Zanim zaczniemy inwestować, musimy poznać czym są fundusze inwestycyjne, sprawdzić ich rodzaje, zobaczyć notowania funduszy oraz dowiedzieć się, w jaki sposób możemy kupować i sprzedawać jednostki uczestnictwa. Musimy też przyjąć kilka zasad, którymi później będziemy się kierować.
Fundusze to popularna forma inwestowania, która dostępna jest praktycznie dla każdego. Aby rozpocząć inwestycję, nie musimy dysponować dużym majątkiem ani specjalistyczną wiedzą. Musimy jednak poznać kilka zasad, aby nasze pieniądze były bezpieczne, a inwestycja rentowna.
Wyznacz okres inwestycji w fundusze
Jeśli zakładamy, że pieniądze, które chcemy zainwestować będą nam potrzebne w ciągu 3 lat, nie możemy sobie pozwolić na zakup funduszy które ulegają silnym wahaniom. Im dłuższy okres inwestycji zakładamy, tym bardziej agresywne fundusze możemy wybierać (np. fundusze akcji). W tym celu powinniśmy się zapoznać z charakterystyką wybranych przez nas funduszy oraz sprawdzić ich notowania.
Warto mieć na uwadze, że jeśli będziemy zmuszeni dokonać awaryjnej wypłaty naszych pieniędzy, to może ona mieć miejsce w najgorszym dla nas momencie. Jeśli sprzedamy nasze jednostki uczestnictwa taniej niż kupiliśmy, to poniesiemy z tego tytułu stratę.
Określ swoje podejście do ryzyka
Musimy pamiętać, że każda forma inwestycji, która może nam przynieść większe zyski, niż osiągnęlibyśmy na lokacie bankowej, wiąże się z ryzykiem. Im większych profitów oczekujemy, tym większe prawdopodobieństwo poniesienia straty. Praktycznie żaden fundusz inwestycyjny nie gwarantuje nam wpłaconego kapitału, ani powtórzenia wyników osiągniętych w przeszłości. Jeśli obawiamy się silnych wahań notowań naszej inwestycji, powinniśmy nastawić się na niższe zyski i wybrać stabilne i relatywnie bezpieczne rozwiązanie (np. fundusz rynku pieniężnego lub fundusz obligacji).
Dywersyfikuj swój portfel
Nie powinniśmy całych naszych oszczędności inwestować w fundusze. Najlepiej podzielić je pomiędzy kilka różnych instrumentów. Część środków zostawmy na lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym. One będą naszą poduszką bezpieczeństwa.
Fundusze kupujmy za taką kwotę, wobec której mamy pewność, że nie będzie nam potrzebna przez cały okres inwestycji. Środki podzielmy pomiędzy różne TFI. W ostateczności możemy skorzystać z kilku różnych funduszy jednego towarzystwa. W ten sposób uśrednimy nasze zyski i zminimalizujemy ryzyko straty.
Kupuj tanio, sprzedawaj drożej
Nie ma sensu rozpoczynać inwestycji, gdy cena jest bardzo wysoka. Warto sprawdzić aktualne notowanie funduszy, bo im dłużej rosną, tym większe prawdopodobieństwo, że wkrótce trend się odwróci. Poczekajmy i kupujmy, gdy cena będzie niska. Nie starajmy się jednak spekulować i czekać na lokalne dołki, żeby za kilka dni sprzedać drożej. W przypadku funduszy inwestycyjnych taka metoda się nie sprawdza.
Podejmuj decyzje bez emocji
Funduszami inwestycyjnymi zarządzają specjaliści. Nie musimy więc ciągle śledzić rankingów funduszy inwestycyjnych i zarządzać naszymi oszczędnościami. Musimy jednak pamiętać, że sami podejmujemy decyzję o rozpoczęciu inwestycji i jej zakończeniu. Nie powinniśmy w tym przypadku kierować się emocjami, ani namowami innych. Podejmujmy świadome decyzje po dokładnej analizie sytuacji.
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka