Minister obrony Rosji zawarł 9 lutego br. umowę z niemiecką firmą zbrojeniową - Rheinmetall - na zbudowanie centrum szkolenia wojskowego dla rosyjskich żołnierzy. Umowa wprawdzie nie mówi o dalszej współpracy militarnej między Rosją a Niemcami, jednak wskazuje na istnienie bliskich powiązań między Berlinem a Moskwą. Chociaż szczegóły umowy nie są znane, sprowokuje ona głębsze zainteresowanie NATOwskich sojuszników Niemiec, szczególnie tych, znajdujących się między Rosją a Niemcami.
Centrum tworzone przez Rheinmetall będzie budowane na terenie jednostki wojskowej w Mulino, blisko Niżnego Nowgorodu. Celem jest kompleksowe szkolenie brygad żołnierzy dla poprawy, modelowania i symulacji taktycznych działań bojowych. Mogą tam być szkoleni wszyscy żołnierze po kolei. Minister rosyjski spodziewa się także wsparcia dla naprawy i modernizacji sprzętu wojskowego. Tajemnicą pozostają szczegóły tej umowy, jej finansowe i techniczne aspekty, a także zaangażowanie niemieckich eskpertów i personelu w szkoleniach.
Firma Rheinmetall jest wiodącym europejskim dostawcą technologii obronnej i sprzętu wojskowego dla wojsk lądowych. Produkuje wozy bojowe, broń, materiały wybuchowe i amunicję. Oferuje szkolenia wojskowe w szerokim zakresie komunikacji, komputerowe, wywiadowcze i rozpoznawcze, które są stosowane i uznawane dzisiaj na całym świecie. Rosji zależy na modernizacji i poznaniu zachodnich metod szkolenia wojskowego. Wybór niemieckiej firmy świadczy też o pogłębiającej się współpracy niemiecko-rosyjskiej, która dla niemieckiego przemysłu może być okazją do dużych profitów z modernizacji rosyjskiej armii a także podstawą do militarnej i politycznej współpracy. Taka współpraca wojskowa obu rządów tych krajów jest już planowana by pomóc rosyjskim służbom granicznym na granicy tadżycko-uzbeckiej. Można się także spodziewać rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń w przemyśle zbrojeniowym.
Dla krajów sąsiadujących z Rosją i Niemcami czyli państw bałtyckich i Polski współpraca ta jest niepokojąca i osłabia sojusz państw NATO. Przypomina także o podobnej współpracy w okresie międzywojennym gdy dzięki porozumieniu, pomimo ograniczeń Traktatu Wersalskiego, Republika Weimarska zbroiła się potajemnie na terenie Związku Radzieckiego.
Inne tematy w dziale Polityka