Dzisiaj nietypowo. Przypadkiem usłyszałem fragment piosenki słowackiej grupy Prudy. To mi przypomniało świetną piosenkę lidera zespołu Pavla Hammela – Učiteľka tanca.
Pavol Hammel urodził się 7 grudnia 1948 roku. Pochodził z muzykalnej rodziny. W 1962 roku starszy brat zabrał go na koncert rockowy Vasko Velčický’ego z grupą Tiene. Dla młodego Pavla było to odkrycie, to było to co mu w duszy grało.
Już w 1962 roku zakłada swoją pierwszą grupę muzyczną o nazwie The Jets. Czternastolatek zasłuchany w muzyce granej w Radiu Luksemburg, pragnie wykonywać muzykę mieszcząca się w gatunku rock and roll. The Jets prezentują więc własne interpretacje utworów The Beatles i The Who.
W międzyczasie powoli powstają własne kompozycje zespołu, do którego należą: Pavol Hammel grajacy na gitarze, Peter Saller - gitara, Vlasimir Kaššay - bas, František Machats - bębny i Boris Puškar - wokal.
Około roku 1964 The Jets zmieniają nazwę na Prudy. W tymże roku zespół zdobywa pierwsze miejsce na czechosłowackim przeglądzie zespołów beatowych. Tekściarzem zespołu zostaje pracujący jako lektor w radiu Słowackim - Rudolf Skukálek. Dzięki niemu zespół nagrywa pierwszą piosenkę Šálka čaju.
W 1967 roku Prudy występują w telewizji w programie słowackich komików Milana Lasicy i Júlia Satinskiego Večer pre dvoch. Z grupy odchodzi František Machats, a jego miejsce zajmuje Peter Petro, były członek legendarnych The Beatman. Vlado Kaššay przyprowadza na próbę klawiszowca Mariana Vargę, studenta bratysławskiego konserwatorium. Nowy członek zespołu, tak bardzo zatraca się w pracy w Prudach, że rezygnuje ze studiów. W grupie pojawiają się tekściarze Boris Filan i Kamil Peteraj.
Rok później Prudy występują w Pradze na drugim międzynarodowym czechosłowackim festiwalu beatowym. Gra tam między innymi zespół Keith Emerson & The Nice. Według późniejszej legendy występ tej grupy zainspirował Mariana Vargę do założenia własnej grupy Collegium Musicum. Według jego kolegi Fedora Frešo, Varga nawet nie widział tego koncertu tylko smacznie spał w szatni.
W 1969 roku miał miejsce ich debiut płytowy – wyszedł album Zvonte Zvonky. Album został bardzo dobrze przyjęty. Hammel kontynuował karierę jako kompozytor piosenek, podobnie jak Prudy w zmienionym składzie.
W 1975 roku wychodzi ich najsłynniejszy album Hráč. W Czechosłowacji stał się ogromnym sukcesem. Najsłynniejszym hitem była Ucitelka Tanca. Piosenka ta była śpiewana i nucona wzdłuż i wszerz całego kraju. Hráč wyniósł Prudy i Hammela do czołówki rockowej muzyki w Czechosłowacji. Na samej Słowacji Pavol Hammel stał się legendą, nieodmiennie do dziś.
W następnych latach Prudy wystąpili w ogromnej liczbie koncertów, wydali około 30 albumów. Są wciąż aktywni. Marian Varga tak naprawdę nigdy nie zerwał całkiem z Hammelem. Co jakiś czas włączał się do składu Prudy, na ogół z powodzeniem.
Pavol Hammel koncertuje i nadal pisze piosenki.
W music boxie Učiteľka tanca oraz pięć innych piosenek w wykonaniu Pavla Hammela i Prudy, głównie z ich pierwszej płyty. Ucitelka Tanca to dziwny utwór – jak tylko usłyszę początek to odczuwam nieprzepartą chęć tańczenia. Świetna ta nauczycielka.
Pavol Hammel i Prudy
Učiteľka tanca, tekst
Otcov oblek biele manže ty
Vreckové som dostal od tety
Učiteľka tanca je moj sen
Před ňou pod nohama strácam zem
Má lahký krok a má štíhly driek
Smutné oči farby fialiek
Opája ma voňou Chanel 5
Len pre nás dvoch hudba musí znieť
Učitelka tanca ma naučí
ako dámy držať v náručí
no a postačí len málo slov
eď sa v rytme tanga vznášam s ňou
lokálom už tango tiché znie
tango to je lásky vyznanie
klavirista hrá dnes iba nám
zrazu cítim že sa červenám
Učitelka tanca ma naučí
ako dámy držať v náručí
no a postačí len málo slov
keď sa v rytme tanga vznášam s ňou
učitelka tanca je moj sen
s ňou sa celkom ináč krůti zem
má lahký krok a má štíhly driek
smutné oči farby fialiek
ja da da da da da dá da dáá…
Inne tematy w dziale Kultura