Karta kredytowa i limit w koncie to dodatkowe pieniądze na niespodziewane wydatki. Nie musimy z nich korzystać na co dzień, ale warto zapewnić sobie możliwość szybkiego skorzystania z kredytu, gdy będzie on nam nagle potrzebny.
Zazwyczaj niechętnie podchodzimy do korzystania z kredytów. Boimy się wysokich kosztów i sytuacji, w której nie poradzimy sobie z ich spłatą. W awaryjnej sytuacji kredyt bankowy często pomaga rozwiązać nasze problemy. Musimy jednak pamiętać, że od złożenia wniosku o przyznanie kredytu gotówkowego do momentu przelania środków na nasze konto mija zazwyczaj kilka dni. Zdarza się, że nie mamy czasu tyle czekać. Mając w portfelu kartę kredytową lub przyznany wcześniej kredyt w rachunku możemy błyskawicznie sięgnąć pod dodatkowe środki.
Zobacz też: Jak wybrać kredyt?
Karta kredytowa
Karta kredytowa to w zasadzie karta płatnicza, która umożliwia nam korzystanie z przyznanego nam limitu kredytowego. W zależności od rodzaju karty i naszej zdolności kredytowej może on wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.
Płacąc nią w sklepach tradycyjnych lub przez internet, nie korzystamy z pieniędzy zgromadzonych na naszym rachunku bankowym, tylko ze środków udostępnionych nam przez bank. Odsetki możemy zapłacić, dopiero gdy skorzystamy z kredytu. Jednak nawet wtedy możemy ich uniknąć, korzystając z okresu bezodsetkowego.
Niektóre banki mogą naliczać opłatę za kartę. Może być ona pobierana miesięcznie lub rocznie i wynosić od kilkunastu nawet do kilkuset złotych rocznie. Zanim skorzystamy z karty kredytowej, powinniśmy sprawdzić wysokość opłat oraz dowiedzieć się, co musimy zrobić, aby zostać z nich zwolnionym. Zazwyczaj wystarczy wykonać kartą zaledwie kilka operacji miesięcznie.
Limit kredytowy w koncie
Limit kredytowy w rachunku bieżącym to również przyznane nam pieniądze banku, z których skorzystamy, gdy będą nam potrzebne. Dokładnie mówiąc - w momencie, w którym skończą nam się pieniądze na koncie. Dzięki przyznanemu kredytowi możemy dalej płacić naszą kartą do rachunku oraz realizować przelewy, nawet wtedy, gdy stan naszego konta wyniesie zero złotych.
Wysokość limitu kredytowego to zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bank może pobrać opłatę za jego przyznanie i odnowienie po roku. Odsetki, podobnie jak w przypadku karty kredytowej, zapłacimy tylko wtedy, gdy skorzystamy z limitu i tylko od kwoty zadłużenia. Pieniądze, które wpłyną na nasz rachunek, w pierwszej kolejności idą na spłatę zadłużenia. Później możemy znów korzystać z limitu w pełnej wysokości.
Karta czy limit?
Limit kredytowy może być tańszy w obsłudze niż karta kredytowa.
Jednak mając w portfelu kartę kredytową, często możemy skorzystać z dodatkowych ubezpieczeń (assistance, podróżnych, ubezpieczeń produktów zakupionych za pomocą karty), czy programów rabatowych. Karta kredytowa przyda nam się również, gdy chcemy wynająć auto, czy zarezerwować nocleg w hotelu. Za pomocą karty kredytowej łatwo zapłacimy też za zakupy przez internet, a jeśli trafimy na nierzetelnego sprzedawcę, łatwo odzyskamy środki dzięki usłudze chargeback.
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka