Pozytywna historia kredytowa w BIK ułatwia otrzymanie kredytu. Fot. Pixabay
Pozytywna historia kredytowa w BIK ułatwia otrzymanie kredytu. Fot. Pixabay
Finanse osobiste Finanse osobiste
401
BLOG

Jak budować pozytywną historię w BIK?

Finanse osobiste Finanse osobiste Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Dobra historia w BIK korzystnie wpływa na naszą zdolność kredytową i pozwala bez problemów pożyczyć od banku środki, które są nam potrzebne. A czym jest BIK? Jest to Biuro Informacji Kredytowej, które przechowuje informacje na temat naszych zobowiązań. Jak to zrobić, by mieć pozytywną historię kredytową w BIK? Poznajmy konkretne wskazówki.

„Europejski Raport Płatności Konsumenckich” pokazuje, że 52 proc. Polaków nie widzi nic złego w zaciągnięciu pożyczki na zakup dóbr konsumpcyjnych, natomiast 35 proc. finansuje kredytem wakacyjny wyjazd. Nieprzemyślane zadłużanie może prowadzić do kłopotów finansowych i jak wynika z badania, Polacy o tym wiedzą. Dlatego dla większości z nas ważna jest terminowa spłata zobowiązań, która jest jednym ze sposobów budowania dobrej historii kredytowej.

Zobacz też: Jak monitorować własne zobowiązania?

Historia kredytowa w BIK – co to jest?

Historia kredytowa są to dane, które gromadzi, przechowuje i udostępnia Biuro Informacji Kredytowej. Są to informacje dotyczące tego, jak radzimy sobie ze spłatą zobowiązań – czy płacimy raty terminowo oraz czy zdarza nam się zalegać z płatnościami. 

Kiedy ubiegamy się o kredyt, analityk w banku czy firmie pożyczkowej sprawdza w bazie BIK naszą historię kredytową i biorąc ją pod uwagę decyduje, czy będziemy spłacać kolejne zobowiązanie. Warto więc dbać o to, aby informacje te świadczyły na naszą korzyść i pomogły w otrzymaniu pożyczki, kiedy tego potrzebujemy. Jak więc zbudować dobrą historię kredytową? 

Jak mieć dobrą historię kredytową?

Wiedząc już, jak ważne jest posiadanie historii w BIK, sprawdźmy, jak gromadzić pozytywne zapisy. Najważniejsze jest, aby wszystkie swoje zobowiązania spłacać w terminie. Wtedy pokażemy, że poważnie traktujemy swoje długi, chcemy je spłacić, więc jesteśmy dla banku rzetelnym kredytobiorcą.

Pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością, nawet drobnych pożyczek (np. zakupy na raty, chwilówki). Nadmierne zadłużanie będzie świadczyło o tym, że nie mamy płynności finansowej i na wszystko musimy brać kredyt. Jeśli mamy taką możliwość, to warto jak najszybciej spłacić niewielkie zobowiązania.

Kolejną sprawą jest unikanie dużej ilości zapytań w BIK. Kiedy pożyczkodawca bada naszą zdolność kredytową, wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej, a ten fakt jest odnotowywany w naszej historii. Jeśli analityk w banku zobaczy, że w wielu instytucjach staramy się o kredyt, ale w żadnej jeszcze go nie otrzymaliśmy, to znaczy, że udzielenie go jest niezwykle ryzykowne. Najpewniej więc odrzuci nasz wniosek. 

Przede wszystkim, warto pamiętać, że  brak żadnych zapisów w historii kredytowej jest gorszy niż posiadanie negatywnych. W takiej sytuacji bank nie wie, z kim ma do czynienia, ryzyko udzielenia kredytu jest bardzo wysokie i w związku z tym możemy w ogóle go nie dostać. Nawet gdy aktualnie nie mamy w planach zaciągnięcia np. kredytu hipotecznego, to warto już teraz zadbać o to, aby w przyszłości go otrzymać. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z karty kredytowej, ponieważ gdy zadłużenie spłacimy w terminie, to nie zapłacimy żadnych odsetek.

Zobacz też: Jak korzystać z karty kredytowej, aby nie płacić odsetek?


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Gospodarka