30 stycznia w Berlinie odbył się finał polskiego akceleratora start-upów Axios. 21 zespołów przedsiębiorców przedstawiło jury projekty – od platform AI przeznaczonych do opieki nad zwierzętami domowymi po aplikacje dla cukrzyków. Uczestnicy przetestowali swoje pomysły, otrzymali wartościowe porady od ekspertów rynkowych i zyskali nowe perspektywy rozwoju. Program otrzymał wsparcie od kluczowych graczy w branży IT, w tym od międzynarodowej firmy SOFTSWISS.
Celem akceleratora jest zapewnienie pomocy start-upom w początkowej fazie rozwoju w trzech następujących kierunkach: produkt, marketing i finanse. Axios pomaga przedsiębiorcom sprawdzić swoje pomysły i przystąpić do tworzenia potrzebnego produktu. Łącznie w pierwszym etapie akceleratora złożono 52 wnioski, a z powodu dużego zainteresowania przyjmowanie zgłoszeń zakończono wcześniej. Zwycięzcą został asystent AI Meealthy, który opracowuje indywidualne rekomendacje dotyczące odżywiania się i zdrowego trybu życia dla kobiet. Drugie miejsce zajęła interaktywna aplikacja HabbyApp, która w formie gry pomaga dzieciom w tworzeniu dobrych nawyków. Podium zamknął inteligentny pomocnik H&H Travel, przeznaczony do planowania podróży.
Program akceleratora Axios stworzył Sergiej Krasakowicz, dyrektor programowy Axios, ekspert w dziedzinie marketingu oraz Halina Drozd, dyrektorka wykonawcza Axios, ekspertka w dziedzinie finansów. Na pierwszy etap składały się szkolenie online i dwa wydarzenia w Warszawie i Łodzi, podczas których uczestnicy otrzymali informację zwrotną od mentorów, a także zawarli nowe kontakty zawodowe.
„Jednym z naszych głównych osiągnięć jest to, że jedna trzecia start-upów przeanalizowała swoje pomysły dzięki przeprowadzonym testom i konsultacjom z mentorami. Pokazuje to, że akcelerator jest efektywny” – zauważa Siarhei Krasakovich. „Jesteśmy przekonani, że sposób pracy z indywidualnym śledzeniem postępu pozwolił zespołom znacząco umocnić swoje pozycje i lepiej przygotować się do wejścia na rynek”.
Wśród finalistów pierwszego etapu znalazły się następujące rozwiązania: platformy AI przeznaczone do opieki nad zwierzętami domowymi i otrzymywania indywidualnych rekomendacji podróży, aplikacje pomagające chorym na cukrzyce, tworzące dobre nawyki dla dzieci i dopasowujące odzież do aktualnej pogody, a także inne ciekawe pomysły. Większość projektów w pierwszym etapie była autorstwa emigrantów, którzy dzięki akceleratorowi mogli dopracować swoje produkty i zrobić kolejny krok w kierunku wywierania pozytywnego wpływu na gospodarkę oraz społeczeństwo krajów, z których pochodzą. Te projekty pokazują, jak różnorodność doświadczeń i umiejętności stają się cennym atutem dla innowacyjnego regionalnego ekosystemu.
W składzie jury podczas finału znaleźli się uznani eksperci z dziedzin inwestycji, technologii i zarządzania. Jednym z nich był Ivan Montik, założyciel międzynarodowej firmy technologicznej SOFTSWISS, której produkty powstają także w centrach outsourcingowych zajmujących się tworzeniem oprogramowania w Poznaniu i Warszawie.
„Z radością przyjąłem zaproszenie do składu jury w finale akceleratora Axios, ponieważ uważam, że takie inicjatywy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki. We wczesnym etapie, w którym znajduje się wiele zespołów, wyjątkowo ważne jest prawidłowe określenie priorytetów: poświęcenie uwagi tworzeniu produktu, testowanie pomysłów, a także stworzenie marketingowej i finansowej strategii” – skomentował Ivan Montik. „Jako przedsiębiorca i inwestor rozumiem, jak ważne jest wsparcie na tym etapie. Programy podobne do Axios nie tylko pomagają założycielom start-upów usystematyzować pomysły, ale tworzą również podstawy dla przyciągnięcia pierwszych inwestycji. Widzimy, jak akcelerator pomaga zespołom przekształcać ich pomysły w prawdziwe projekty z potencjalną szansą na skalowanie”.
Według Global Entrepreneurship Monitor poziom przedsiębiorczości we wczesnym stadium (TEA) w Europie jest zazwyczaj niższy niż w innych regionach świata, zwłaszcza w Ameryce Północnej i Południowej.
Pośród europejskich państw stosunkowo wysoki wskaźnik TEA można zaobserwować w krajach bałtyckich, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Chorwacji, Portugalii i Turcji. Natomiast państwa takie jak Niemcy i Polska znalazły się odpowiednio na miejscach 14 i 20 (Statista, 2024).
Jedną z możliwych przyczyn niskiej aktywności przedsiębiorczości w Europie jest rozwinięty system zasiłków socjalnych i korzystne warunki pracy w porównaniu z samozatrudnieniem. W związku z tym tradycyjne zatrudnienie jest bardziej atrakcyjne niż działalność gospodarcza.
Jednak zaangażowanie migrantów w ekosystem start-upów może okazać się strategią „win-win” dla gospodarek europejskich państw. Zamiast konkurować o istniejące miejsca pracy, migranci mogą tworzyć nowe możliwości zatrudnienia, jednocześnie wspierając rozwój gospodarczy poprzez innowacje.
O SOFTSWISS
SOFTSWISS to międzynarodowa firma technologiczna, która w 2024 obchodziła 15-lecie istnienia. W 2013 roku jako pierwsza w przemyśle iGamingowym wdrożyła integrację kryptowalut w ramach oferowanych usług. Główne centra outsourcingu tworzenia oprogramowania znajdują się w Warszawie i Poznaniu (Polska). Łączna liczba pracowników, w tym pracujących zdalnie, przekracza 2000.
Zobacz galerię zdjęć:
finał polskiego akceleratora start-upów Axios
Nazywam się Daryna Mihdal i specjalizuję się w tworzeniu i śledzeniu angażujących treści. Dzielę się nowościami z branży IT, nowych technologii, programowania i nie tylko.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie