Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
126
BLOG

Sprawiedliwość czy ŁAD?

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Przystępując do reformy "wymiaru sprawiedliwości"  należy rozpatrzyć podstawy aksjologiczne na bazie których należy to robić.


Tu spotykamy się z podstawową kwestią: czy celem jest wytworzenie w społeczeństwie poczucia sprawiedliwości, czy też ładu społecznego w jakim żyjemy?


Jest to zasadnicza odmienność cywilizacyjna między ustrojem Rzeczypospolitej, a systemem hierarchicznym wywodzącym się z judaizmu i prowadzącym do totalitaryzmu - obowiązującym w większości państw europejskich.


W państwach  prawa totalnego system sądowniczy rozpatruje przekroczenia prawa (przestępstwo) i wymierza stosowną przekroczeniu karę, której celem jest zachowanie porządku. To, czego nie obejmuje swym opisem prawo - nie jest przestępstwem.

(Ta zasada prawna opisana została w Księdze Rodzaju, w odniesieniu do Rubena, który spółkował z jedną z żon Jakuba, a co nie zostało uznane za przekroczenie prawa, gdyż taki zakaz - spółkowania z żoną ojca - wcześniej nie istniał).


W Rzeczypospolitej istnieje umowa społeczna dotycząca ładu, a mająca formę zapisu reguł zazwyczaj stosowanych w podobnych przypadkach. (W zasadzie - uznaje się, że są to przepisy prawa, ale tak nie jest. Setki lat indoktrynacji doprowadziły do braku nawet słownictwa, które pozwalałoby na rozróżnienie). Rolą sędziego - rozjemcy jest nie tyle rozważenie zakresu odstępstwa od tych reguł, co w oparciu o nie określenie stopnia naruszenia ładu. Taki sędzia nie wymierza kary za przekroczenie, a wskazuje środki pozwalające na przywrócenie ładu. 

Warto dostrzec, że w praktyce, w znakomitej większości przypadków, poczucie ładu jest identyczne poczuciu sprawiedliwości - stąd łatwość o niewłaściwe wyjaśnienia.

Sędzia nie jest reprezentantem (pośrednikiem) wymierzającym karę w imieniu prawa, a rozjemcą, który określa środki i sposoby przywracania ładu czyniąc to w obliczu  Majestatu Rzeczypospolitej.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo