Partisan gardening Partisan gardening
1475
BLOG

Rosyjsko - niemiecka współpraca wojskowa dzisiaj

Partisan gardening Partisan gardening Polityka Obserwuj notkę 30

  Minister obrony Rosji zawarł 9 lutego br. umowę z niemiecką firmą zbrojeniową - Rheinmetall - na zbudowanie centrum szkolenia wojskowego dla rosyjskich żołnierzy. Umowa wprawdzie nie mówi o dalszej współpracy militarnej między Rosją a Niemcami, jednak wskazuje na istnienie bliskich powiązań między Berlinem a Moskwą. Chociaż szczegóły umowy nie są znane, sprowokuje ona głębsze zainteresowanie NATOwskich sojuszników Niemiec, szczególnie tych, znajdujących się między Rosją a Niemcami.

 
 Centrum tworzone przez Rheinmetall będzie budowane na terenie jednostki wojskowej w Mulino, blisko Niżnego Nowgorodu. Celem jest kompleksowe szkolenie brygad żołnierzy dla poprawy, modelowania i symulacji taktycznych  działań bojowych. Mogą tam być szkoleni wszyscy żołnierze po kolei. Minister rosyjski spodziewa się także wsparcia dla naprawy i modernizacji sprzętu wojskowego. Tajemnicą pozostają szczegóły tej umowy, jej finansowe i techniczne aspekty, a także zaangażowanie niemieckich eskpertów i personelu w szkoleniach. 
 Firma Rheinmetall jest wiodącym europejskim dostawcą technologii obronnej i sprzętu wojskowego dla wojsk lądowych. Produkuje wozy bojowe, broń, materiały wybuchowe i amunicję. Oferuje szkolenia wojskowe w szerokim zakresie komunikacji, komputerowe, wywiadowcze i rozpoznawcze, które są stosowane i uznawane dzisiaj na całym świecie. Rosji zależy na modernizacji i poznaniu zachodnich metod szkolenia wojskowego. Wybór niemieckiej firmy świadczy też o pogłębiającej się współpracy niemiecko-rosyjskiej, która dla niemieckiego przemysłu może być okazją do dużych profitów z modernizacji rosyjskiej armii a także podstawą do militarnej i politycznej współpracy. Taka współpraca wojskowa obu rządów tych krajów jest już planowana by pomóc rosyjskim służbom granicznym na granicy tadżycko-uzbeckiej. Można się także spodziewać rozwoju współpracy i wymiany doświadczeń w przemyśle zbrojeniowym.
 
 Dla krajów sąsiadujących z Rosją i Niemcami czyli państw bałtyckich i Polski współpraca ta jest niepokojąca i osłabia sojusz państw NATO. Przypomina także o podobnej współpracy w okresie międzywojennym gdy dzięki porozumieniu, pomimo ograniczeń Traktatu Wersalskiego, Republika Weimarska zbroiła się potajemnie na terenie Związku Radzieckiego.
 Wiadomości uzyskane przez  www.stratfor.com.
 

Próbuję zrozumieć

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Polityka