Partisan gardening Partisan gardening
1508
BLOG

Alians z Konserwatystami jedyną szansą PiSu

Partisan gardening Partisan gardening Polityka Obserwuj notkę 54



Ostatnie, wartkie wydarzenia właśnie na lewicy każą zastanowić się nad skutecznością strategii politycznej przyjętej przez PiS.


 Ciekawe stanowiska jakie tam się zarysowują, zwiastują pewne nowe konfiguracje i lewica ewoluuje. Niedawna "koalicja antyfaszystowska" a więc SLD, Palikota i Kwaśniewskiego - na którą z niepokojem zareagował Jarosław Gowin, jako na prawdziwe niebezpieczeństwo - dzisiaj pokazuje wyraźne rysy i pęknięcia. Przypomnijmy sobie, że owa koalicja zawiązała się w reakcji na Marsz Niepodległości.

 Kwaśniewski, właśnie usiłujący powrócić do polityki, najwięcej poparcia zyskuje u Palikota i tylko u niego. Jest także pośrednik poseł  Ryszard Kalisz, ale na tym sympatie się kończą. Leszek Miller w kilku ostatnich wywiadach akcję Kwaśniewskiego nazywa "projektem biznesowo-liberalnym", na ktôry prawdziwa lewica nie może się zgodzić. Argumenty krytyczne dostarczył zresztą Millerowi sam Palikot, który ostatnimi akcjami w sejmie wobec marszałek Nowickiej i nie tylko, nie przyspożył sobie ani sympatyków ani też nie zyskał powagi w elektoracie lewicy.

Jednak Miller mówi dzisiaj coś więcej. Staje nie tylko w obronie premiera Tuska ale zaczyna go niezwykle głośno i ponad miarę wychwalać. Mówi, że Tusk lepszym jest premierem niż był nim on sam, czyli Miller, że nabył niezbędnej twardości i z miałkiego liberała w mało znaczącym KLD, stał się wybitnym politykiem i premierem, który odniósł najwiekszy sukces. Pochwały Millera na pewno niezwykle są miłe uchu Tuska. Są wyraźnym przekazem, że Miler woli z Tuskiem niż z Kwaśniewskim, że znajdzie w nim Tusk wiernego i szanującego premiera koalicjanta - byle tylko premier taką ochotę wyraził. W swoich pochwałach nie wspomina wprawdzie szef SLD jakie to wielkie sukcesy rząd Tuska odniósł ale widać wyraźnie, że to, co przeszkadza Leszkowi Milerowi u Kwaśniewskiego, wcale nie jest rażące w liberalnej ideologii i biznesowym entourage'u Platformy Obywatelskiej.

 Zatem polityczne wyznanie miłości do Tuska jest ze strony Millera wyraźną dekląracją polityczną. Za Kwaśniewskim stoi wprawdzie oprócz Palikotów Ryszard Kalisz z jego nieznanym zapleczem, manifestowaną niezależnością opinii i wielką popularnością sondażową ale i tutaj Miler ostro stawia sprawę grożąc Kaliszowi nawet usunięciem z SLD, za niewierność.

Koalicjant w rządzie Platformy wyraźnie sondażowo słabnie stąd delaracja szefa SLD jest jakąś perspektywą na przyszłość dla Platformy. Jest taką gdyby nie konserwatyści i Gowin.

  Jarosław Gowin dał już dostatecznie wiele sygnałów, że wartości konserwatywne są dla niego najważniejsze. Głosowania jego frakcji pokazały, że w sprawach obyczajowych i kwestiach moralnych bliżej im do PiSu niž rodzimej Platformy. Nieraz wspominał ze zgorszeniem  o tych, którzy obrażali prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dla Gowina największym niebezpieczeństwem dla kraju jest powrót lewicy do władzy i w tym także jest prawicy bliski. Czegóż więcej trzeba by okazać odrobinę sympatii i wsparcia dla takich wyraźnych gestôw minisra sprawiedliwości?

Niestety, nie tylko posłowie PiSu ale i jego wierny elektorat umacniają się w okupowanej twierdzy - wyższości moralnej i bezkompromisowości. A przecież alians z konserwatystami jest jedyną szansą dla PiSu. Okazanie sympatii Gowinowi dzisiaj - mogłoby przyspieszyć podział w Platformie i pokazać siłę prawej strony sceny politycznej. Na aferze z Palikotem, która tak bardzo obrzydziła ludziom postulaty wolności obyczajowej, prawica nie potrafi zarobić. Media w dalszym ciągu nie okazują respektu ani PiSowi ani Gowinowi, którzy powinni się pokazać w tym momencie i coś w końcu zyskać dla siebie.

Czy PiS znowu zmarnuje okazję dawaną mu przez los tak jak roztrwonił potencjał armii ludzi, którzy w pospolitym ruszeniu po Katastrofie Smoleńskiej tworzyli Komitety Poparcia Kaczyńskiego?

(Lektura "Napastnika"  Jankego pokazuje ile wysiłku trzeba było by Orban doszedł do władzy. Kaczyński dostał to poparcie od elektoratu w jednym zrywie i go nie wykorzystał.)

Próbuję zrozumieć

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (54)

Inne tematy w dziale Polityka