22 lipca 2017 r. weszła w życie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, która skreśliła funkcjonowanie doradców finansowych i wprowadziła kilka ważnych zmian dla klientów.
W projekcie tego aktu prawnego pojawił się zapis, że pośrednik kredytowy nie może pobierać prowizji od banku, jak to było dotychczas, ale tylko od klienta. Jak możemy się domyślić, w ten sposób cała branża straciłaby rację bytu, bo konsument traktowałby tę prowizję jako dodatkowy koszt i wolałby sam sprawdzać oferty w kilku bankach. Jednak, gdy nowa ustawa o kredycie hipotecznym była opiniowana w sejmie, zapis ten został odrzucony. Zaszła jednak ważna zmiana w nazewnictwie.
Nie ma doradców, są pośrednicy kredytowi
Dotychczas wiele firm pośrednictwa kredytowego wykorzystywało w swoich materiałach reklamowych czy umowach sformułowanie „doradcy finansowi”. Nowy akt prawny nakazuje zmianę tych zapisów. Od 22 lipca wszystkie podmioty, które zajmują się poszukiwaniem ofert i pomocą w wyborze kredytu hipotecznego muszą nazywać się (zarówno w dokumentach, materiałach prasowych i reklamowych czy rozmowach z klientami) pośrednikami finansowymi lub kredytowymi.
Zobacz też: Jak wybrać kredyt bankowy?
Czytelny koszt kredytu
Zarówno na pośredników, jak i na banki ustawa nakłada obowiązek przekazywania klientom formularza informacyjnego, dotyczącego wybranego produktu jeszcze przed zawarciem umowy. Mają być w nim zawarte wszystkie koszty, które musi ponieść kredytobiorca, wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania oraz przykład reprezentatywny.
Dla klientów jest to zmiana na lepsze, ponieważ jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie będą oni świadomi, ile faktycznie będą musieli zapłacić za udzielony im kredyt.
Zobacz też: Co to jest RRSO?
Dlaczego warto korzystać z usług pośrednika finansowego?
Nie bez przyczyny posłowie w porozumieniu z ministrem finansów usunęli z ustawy zapis o zakazie wynagradzania pośredników przez banki. Polacy bardzo chętnie korzystają z ich usług, by uniknąć konieczności przeglądania wielu ofert bankowych.
Teraz będzie to bezpieczniejsze, ponieważ osoby aspirujące do bycia pośrednikiem kredytowym będą musiały zdać stosowny egzamin, nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. W ten sposób spada ryzyko, że klient trafi na nierzetelną i nieprzygotowaną merytorycznie osobę.
Warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego, ponieważ oszczędzamy swój czas, nie musząc przeglądać i porównywać kilkunastu ofert banku. Dostajemy tylko tę, która w największym stopniu będzie spełniała nasze oczekiwania. Kiedy mamy wątpliwości co do konstrukcji produktu bankowego lub wymaganych formalności, pośrednik będzie służył nam doświadczeniem i wsparciem merytorycznym. Wciąż nie musimy płacić za jego usługi, więc kiedy wahamy się, jaki kredyt wybrać, warto z ich usług skorzystać.
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka