Ładnych parę lat temu Janusz Piechociński przyjął w sejmowym biurze PSL wycieczkę pań z koła gospodyń wiejskich. Ze swadą opowiadał o sukcesach partii, wtrącając tu i ówdzie zwrot „ja również”. Pod koniec poprosił panie o pytania. Na chwilę zapadła krępująca cisza. W końcu jedna z pań zapytała: - Przepraszam, ale kim pan jest?
Każdy polityk ma swoje 5 minut popularności. Piechociński ma je teraz. I można zapytać, jak je wykorzysta. Swój wybór na prezesa PSL zawdzięcza nie tylko młodym działaczom, ale też takim doświadczonym wyjadaczom, jak były minister rolnictwa Marek Sawicki.
Zapowiadana przez Piechocińskiego modernizacja PSL i podnoszenie standardów politycznych oznaczałyby odejście od praktyk, które przylepiły do jej działaczy opinię ludzi wyjątkowo pazernych, choć w rzeczywistości specjalnie się ludowcy pazernością nie wyróżniają. Oznaczałoby też odejście od różnych kombinacji i chytrych sztuczek, mających sprzyjać różnym grupom interesów. W te gromkie zapowiedzi mogli uwierzyć tylko naiwni.
Jak przechytrzono ustawę o ochronie zwierząt
Przykładem chytrych sztuczek może być spór o ubój rytualny, czyli ubój przez wykrwawienie zwierząt bez uprzedniego ogłuszenia. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, chociaż ustawa o ochronie zwierząt nie uznaje wyjątków od obowiązku ich ogłuszania, to w 2004 r. minister rolnictwa wydał rozporządzenie, że obowiązku ogłuszania „nie stosuje się do zwierząt poddawanych ubojowi zgodnie z obyczajami religijnymi zarejestrowanych związków wyznaniowych”. Czyli ustawa zakazywała, a minister zezwolił. Co nie spodobało się Prokuratorowi Generalnemu, który zaskarżył rozporządzenie do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał ma rozpatrzyć skargę 27 listopada.
Ale od stycznia wchodzi w życie rozporządzenie UE, które dopuszcza ubój rytualny. I już Ministerstwo Rolnictwa oświadczyło, że spór jest bezprzedmiotowy, bo rozstrzygnie go unijne rozporządzenie, mające pierwszeństwo przed ustawami krajowymi. Tyle, że zdaniem cytowanej przez gazetę prof. Ewy Łętowskiej, argument resortu jest „bałamutny”, gdyż unijne rozporządzenie nie wymusza zalegalizowania uboju rytualnego. I wiele krajów UE ze względów humanitarnych już zakazało lub ograniczyło możliwości dokonywania uboju rytualnego.
Piechociński wygłaszał bardzo słuszne myśli. Teraz myśli o Sawickim
W istocie rzecz idzie o duże pieniądze, bo ubój rytualny jest tańszy a eksport mięsa z takiego uboju bardzo opłacalny, o czym przekonało się już 20 polskich rzeźni. I o możliwość zarobkowania na drodze tego okrutnego procederu dbał przez cały okres zasiadania w resorcie rolnictwa właśnie Marek Sawicki, jeden z ojców sukcesu Piechocińskiego, który ministerialnego rozporządzenia nie wycofał.
Ten przykład dobrze ilustruje mentalność części polityków PSL. I może Janusz Piechociński zamieni poselski fotel na ministerialny, a może nie. Jednak zmienić mentalności działaczy nie będzie, bo jest od nich zależnym i na samobójcę nie wygląda. Póki co zakomunikował, że Sawicki będzie członkiem władz PSL odpowiedzialnym „za koordynację działań na rzecz przestrzeni wiejskiej i rolniczej”.
No to powodzenia w podnoszeniu standardów, panie prezesie. Przestrzeń wiejska i rolnicza z utęsknieniem czekają.
Poglądy idące w poprzek politycznych podziałów, unikanie zamykania się w bańkach dezinformacyjnych, chętniej konkretne sprawy niż partyjne spekulacje.
Dziennikarz, publicysta, bloger, z wykształcenia historyk.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka