat. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
256
BLOG

Konto dla dziecka. Czy warto je założyć?

Finanse osobiste Finanse osobiste Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Konta dla dzieci i młodzieży są dostępne w wielu bankach. Zazwyczaj rachunek taki jest dostępny dla osób, które skończyły 13 lat. Znajdziemy jednak także takie konta, które rodzice mogą założyć jeszcze młodszym dzieciom.

Rachunki bankowe dla dzieci młodzieży są zazwyczaj bezpłatne lub posiadają proste warunki, po których spełnieniu jesteśmy zwolnieni z opłat. Młody człowiek za darmo może też korzystać z karty płatniczej i wypłacać pieniądze z bankomatu. Dziecko nie może jednak samo założyć rachunku. Muszą to zrobić jego rodzice lub opiekunowie. Czym część banków umożliwia otwarcie konta również za pośrednictwem internetu. 

Po co dziecku konto bankowe?

Dziecko - użytkownik rachunku „dla młodych” - może korzystać z większości usług dostępnych również w przypadku tradycyjnych kont bankowych, takich jak np.

  • bankowość mobilna i elektroniczna, dzięki czemu w dowolnym momencie może sprawdzić saldo swojego rachunku lub robić przelewy na konto oszczędnościowe
  • przelewy, dzięki którym może płacić za zakupy lub łatwo rozliczać się ze znajomymi
  • karta płatnicza, którą może płacić w sklepach tradycyjnych i internetowych
  • BLIK, za pomocą którego może płacić w sklepach lub korzystać z bankomatów, bez konieczności używania karty płatniczej

Zobacz też: Ucz dziecko oszczędzania już w przedszkolu

Nauka zarządzania pieniędzmi

Dzięki kontu bankowemu dziecko nabywa praktyczną wiedzę na temat finansów i usług bankowych. Uczy się oszczędzania i właściwego zarządzania swoimi pieniędzmi. Poznaje też wartość pieniądza, a oszczędzając na konkretny cel, uczy się cierpliwości i wytrwałości.

Oczywiście może się zdarzyć, że dziecko pod wpływem impulsu opróżni na zakupach całe swoje konto, ale to samo może się stać z kieszonkowym, które dostaje w gotówce. Podzielenie środków pomiędzy rachunek bieżący a konto oszczędnościowe, do którego nie jest podpięta karta płatnicza łatwo uchroni przed takimi sytuacjami.

Zobacz też: Jak wybrać konto bankowe?

Kieszonkowe na konto czy w gotówce?

Zamiast dawać dziecku kieszonkowe raz w miesiącu, czy nawet raz na tydzień możemy przelewać niewielkie kwoty nawet codziennie. Nie musimy o tym nawet pamiętać, wystarczy, że na swoim rachunku zdefiniujemy stałe zlecenie i rachunek dziecka będzie regularnie zasilany. Może to być pomocne w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze kontrolować swoich wydatków i mają skłonność do szybkiego wydawania pieniędzy.

Niektóre banki dają rodzicom możliwość łatwego monitorowania wydatków dziecka. Konto nieletniego może być np. połączone z kontem rodziców, dzięki czemu mają oni wgląd w historię rachunku. Wydatki realizowane przez dziecko gotówką nie zostawiają po sobie żadnych śladów.

W przypadku utraty karty płatniczej bank przejmuje na siebie odpowiedzialność za zrealizowane nią transakcje zaraz po jej zastrzeżeniu. Możemy w ten sposób ograniczyć ewentualne straty. Gdy dziecko zgubi portfel z gotówką, już nie jesteśmy w stanie jej odzyskać.

Ekspresowe wsparcie dodatkową gotówką

Gdy dziecko posiada konto z kartą płatniczą, a my mamy rachunek w tym samym banku, możemy ekspresowo przelać pieniądze. Mozę to być pomocne, gdy nasze dziecko jest na wycieczce lub wakacjach i awaryjnie potrzebuje dostępu do gotówki.

Konto może być też sporą mobilizacją do oszczędzania. Niektóre konta dla młodych są wyjątkowo korzystnie oprocentowane w przypadku utrzymywania relatywnie niedużego salda na rachunku (do kilku tysięcy złotych).

Decyzję o założeniu konta dla dziecka warto podjąć wspólnie po rozważeniu wszystkich zalet i wad oraz ustaleniu z dzieckiem zasad korzystania z rachunku.



© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Gospodarka