Pośrednik finansowy może być pomocny przy podejmowaniu decyzji o kredycie lub inwestycji. Fot. Pixabay
Pośrednik finansowy może być pomocny przy podejmowaniu decyzji o kredycie lub inwestycji. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
466
BLOG

Pośrednicy finansowi – kiedy warto skorzystać z ich pomocy?

Finanse osobiste Finanse osobiste Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Kiedy nie pracujemy w branży finansowej, trudno samemu połapać się we wszystkich zawiłościach produktów bankowych. Ta niewiedza może nas sporo kosztować. Kiedy więc nie wiemy, jak wybrać kredyt lub gdzie warto zainwestować, opłaca się skorzystać z pomocy pośrednika finansowego.

22 lipca 2017 r. weszła w życie nowa ustawa o kredycie hipotecznym. Część jej zapisów dotyczy także pośredników finansowych. Wszystkie podmioty będą musiały być zarejestrowane w Komisji Nadzoru Finansowego i odprowadzać na jej rzecz opłatę w wysokości 0,3 proc. sumy, którą pobiorą za pośrednictwo. Trudniej będzie także zostać pośrednikiem. Wszyscy aspirujący eksperci będą musieli zdać odpowiedni egzamin. Dzięki temu KNF ogranicza ryzyko związane z tym, że klienci trafią na niekompetentne i nierzetelne osoby.

Pośrednik finansowy – kim jest?

Pośrednik finansowy jest to firma działająca w branży bankowej, ubezpieczeń czy inwestycji, która pomaga klientom indywidualnym i firmowym znaleźć odpowiedni produkt finansowy. Następnie przeprowadza ich przez formalności, a także służy radą w zakresie finansów.

Zobacz też: Doradcy finansowi stali się pośrednikami kredytowymi

Kiedy warto skorzystać z usług eksperta finansowego?

Największą zaletą korzystania z usług pośrednika finansowego jest fakt, że posiadają oni w swojej ofercie wiele produktów bankowych. Dzięki temu możemy łatwo porównać, który kredyt ma najniższą prowizję, a która lokata najwyższe oprocentowanie. Oszczędzamy swój czas, bo nie musimy sprawdzać produktów każdej instytucji osobno.

Warto wybrać się do pośrednika, gdy chcemy wnioskować o skomplikowany produkt, o którym mało wiemy (np. kredyt hipoteczny, fundusze inwestycyjne). Od razu na spotkaniu z ekspertem możemy poprosić o wyjaśnienie konstrukcji produktu i uzyskać fachową poradę. Pośrednik nie musi polecać nam jednej oferty, tak jak gdybyśmy przyszli do banku. Dzięki temu możemy otrzymać bardziej obiektywną opinię. Opłaca się więc skorzystać z wiedzy i kompetencji doświadczonego eksperta.

Zobacz też: Czy warto oszczędzać na lokatach?

Pamiętajmy, że pośrednictwo finansowe bezpośrednio nic nas nie kosztuje. Wynagrodzenie pracownika opiera się na prowizji np. za udzielony kredyt, którą płaci bank, a nie klient. 

Przed naszą sprawą ekspert przeprowadził już pewnie wiele podobnych. Dzięki temu wskaże nam, jakich dokumentów oczekuje instytucja finansowa, w jakim terminie trzeba je złożyć i co robić po podpisaniu umowy. Dzięki pośrednikowi dużo łatwiej będzie nam zadbać o wszelkie formalności. 

Jednym z pierwszym etapów rozmowy z ekspertem jest zbadanie naszych oczekiwań i możliwości. Dzięki temu może on dostosować ofertę do naszej sytuacji i jest większa szansa, że będziemy z niej zadowoleni.

Zobacz też: Jak monitorować własne zobowiązania?

Jak wybrać pośrednika finansowego?

Pośrednikowi powierzamy swoje pieniądze, więc nie możemy podejmować tej decyzji pochopnie. Warto podpytać znajomych o polecenie kogoś zaufanego. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto wybrać znaną, renomowaną instytucję. Pamiętajmy, że pierwsze spotkanie nie jest jeszcze zobowiązujące. Warto przetestować usługi kilku firm. Podczas rozmowy z doradcą poprośmy o wyjaśnienie podstawowych kwestii. Jeżeli osoba ta będzie odpowiadała rzeczowo i pewnie, ale jednocześnie jasno i zrozumiale, to jest większa szansa, że trafiliśmy na dobrego pośrednika finansowego.


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Gospodarka