Robert Bogdański Robert Bogdański
2878
BLOG

Klamstwa klimatyczne

Robert Bogdański Robert Bogdański Klimat Obserwuj temat Obserwuj notkę 275
Jeżeli ktoś mówi, że rozmaite ekstremalne zjawiska pogodowe, jak huragany, susze i powodzie są efektem zmian klimatycznych, to kłamie. Ale kłamie także ten, który zaprzecza wszelkim zmianom.

Od razu na wstępie muszę zmartwić wszystkich poszukujących sensacji. Nie, nie odkryłem w Internecie dowodów na to, że zmiany klimatyczne zostały wymyślone w podziemiach jednego z hoteli w Davos podczas suto zakrapianej kolacji wydanej przez Klausa Schwaba, aby przejąć kontrolę nad światem. Nie dotarłem także do absolutnie pewnej informacji, że za rok świat zginie z nadmiaru gorąca i trzeba natychmiast wyłączyć wszystkie urządzenia i przestać oddychać, a wówczas mamy choćby cień szansy na ratunek.

Chodzi o co innego. O to, w jaki sposób prawdziwe badania naukowe dotyczące zmian klimatycznych i ich związku z działalnością człowieka zostały przejęte przez działaczy, polityków i media i zamienione w pałkę, którą okłada się zwykłych ludzi, a ci zwykli ludzie okładają nią także siebie nawzajem. Pałkę, której siłą jest strach i panika.

Dobrym przykładem działania pałki jest opowieść o polarnych niedźwiedziach, które według publikowanych 20 lat temu przewidywań miały wyginąć, a tymczasem jest ich dziś więcej niż kiedykolwiek w znanych nam czasach.

Klimat jest o wiele bardziej skomplikowany niż sądzimy, a próby wprowadzania uproszczeń pod zadaną tezę mogą poskutkować jedynie wychowywaniem kolejnych pokoleń przyklejaczy do asfaltu i muzealnych rzucaczy zupą pomidorową, którzy wszystkich nie ulegających moralnemu szantażowi i panice atakują jako “denajalistów” szykujących zagładę planety.

Dane przekazywane przez naukowców z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) są przez tych rzucaczy i przyklejaczy, ale też przez wielu polityków i gros mediów zwyczajne fałszowane, a mniej dramatyczne elementy raportów po prostu lekceważone i przemilczane, bo nie nadają się do budowania atmosfery paniki.  

W tej sytuacji trudno jest rzeczowo rozmawiać, ale chyba nie ma innego wyjścia.

Zapraszam po więcej na Spotify: https://spotifyanchor-web.app.link/e/R9kHcNKp8Lb

I na Youtube: https://youtu.be/3bGlpWryNyM


Wracam po siedmiu latach. Prowadzę podcast o nazwie Coistotne, dotyczący głównie spraw międzynarodowych. Mówię o groźbach nuklearnych, polityce klimatycznej, budowie europejskiego mocarstwa, wzroście potęgi Chin i amerykańskich kłopotach z własnym państwem, o wszystkim tym, co jest w naszym świecie istotne. Podcast jest dostępny na Youtube i Spotify, ukazuje się nieregularnie, ale przynajmniej raz w tygodniu.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (275)

Inne tematy w dziale Rozmaitości