Moja notka z 2011 roku
"Czym się różni Putin od Łukaszenki?
To pytanie zadał Borys Niemcow dziennikarzowi BBC Stephenowi Sackur w programie Hardtalk, kilka dni temu. Zwykle to Sacur zadaje trudne pytania. Nie uzyskał odpowiedzi.
- Nie ma róźnicy między nimi. Obaj są dyktatorami a jednak tylko Łukaszenka jest atakowany i nakłada się na niego sankcje, karze zakazem podróży do Europy. Mam pomysł dla zachodu jak pomóc Rosji! Sankcje zachodu powinny być nałożone także na Putina i jego rząd, bo dokonuje on takich samych przestępstw przeciw prawom człowieka w Rosji, niszczy aspiracje demokratyczne narodu. Dlaczego zachod tego nie robi? To są podwójne standardy - mówi Niemcow.
- Czy spodziewa się pan, że kraje zachodu, Uni Europejskiej posłuchają pana?
- Dlaczego nie?
Borys Niemcow, przywódca liberalnej opozycji w rosyjskiej dumie, spędził w więzieniu dwa tygodnie. Został tam wsadzony za udział w legalnej demonstracji w obronie praw człowieka, która odbyłą się w Moskwie 31.12.2010.
- Putin obiecywał w 2000 roku bezpieczeństwo w zamian za wolność i Rosjanie zgodzili sile na to. Ale za jego rządów ilość ataków terrorystycznych wzrosła sześciokrotnie - mówi Borys Niemcow.
Walka z korupcją, to program polityczny Niemcowa. Chce on w ten sposób wytłumaczyć Rosjanom jak korupcja wpędza ich w biedę, bezrobocie, brak rozwoju kraju. W Rosji nie ma prawdziwej władzy sądowniczej, każdy zatrwożony sędzia to wie. Wszyscy są zależni od decyzji skorumpowanego Putina, od tego czy jesteś jego przyjacielem czy wrogiem.
- Wokół Moskwy jest nieprawdopodobnie ogromne zaangażowanie światowego biznesu. Ludzie ci ufają, że są to bezpieczne inwestycje i wkłądają w to miliardy dolarów. Prezydent Obama odnowił traktat rozbrojeniowy z Rosją, chce także włączenia Rosji w proces decyzyjny NATO - mówi Sackur.
- Modernizacja kraju nie istnieje. Miliardy dolarów inwestowane w Rosji, są przeznaczane tylko na usprawnienie wydobycia ropy i gazu. Nikt nie inwestuje w nowe technologie, nie ma na to żadnego przykładu. Biznes inwestuje w Wenezueli i Arabii Saudyjskiej a nawet w Iranie, nie zważając na korupcję czy system polityczny, bo zachód potrzebuje surowców energetycznych. Reżim Putina trzyma się tylko dzięki wysokim cenom ropy i gazu. Gdy tylko ceny tych surowców, tak podstawowych dla żywotnych interesów Rosji, spadną, Rosję czeka ekonomiczna zapaść i kolejny rozpad państwa, podobny do tego jaki miał miejsce w Jugosławii.
Dla nas, Polaków ta wiedza nie jest zaskakująca, ale dla zachodu okazuje się niebezpieczna. Ten znikający w sieci wywiad świadczy o tym, że zachód przepłaca za Reset prezydenta Obamy z Putinem, że Reset zagraża prawu obywateli krajów demokratycznych do swobodnego dostępu do informacji.
Media gruzińskie zauważyły konsternację i tchórzostwo administracji amerykańskiej wobec aresztowania Borysa Niemcowa w gudniu ubiegłego roku i to, że nie było z jej strony żadnego poważnego oświadczenia a tylko zdziwienie.
Dzięki Niemcowowi można być dumnym z naszej wspólnej słowiańskości. Jego stowarzyszenie "Solidarność" odwołuje się do polskich tradycji wolnościowych. On nam przypomina jak pomóc Rosji.
Dzień dzisiejszy przynosi nowe wiadomości o przystopowaniu współpracy NATO z Rosją w sprawie tarczy antyrakietowej. Ławrow odpowiada na to wycofaniem się Rosji z poparcia sankcji U.N. wobec Iranu. Czyżby pojawiały się rysy na Resecie Obamy. Sensacyjna wiadomość Wikileaks sprzed dziesięciu dni o tym, że w tym Resecie była także zawarta potajemna zgoda na ujawnienie tajemnic dotyczących broni atomowej Brytyjczyków mogła przyczynić się do zwrotu sytuacji. Brytyjczycy i NATO nie darują zdrady przez najważniejszego sojusznika. Co znamienne, oświadczenie Ławrowa miało miejsce na wspólnej z Williamem Hague, ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, konferencji prasowej. Ławrow musiał usłyszeć w Londynie coś więcej?"
"Był sobie drozd" - nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta ten film. Borys był jak ten beztroski drozd, którego zabiła prymitywna siła.
Inne tematy w dziale Polityka