Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać - Prezydent RP, pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?
Pytanie ma uzasadnienie z przynajmniej dwóch powodów:
1. W czasie kampanii wyborczej pojawiały się zarzuty, że Prezydent Duda dopuścił się złamania zasad konstytucyjnych.
2. Druga kwestia wynika z pełnionej roli; czy Prezydent, jeśli jego rolą jest przestrzeganie Konstytucji, ma prawo do wnoszenia poprawek do Konstytucji?
Celowo w tytule umieściłem określenie "ład Rzeczpospolitej", a nie "prawa Rzeczpospolitej", gdyż istnieje zasadnicza różnica między obu ujęciami.
Ład - ustanawiany jest przez wspólne przyjęcie zasad założycieli danej instytucji, gdy w określeniu "prawo" zawarta jest możliwość narzucenia takich zasad przez twórcę tej instytucji. (Stąd np. różnica między prawami Królestwa Polskiego nadanymi przez cara, a prawami Rzeczypospolitej).
Dochodząc istoty: czy Prezydent, widząc niezgodność zapisów Konstytucji z ładem Rzeczpospolitej, jest obowiązany do przestrzegania Konstytucji, czy też podejmować decyzje kierując się poczuciem ładu Rzeczypospolitej i dążyć do zmian dostosowawczych w zapisach Konstytucji?
Ciekaw jestem opinii Czytelników, gdyż to określa ich stosunek do Rzeczypospolitej.
członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka