Niedawno The Guardian sporządził listę najbardziej rekomendowanych krajów do odwiedzenia w 2021. Na pierwszym miejscu został umieszczony Kirgistan z komentarzem: „Zwycięzca listy: perfekcyjny ‘stan’ ”. Do tej pory jeszcze nikt na świecie nie podjął się zadania pokazania na fotografiach i opisania gór Kirgistanu (Tien-szan, Ałaj, Pamir). I akurat w październiku pojawi się w sprzedaży pierwszy w historii album o tym górskim kraju, co raz częściej odwiedzanym przez Polaków.
Góry stanowią 94 % powierzchni Kirgistanu, a ich średnia wysokość wynosi 2750 metrów. Można tutaj uprawiać himalaizm: Pik Pobiedy 7439 m, Pik Lenina 7134 i Chan Tengri 7010. Setki szczytów o wysokości 4-5000 metrów czeka jeszcze na swoich zdobywców. Niektóre z nich, jak np. te w paśmie Kakszał-Too i Turkmestańskich Górach są wzywaniem dla najlepszych alpinistów, tych którzy są w stanie spędzić na pionowej ścianie po kilka dni. Ogromna ilość miejsc, gdzie można zajmować się wspinaczką skałkową. I oczywiście setki tras dla mnie lub bardziej wymagającego trekkingu. Góry ciągle dziewicze i kraj nie znajdujący się w ofercie ITAKI czy TUI Poland czekają na swoich odkrywców.
Mój album „Kirgistan – gdzie góry dotykają nieba” można już zakupić w cenie 79 zł w wydawnictwie Rhetos: rhetos.istore.pl
Dochód ze sprzedaży albumu przeznaczony jest na wsparcie Dziecięcego Ośrodka nad jeziorem Issyk-kul (issykcenter.kg) i dlatego łącząc przyjemne z pożytecznym zachęcam do kupna 2 egz.: jeden dla siebie, drugi na prezent dla babci ;-).
Natomiast na spotkaniach promocyjnych albumu można kupić za 69 zł:
Lublin, 14 X czwartek, godz. 18.15. , Al. Kraśnicka 2d, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Aula im. E. Romera
https://fb.me/e/YP8erehv
Katowice, 16 X Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, sobota 16 października, o godz. 18.00
Warszawa, 17. X. niedziela, 12.00 (po Mszy o 11.00) – Kościół w Lasku Bielańskim, ul. Dewajtis 3
Komentarze
Pokaż komentarze (2)