Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
36
BLOG

Ideorealizm ideowy

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 6
Z wielką uwagą czytam teksty prof. Bielenia - jedne z najbardziej pogłębionych analiz jakie można spotkać.

Kiedyś nawet zostałem poproszony o krytyczne odniesienie się do tekstu prof. Bielenie "Pułapki charakteru narodowego". Z tym, że moja "krytyka" okazała się  raczej poparciem dla tez przedstawionych przez autora. Ale z pewnym niedosytem.

Ostatnio przeczytałem artykuł prof. Bielenia zamieszczony w "Myśli Polskiej"  pod tytułem "Pułapka ideorealizmu".  I znowu pojawił się pewnego rodzaju "niedosyt". Zacząłem zastanawiać się skąd się to uczucie bierze - wszak, w zasadzie, można się zgodzić z wszystkimi argumentami użytymi przez prof. Bielenia?


Konkluzją jest ten tekst, a jego przekazem jest twierdzenie, że zarówno w poprzednim przypadku jak i teraz, brak jest tam końcowego podsumowania z "pozytywnym" wydźwiękiem. Bo tak jak w przypadku krytykowanych cech charakteru narodowego, które, de facto, nie mogą być jednoznacznie kojarzone z polskością, a są takimi jedynie w świadomości medialnej i to nurtu polskość zwalczającego, to jednak Naród Polski istnieje. A potwierdzeniem tego stanu jest właśnie medialna krytyka cech charakteru narodowego prowadzona z pozycji antypolskich.


Identyczna sytuacja dotyczy "ideorealizmu", czyli negatywnego odbioru, ale też i efektów dostosowywania zasad ideowych do realiów rzeczywistości. Efektem bowiem ideorealizmu staje się potworek ideowy, którego nikt nie akceptuje, a więcej - wszyscy politycy dziwują się jego powstaniu pomijając, że to właśnie oni go stworzyli.


W obu przypadkach konkluzją jest przekonanie, że koniecznym jest najpierw określenie odniesienia dla krytyki wskazanych (a także podobnych) zjawisk.  Czyli - trzeba zdefiniować pojęcie Narodu Polskiego i jego genezę, i podobnie ideę względem której politycy wprowadzają swoje "realizmy" doprowadzając do jej zdegenerowania. 

Tu bazą wyjściową są odniesienia cywilizacyjne, wszak z zaznaczeniem, że może to być tylko bazowane na koncepcjach prof. F. Konecznego, gdzie jednym z zasadniczych twierdzeń prof. Konecznego jest zdanie: "Nie można być cywilizowanym na różne sposoby". Dla mniej kumatych dodam, że to twierdzenie prof. Konecznego nie jest w pełni oryginalne, gdyż wcześniejsze były słowa Chrystusa: "Nie można dwóm panom służyć;... Bogu i Mamonie".

Jednym słowem "pułapka ideorealizmu" bierze się z odejścia od zasad ideowych, co maskowane jest rzekomym realizmem sytuacyjnym.

I to by było na tyle.


członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo