blueslover blueslover
719
BLOG

"In The Summertime" i Mungo Jerry

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 3

Są piosenki, które można by nazwać sezonowymi. O konkretnej porze roku obecne są w stacjach radiowych regularnie co roku. Jedną z takich, którą zawsze można usłyszeć w lecie jest piosenka zespołu Mungo Jerry

 

In The Summertime.

 

Autorem melodii i tekstu jest Ray Dorset. Interesująca to postać. Ray Dorset urodził się w 1946 roku w Ashford w Anglii (Middlesex). Był wszechstronnym muzykiem. Grał na gitarze, instrumentach klawiszowych, organkach, kazoo i akordeonie. Śpiewał i pisał piosenki. To kazoo jest nieprzypadkowe – Dorset bardzo interesował się starym blusem i jug bandami.

 

W 1968 roku utworzył pierwszy zespół Good Earth. Grupa nagrała album It's Hard Rock And All That i rozpadła się. W 1970 roku powołał do życia Mungo Jerry. Ta grupa przetrwała dłużej. Dorset równolegle kontynuował karierę solową. Dwa lata później nagrał płytę Cold Blue Excursion, na której bluesy wykonywał z towarzyszeniem sekcji smyczków i instrumentów dętych. Takie przedsięwzięcia podejmował przez całą swoją karierę. Na przykład w 1983 roku zaprosił do jednorazowej współpracy Petera Greena i Vincenta Crane’a, dla nagrania albumu A Case For The Blues.

Ray Dorset napisał też piosenkę dla Elvisa Presley’a. Była to "Feels Like I'm in Love". Presley zmarł przed jej nagraniem. Piosenka została nagrana w 1979 roku przez Kelly Marie, przedstawicielkę stylu disco. To nagranie stało się numerem jeden brytyjskiej listy przebojów we wrześniu 1980 roku. W ten sposób Ray Dorset stał się pierwszym autorem, którego piosenki osiągnęły szczyt listy przebojów w własnym wykonaniu, jak i przez innego wykonawcę.

 

Mimo toczonej równolegle innej aktywności Ray Dorset był duszą zespołu Mungo Jerry. Nazwa zespołu została wzięta od postaci z poematu T.S. Elliota Old Possum's Book of Practical Cats, w której występowała para niezbyt dobrych charakterów Mungojerrie i Rumpelteazer. Poemat ten stał się podstawą słynnego musicalu „Cats”.

Zespół Mungo Jerry stanowili muzycy:

  • Ray Dorset – wokalista
  • Colin Earl – klawiszowiec – grał z Dorsetem jeszcze w Good Earth
  • Alan Johnson – banjo i gitara
  • Mike Cole – basista
  • Joe Rush – perkusista, używał też tarki w niektórych utworach.

Grali pop-bluesa z dużą domieszką skiffle i folk. Dorset lubił muzykę pogodną, wesołą, z elementami jug.

Zadebiutowali na festiwalu w Newcastle-under-Lyme w maju 1970 roku. Tydzień póżniej ukazała się singel, w sam raz na lato, z „In The Summertime”.

Płyta wydana przez Dawn Records była bardzo nietypową nowością. Był to tzw. maxi-singel, 33-obrotowy. Na stronie A była dodatkowo piosenka Mighty Man, a na stronie B, długi utwór Dust Pneumonia Blues. Obecnie singel ten jest rarytasem i na aukcjach osiąga wysokie ceny.

 

 

 

 

Okładka maxi singla z 1970 roku

 

 

In The Summertime błyskawicznie podbiła cały świat. Do końca 1970 roku sprzedaż przekroczyła 15 milionów egzemplarzy. W następnych latach ilość ta wzrosła o następne dziesięć milionów. Był to jeden z najlepszych wyników sprzedaży w tak krótkim czasie.

 

Jeszcze w tym samym 1970 roku australijska grupa The Mixtures nagrała cover, z piosenką "The Pushbike song" na drugiej stronie. Ta druga piosenka święciła również sukcesy i to nie tylko w Australii ale i na Wyspach Brytyjskich.

 

In The Summertime w lecie 1970 roku zajmował pierwsze miejsce na listach przebojów w wielu krajach. W Anglii notowany był przez siedem tygodni. W Ameryce na liście Billboard Hot 100 zajął miejsce trzecie. Był to jedyny utwór Mungo Jerry, który w USA znajdował się tak wysoko.

 

Piosenka jest strukturalnie prostym 8-taktowym bluesem, chociaż zagrana jest bardziej folkowo niż rockowo. Takie wykonanie jest bardzo charakterystyczne dla twórczości Raya Dorseta z Mungo Jerry. Pulsujący, synkopowany rytm jest łatwo rozpoznawalnym wyznacznikiem tego przeboju. Prowokuje do tańca, trudno go słuchać bez ruchu.

 

Piosenka odnotowała wspaniały come back w 1995 roku. Piosenkarz raegge Shaggy nagrał swoją wersję, która również okazała się hitem. Na liście singli w Wielkiej Brytanii wspięła się na 5 miejsce. Ciekawostką jest zmiana jednej linijki tekstu przez Shaggy’ego. W ciągu 25 lat między tymi nagraniami świat się zmienił. Pojawiła się ‘polityczna poprawność’. W tekście Dorseta występuje wezwanie: „Have a drink, have a drive”. W 1992 roku In The Summertime wykorzystano do akcji przeciw jeżdżeniu samochodem po drinku. Dlatego Shaggy zaśpiewał inny tekst w tym miejscu - "I'm going to ride and drive”.

 

Do najnowszych czasów piosenka ta jest nagrywana. W 2006 roku własną aranżację zaproponował Derek Sherinian, który do nagrania zaprosił Billy Idola, gitarzystę Slasha i basistę Tony Franklina. W 2007 roku kolejną wersję nagrał zespół Phunk Junkeez, w swoim własnym trochę unikalnym stylu.

 

In The Summertime była bardzo dużo razy wykorzystywana w programach TV i filmach. W 2005 roku znalazła się np. na ścieżce dźwiękowej filmu Wedding Crashers z Vince Vaughnem i Owenem Wilsonem.

 

Piosenkę pod takim samym tytułem wykonywał Bob Dylan, ale to była całkiem inna historia.

 

 

W music boxie: Mungo Jerry, Bob Sonic, Shaggy, Derek Sherinian i Phunk Junkeez.

In The Summertime lyrics


In the summertime when the weather's high,
you can stretch right up and touch the sky,
when the weather's fine,
you got women, you got women on your mind.
Have a drink, have a drive,
go out and see what you can find.

If her daddy's rich, take her out for a meal.
If her daddy's poor, just do as you feel.
Speed along the lane,
Do a ton, or a ton and twenty-five.
When the sun goes down, you can make it,
make it good in a lay-by.

We're not grey people, we're not dirty, we're not mean.
We love everybody, but we do as we think.
When the weather's fine
we go fishing or go swimming in the sea.
We're always happy,
life's for living, yeah, that's our philosophy.

Sing along with us, dee-dee-dee-dee-dee.
Da-da-da-da-da...Yeah, we're happy happy,
da-da-da-da-dah.

When the winter's here, then it's party time.
Bring a bottle, wear your bright clothes.
It'll soon be summertime, and we'll sing again,
we'll go drivin' or maybe we'll settle down.
If she's rich, if she's nice,
bring you're friends and we'll all go into town.

 

Mungo Jerry

blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura