Patriotka1918 Patriotka1918
1286
BLOG

SALUT RZYMSKI

Patriotka1918 Patriotka1918 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Jednym z podstawowych elementów wiedzy narodowca, powinna być jego znajomość historii salutu rzymskiego. Ileż to razy słyszymy w mediach nadmuchane hasła o „Hitlerowskich gestach", „nazistowskim salucie" itp. Czas zerwać z tą wrogą propagandą, przełamać łańcuchy które trzymają prawdę w niewoli i pokazywać ludziom czym jest gest którym się posługujemy. Wytłumaczenie tego nie będzie jednak możliwe bez dostatecznej wiedzy, dlatego też postanowiłem napisać krótkie streszczenie historii salutu, a całość ozdobić materiałem zdjęciowym, ażeby nawet „niewierny Tomasz" uwierzył w prawdziwość tego co tutaj wyczyta.

Czy Cezar był Hitlerowcem?

Jeżeli wierzyć specjalistom z Gazety Wyborczej, to śmiało możemy stwierdzić, iż starożytni Rzymianie z Cezarem na czele unosili prawą dłoń ku górze, wykrzykując radośnie „Heil Hitler".
Jak wiadomo, specjaliści z GW lubią się mylić i prawda wygląda nieco inaczej... Rzym - to właśnie tutaj prawdopodobnie rozpoczyna się historia salutu o którym mówimy i który zyskał właśnie tytuł Rzymskiego. Już starożytni rzymianie podnosili dłoń ku górze pozdrawiając się w ten sposób, gladiatorzy pozdrawiali tym gestem tłum, a Cezar swój lud. Legioniści Cezara witali go natomiast odbijając prawą (zaciśniętą pięść) od klatki piersiowej (z lewej strony).

Czy przeczytamy o tym w encyklopedii?

Wikipedia podaje na temat salutu rzymskiego takie oto informację:

„gest oznaczający pozdrowienie, odpowiadający i często towarzyszący zawołaniu Ave (łac. "bądź pozdrowiony"). W starożytnym Rzymie, a także w wielu innych kulturach pochodzenia indoeuropejskiego wykonywano go poprzez wzniesienie wyprostowanej prawej ręki ku słońcu. Bardzo prawdopodobne jest, iż gest ten ma związek z kultem solarnym.„ (http://pl.wikipedia.org/wiki/Salut_rzymski)

XX wiek, wiekiem salutu

Nie jest to wcale przesadzone stwierdzenie, otóż w wieku XX w całej europie pozdrawiano się gestem o którym cały czas mowa. Przybierał on różne formy, krzyczano przy tym różne hasła.
W Polsce nie odbijano dłoni od piersi i nigdy nie wykrzykiwano, haseł „sieg heil" czy też „heil hitler" - jak miało to miejsce w III Rzeszy i jest to raczej oczywiste. Unoszono prawą dłoń ku górze wymawiając słowa „Czołem Wielkiej Polsce", „Chwała Wielkiej Polsce" i temu podobne, dodatkowo narodowcy trzymali kciuk po za dłonią w przeciwieństwie do hitlerowców. Trzeba tutaj jasno powiedzieć, że ludzie którzy pozdrawiali się salutem rzymskim walczyli z okupantem hitlerowskim. Okres XX lecia między wojennego w Polsce jak wiemy był okresem burzliwym, dlatego też gest ten stał się również gestem pokoju. Dlaczego? Otóż kiedy dwie osoby szły w dość sporej odległości od siebie unosiły prawą dłoń ku górze aby pokazać, że nie trzymają tam żadnej broni, witając się tym samym z odległości. Zauważmy, że takie powitanie (na odległość) przetrwało w ludzkiej świadomości do dzisiaj, bo jak inaczej witamy kolegę widząc go z daleka? Jako ciekawostkę należy dodać, iż członkowie OWP (Obozu Wielkiej Polski) unosili prawą dłoń z wyprostowanymi tylko trzema palcami. Gestem tym w Polsce pozdrawiali się harcerze, piłkarze, wojskowi, politycy - ogólnie rzecz biorąc każdy. Gestu tego używano w wielu krajach- Polsce, Hiszpanii, Rumunii (...) i nie po to by pozdrawiać Hitlera, lecz po to by pozdrawiać siebie na wzajem. Jeżeli by iść tokiem rozumowania gazety wyborczej (i innych...) należało by stwierdzić, że Polacy mieli rozdwojenie jaźni, bo pozdrawiali się gestem Hitlerowskim i z Hitlerem walczyli. Na szczęście jesteśmy Ludźmi i cechuje nas umiejętność samodzielnego myślenia - wnioski nasuwają się same. W Hitlerowskich Niemczech witano się też poprzez zwykłe podanie dłoni (i dysponuje na to materiałem zdjęciowym) czy w takim razie to też należało by uznać za gest nazistowski...? odpowiadać na to pytanie chyba nie trzeba.

No dobrze, salut nie jest więc pozdrowieniem Nazistowskim i nie używamy go w takim znaczeniu, ale źle się on kojarzy i nie powinniśmy się nim posługiwać.

Nie ma nic bardziej błędnego niż to stwierdzenie. Jesteśmy wojownikami prawdy, o prawdę walczymy. Nie zależy nam przecież na tym co i jak się kojarzy, leczy na tym czym jest naprawdę. To jest nasz cel, ukazać prawdę. Jeżeli mielibyśmy się opierać tylko i wyłącznie na skojarzeniach to świat wyglądał by ogólnie dziwnie a ludzie popełniali by o wiele więcej błędów niż popełniają obecnie. Często mówimy „Prawda ponad wszystko" stosujmy się więc do tego w codziennym życiu. Salut rzymski jest tradycyjnym pozdrowieniem którego używali nasi przodkowie i tego będziemy się trzymać

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura