III Kongres Filozoficzny - jeden z tematów. A temat dotyczy wynalazku koła przez jednego z genialnych, polskich myślicieli - Hoene - Wrońskiego.
Już widzę te uśmieszki na ustach Czytelników, ale niech pomyślą.
W największym skrócie, aby przemieszczać się pojazdem wyposażonym w koła, konieczna jest droga po której koła się będą toczyć.
Problemem jest utrzymanie osi kół w jednakowej odległości od podłoża.
Zbyt duże nierówności nie mogą być kompensowane amortyzatorami. Dlatego budujemy gładkie drogi i dzięki też temu możemy się poruszać po tych drogach z dużą prędkością.
To jedna opcja koła.
Druga polega na tym, by drogę "układać" przed pojazdem celem zachowania stabilnej odległości osi od drogi.
Ta koncepcja występuje w pojazdach gąsienicowych.Gąsienica niejako jest drogą po której porusza się koło pozostając od niej w stałej odległości niezależnie od podłoża.
To podobno wymyślono w 1770 roku, ale zastosowano w czasie I Wojny Światowej.
Tymczasem Hoene - Wroński wymyślił trzeci typ koła, gdzie wewnątrz koła zewnętrznego są umieszczone mniejsze koła w takiej konfiguracji, że w przypadku najechania przez koło zewnętrzne na przeszkodę kompensują tę zmianę by oś nośna pozostawała cały czas w tej samej odległości od podłoża. Może bardziej precyzyjnie - by oś nie doznawała zmian położenia wynikającego z najechania na przeszkodę.
Ten typ koła nie został wykorzystany w praktyce. Czy na pewno? Wydaje się, że np. łaziki księżycowe, czy marsjańskie te zależności wykorzystują. Po prostu w tamtych warunkach jest to najlepsze rozwiązanie.
Tylko dlaczego nie wspomina się, że jest to wynalazek polskiego uczonego?
członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości