W tym roku urzędy skarbowe same przygotowały rozliczenia niektórych PIT-ów. Jeżeli podatnik nie wykona żadnego działania, rozliczenie to zostanie automatycznie zaakceptowane 31 maja 2020 r.
O jakie PIT-y chodzi? Przede wszystkim o jeden z najbardziej popularnych, czyli PIT-37, który wypełniają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło. Urzędy przygotowały także PIT-38, który rozliczają osoby osiągające dochody z zysków kapitałowych. Automatycznie przygotowane rozliczenia podatkowe są dostępne w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl.
Jeżeli podatnik nie wykona żadnego działania, rozliczenie to zostanie automatycznie zaakceptowane 31 maja 2020 r. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.
Standardowo PIT-y należy składać do 30 kwietnia. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa Ministerstwo Finansów przedłużyło ten termin do końca maja 2020 r.
Ministerstwo tłumaczy, że gdyby okazało się, iż przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 31 maja zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, dotychczasową aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.
W usłudze Twój e-PIT można również rozliczyć PIT-28 (np. z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) i PiT-36 (np. z umów najmu, dzierżawy, z emerytur i rent z zagranicy, z działalności nierejestrowanej).
Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.
Twój e-PIT. Jak się zalogować?
Przed logowaniem do Twój e-PIT przygotuj:
- PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
- kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r.
- kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.
Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie - podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.
Jeśli masz profil zaufany - przygotuj dane logowania do Profilu Zaufanego. Ten sposób logowania obowiązuje podatnika, który nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28.
Po zalogowaniu można:
- zaakceptować swoje dane
- zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci
- zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
- zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
- dodać inne dane (np. ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
- odrzucić przygotowany PIT i wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT, albo rozliczyć się w innej formie
- można nic nie zrobić, wówczas 31 maja rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone, chyba, że rozliczyłeś się wcześniej lub w innej formie i urząd już ma Twoje zeznanie
Po wprowadzeniu wszelkich zmian trzeba oczywiście zaakceptować je i wysłać. Na koniec pobieramy Urzędowie Poświadczenie Odbioru (UPO).
Jeżeli masz podatek do zapłaty, w usłudze znajdziesz Twój mikrorachunek podatkowy. Jeżeli masz nadpłatę podatku, znajdziesz informacje o etapie realizacji zwrotu. Fiskus ma na jego zwrot 45 dni.
Zeznania PIT-36 i PIT-28 nie zostaną automatycznie zaakceptowane. Trzeba się zalogować i zaakceptować przygotowane zeznanie.
e-Deklaracje PIT
Na rządowej stronie Portal Podatkowy są informacje dotyczące zasad rozliczenia podatków. Internatywne formularze są dostępne na stronie e-Deklaracje. Dokumenty można złożyć elektronicznie.
ja
Inne tematy w dziale Gospodarka