blueslover blueslover
3992
BLOG

Moon River - Rzeka Księżycowa

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 5

Lato nadal w pełni. Na blogu ‘klasycznym’ zaprezentowałem Sonatę Księżycową, której podobno najlepiej słucha się nad Jeziorem Czterech Kantonów w Szwajcarii. Ten klimat księżycowo-wodny warto powtórzyć tutaj. Odnaleźć go można w tytule piosenki

 

Moon River.

 

Ta piosenka sprawiła mi pewną niespodziankę. Gdy jej słuchałem byłem przekonany, że powstała ona w okresie międzywojennym, na Tin Pan Alley w Nowym Jorku. A tu okazało się, że nie – powstała w 1961 roku, kiedy Tin Pan Alley już nie istniała. (Tu pisałem o Tin Pan Alley - Stevie Ray Vaughan śpiewa o Tin Pan Alley)

 

Autorami są: Henry Mancini – muzyka i Johnny Mercer – tekst.

 

Johnny Mercer (1909 – 1976) był piosenkarzem i twórcą piosenek. Bardziej znany jest z tekstów chociaż napisał również melodie, zwłaszcza dla utworów, które sam wykonywał. Był popularnym wykonawcą w latach 30. – 50. Kiedy rock’n’roll wyparł standardy jazzowe Mercer zajął się w większym stopniu pisaniem piosenek niż ich śpiewaniem.


Johnny Mercer

 

 

Henry Mancini (1924 – 1994) był kompozytorem, dyrygentem i aranżerem. Jest autorem muzyki do wielu filmów i programów telewizyjnych. Jego kompozycje cieszyły się dużym uznaniem. Był nominowany aż 72 razy do nagrody Grammy, z czego 20 razy wygrał. Najsłynniejszym jego utworem jest wiodący motyw muzyczny do serii filmów z Różową Panterą. Myślę, ze każdy potrafi go zanucić. Moon River też należy do sztandarowych utworów Manciniego.

 

http://images.starpulse.com/AMGPhotos/pic200/drp100/p123/p12367hcest.jpg
Henry Mancini

 

 

Mancini w barze obok wytwórni filmowej Universal spotkał reżysera Blake Edwardsa. W trakcie rozmowy zdecydowali się podjąć współpracę przy serialu telewizyjnym Peter Gunn. Ścieżka dźwiękowa z tego serialu ukazała się na albumie i osiągnęła sprzedaż ponad miliona płyt. Album otrzymał pierwsze dwie nagrody Grammy. Edwards poprosił Manciniego o napisanie muzyki do filmu Śniadanie u Tiffany’ego.

 

Śniadanie u Tiffany’ego (Breakfast at Tiffany’s) to tytuł powieści Trumana Capote z 1958 roku. Capote napisał już przedtem powieść Inne Głosy Inne Ściany (Other Voices, Other Rooms). Przyniosła mu ona sławę i pieniądze. Jednak to Śniadanie u Tiffany’ego uznano za najlepszy jego utwór, który tę sławę ugruntował.

 

Okładka pierwszego wydania powieści Capote

 

Powieść opisuje historię młodej kobiety Holly Golightly, która przeniosła się na Manhattan, a o jej poprzednim życiu niewiele wiadomo. Próbuje ona znaleźć swoje miejsce w tym nowym dla niej świecie. Spotyka sąsiada, który jest bezrobotnym pisarzem. Ten zapałał uczuciem do nieznanej, acz uroczej dziewczyny. Akcja toczy się w latach 40-stych w dzielnicy Upper East Side.

 

Marilyn Monroe i Truman Capote

 

Powieść Capote została zaadaptowana na scenariusz filmowy. Akcja została przeniesiona w czasy współczesne, tzn. do roku 1961. Film został zrealizowany w Paramount Picture. Capote chciał by rolę Holly Golightly zagrała Marilyn Monroe. Reżyser i kierownictwo wytwórni widziało jednak w tej roli kogo innego - Audrey Hepburn. Capote był wielbicielem Monroe i nie wierzył w umiejętności aktorskie Hepburn. Okazało się, że nie miał racji.

Jeszcze raz Capote był zdenerwowany. Scenarzysta zmienił zakończenie – w powieści Holly opuszcza Nowy Jork szukając innego miejsca dla siebie; jest wieczną poszukiwaczką. W filmie zostaje w mieście, tak jak gdyby to miejsce znalazła. Według Capote zmienia to sens jego historii. Jego zastrzeżenia i protesty nie zostały uwzględnione.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Audrey Hepburn, filmowa Holly

 śpiewa Moon River

 

 

 

 

Za to Audrey Hepburn zachwyciła Manciniego. Mancini głośno mówił, że to ona mocno wpłynęła na kształt muzyki do filmu. Główna, tematyczna piosenka Moon River została specjalnie napisana dla Hepburn, włącznie z dostosowaniem tonacji do jej skali głosowej – „Ja wiedziałem co mam napisać, przynajmniej jakie utwory powinny być, czytając scenariusz filmu. Jednak wielkie oczy Audrey dały mi impuls do dodania więcej sentymentalizmu niż dotychczas to robiłem. Te oczy spowodowały, że Moon River napisałem tylko dla niej. Nikt nie rozumiał tej piosenki tak jak ona. Było później ponad tysiąc wersji ale niepodważalnie jej jest największa. Podczas prezentacji nakręconego filmu w Paramount, jej szef powiedział: ‘Jedna rzecz jest oczywista – tę pieprzoną piosenkę trzeba usunąć’. Audrey aż podskoczyła na krześle ! Mel Ferrer (jej mąż) musiał trzymać ją za ręce by ją powstrzymać. To był jedyny raz kiedy widziałem, że straciła panowanie nad sobą.”

 

Po premierze Audrey Hepburn wysłała list do Manciniego z gorącymi podziękowaniami za jego muzykę.

 

 

 

Partnerem Hepburn, w roli Paula Varjaka był w tym filmie George Peppard. Była to chyba jego najważniejsza rola. Młodsi bardziej mogą go znać z serialu The A-Team. Peppardowi zaoferowano rolę Blake’a Carringtona w serialu Dynastia. Nakręcił nawet pilotowy odcinek. Nie podobał mu się jednak scenariusz i zrezygnował z roli.

 

Film był pięciokrotnie nominowany do Oscara jednak otrzymał go tylko Henry Mancini (dwa) i Johnny Mercer za Moon River.

 

Pierwszego nagrania płytowego dokonał w 1961 roku Andy Williams. Williams miał swój show w TV. Po sukcesie Moon River czołówce tego show towarzyszyło pierwsze osiem taktów tej piosenki. Co ciekawe, na wydanej ścieżce dźwiękowej filmu zabrakło wersji Audrey Hepburn. Jej oryginalne wykonanie ukazało się dopiero w 1993 roku, w kilka miesięcy po jej śmierci.

 

Jeszcze w 1961 roku Moon River nagrali Jerry Butler oraz pochodzący z Południowej Afryki Danny Williams. Wersja Danny Williamsa  osiągnęła pierwsze miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. Po nich nagrań pojawiło się bez liku. Wśród wykonawców byli: Louis Armstrong, Paul Anka, Sarah Brightman, Perry Como, Bobby Darin, Dr. John, Judy Garland, Karel Gott, James Last, Morrissey, Patsy Ann Noble, Jim Reeves, R.E.M., Frank Sinatra, Barbra Streisand, Sarah Vaughan.

 

Autor tekstu Johnny Mercer nagrał ją również w 1974 roku, na albumie My Huckleberry Friend. Skąd wzięła się w tekście fraza "Huckleberry friend" ? Mercer wyjaśnił to w wywiadzie radiowym – w dzieciństwie często razem z przyjaciółmi chodzili nad brzeg rzeki i zbierali ‘huckleberries’. Są to amerykańskie rośliny kwiatowe, osiem gatunków w Ameryce Północnej i siedem w Południowej. Fraza ta ma być więc wyrazem tęsknoty za dzieciństwem.

 

Sława tej piosenki spowodowała, że rzekę płynącą przez Savannah w Georgii – miejscu urodzenia Mercera, nazwano od tytułu piosenki Moon River. To tam rosły ‘huckleberries’, o których śpiewała Audrey Hepburn.

 

 


Moon River lyrics

 

Moon river, wider than a mile
I'm crossing you in style some day
Oh, dream maker, you heart breaker
Wherever you're goin', I'm goin' your way


Two drifters, off to see the world
There's such a lot of world to see
We're after the same rainbow's end, waitin' 'round the bend
My huckleberry friend, Moon River, and me


Moon river, wider than a mile
I'm crossin' you in style some day
Oh, dream maker, you heart breaker
Wherever you're goin', I'm goin' your way


Two drifters, off to see the world
There's such a lot of world to see
We're after that same rainbow's end, waitin' 'round the bend
My huckleberry friend, Moon River, and me

blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura