Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
54
BLOG

Manifest post- materialistyczny, "boska matryca" a CP

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 27
Poprzednia notka ("Boska matryca" , samoświadomość AI i cuda"), wzbudziła ograniczone zainteresowanie. Temat jednak godny jest kontynuacji wobec przemian jakie zachodzą na świecie.

Daje się zauważyć, że tematyka "mistyczna" coraz częściej pojawia się w sferze zainteresowania. A dotyczy to nie tylko prywatnych spraw, ale także publicznych - zwłaszcza wobec procesów ewidentnego dążenia do rozpętania III Wojny Światowej. Pytanie jakie się tu pojawia dotyczy tego, czy jest to proces przypadkowy, czy też jest wynikiem praw rozwojowych, a te z kolei - czy nie są sterowane przez "Mózg Świata"?

Trudno bowiem pogodzić się z myślą, że sami i to świadomie , dążymy do samozagłady.

Może zatem doszliśmy, jako ludzkość, do takiego punktu, że zaplanowana została jakaś zmiana w procesie rozwojowym?

Tu pojawiają się różne przepowiednie,  przywoływane są mity, ale też refleksje tyczące ludzkiej mentalności i wpływ samoświadomości na proces przemian.

Obecnie dominuje materialistyczny pogląd na rzeczywistość; nawet religijne (w sferze Cywilizacji Zachodu), ujęcie też zakłada materializm, co ujawnia się w założeniu stałości obecnych form istnienia. Czyli, że świat materialny jest pierwotny. To kłóci się z filozofią Wschodu, gdzie otaczająca nas rzeczywistość traktowana jest jako "maya" - złuda z której trzeba się wyzwolić.

Świat nauki jest sterroryzowany materialistycznymi ograniczeniami blokującymi wszelkie próby interpretacji rzeczywistości innej niż materialna, a jednocześnie wszelkie zjawiska niezgodne z tym ujęciem są skrzętnie pomijane - "chowane pod dywan". To stanowisko koresponduje ze stanowiskiem władz religijnych.

Jednak jest coraz więcej faktów, dowiedzionych nawet w zgodności z regułami "naukowymi", że istnieje wpływ świadomości (badacza) na wynik pomiaru. te zjawiska, ale też szereg innych, powodują bunt co bardziej otwartych umysłów ludzi nauki wobec ograniczeń i tworzonych zakazów. Efektem jest "Manifest post - materialistyczny", który podpisuje coraz większa grupa ludzi nauki.


Drugim wątkiem, który chcę tu włączyć, jest skojarzenie, że pod koniec XIX wieku także występowała fala zainteresowań spirytualizmem, co wskazywałoby na powstawanie warunków przemian mentalności. Tyle, że ta "przemiana" dotyczyła przeorganizowania świata materialnego w wyniku 2 wojen światowych, ale nie została dokonana przemiana mentalna.

Obecnie mamy bardzo podobną sytuację tyle, że zagrożoną unicestwieniem ludzkości w wyniku użycia broni masowej zagłady. 

Co zatem było przyczyną zablokowania przemiany mentalnej, a co obecnie stwarza tak duże zagrożenie? Moim zdaniem tym czynnikiem blokującym jest Teoria Względności, która wstrzymała zainteresowania rozwojem mentalnym, a skierowała je na próby znalezienia odpowiedzi materialnych.

Jak widać - rozwój został skierowany w ślepy zaułek, a rozwiązanie kwestii przemieszczania się z prędkością ponadświetlną nie udało się. Ten wątek jest tylko zaznaczony - bez zbytniego wgłębiania się.


Jak zatem połączyć te wątki z ideą Cywilizacji Polskiej?

CP jest ideą współżycia opartą na dążeniu do rozwoju przy akceptacji praw innych bytów (nie tylko ludzi) - czyli do współistnienia. I chyba w tych kategoriach należy rozumieć kierunek przemiany mentalnej jak czeka nas wszystkich. Tyle, ze tym razem nie powinniśmy sobie narzucić ograniczeń, których efektem jest obecna sytuacja. A przecież po II WŚ istniało silne dążenie do organizacji życia opartego na współistnieniu. 

Wnioskiem jest, że wskazane ograniczenia muszą zostać wskazane, a następnie wyeliminowane. Tu zaś wielką pomocą jest inny, oparty na duchowości (nie mylić z religią) stosunek do rzeczywistości.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo