
Sanja Matsuri to coroczny festiwal w dzielnicy Tokio, Asakusa, zwany Festiwalem Trzech Świątyń, odbywający się w każdy trzeci weekend maja.

Plan dzielnicy Asakusa
Święto to jest jednym z najbardziej popularnych i najbarwniejszych festiwali w Japonii. Prawie dwa miliony osób odwiedza dzielnicę Asakusa w ciągu trzech dni festiwalu, dzięki czemu jest to jeden z trzech największych festiwali w Tokio, wraz z Kanda Matsuri i Sanno Matsuri.
Sanja Matsuri poświęcone jest trzem wielkim mężom: Hinokuma Hamanari, Hinokuma Takenari i Hajino Nakatomo – założycielom i fundatorom świątyni Sensō-ji, najstarszej shintoistycznej świątyni w Tokio.
Założyciele świątyni byli rybakami, którzy w maju 628 roku wyłowili z rzeki Sumida posąg boga miłosierdzia Arakura Kannon i natychmiast ku jego czci wybudowali kaplicę, zwaną Sensō-ji, w której usytuowali wyłowiony posąg.
Święto ku czci trzech wielkich mężów trwa trzy dni od piątku do niedzieli i koncentruje się wokół trzech mikoshi, czyli trzech kapliczek.

Impreza rozpoczyna się w piątek po południu dużą paradą, procesją mnichów, urzędników miejskich, geisz, muzyków i tancerzy. Wszyscy występują w strojach z okresu Edo. Podążają oni ulicą Yanagi Dori w Asakusa do świątyni Sensō-ji. Ceremonia w świątyni Sensō-ji odbywa się natychmiast po paradzie. Następnie tancerze wykonują tradycyjny taniec do modlitwy o obfite żniwo i dobrobyt. Również już w piątek po południu są wyprowadzane i niesione ulicami przenośne kapliczki mikoshi w towarzystwie muzyków grających na bębnach i fletach japońskich.Wyznawcy niosą ulicami na swych ramionach trzy kapliczki. Mimo, iż te trzy kapliczki są najważniejsze, to w tym samym czasie setka innych mikoshi wędruje sąsiednimi ulicami. I w tak uroczysty sposób przez całą dzielnicę krąży i wędruje barwnie ubrany pochód.

Podczas parady można odwiedzać liczne sklepiki i stragany, które oferują najróżniejsze pamiątki i inne drobiazgi oraz różnorodny asortyment smakowitych przekąsek.

W czasie święta na ulicach można obejrzeć nie tylko tradycyjne występy bębniarzy i fleciarzy, ale nawet spotkać członków Yakuzy, których można rozpoznać po tatuażach, zwanych irezumi.

Yakuza w tatuażach irezumi na Sanja Matsuri

Yakuza napisana katakaną
Członkowie Yakuzy na Sanja Matsuri
http://www.japan-guide.com/e/e3063.html
Inne tematy w dziale Polityka