Shirō Ishii (jap.石井四郎Ishii Shirō?), był dowódcą w randze generałporucznika zbrodniczej Jednostki 731 Cesarskiej Armii Japońskiej podczas II wojny chińsko-japońskiej i II wojny światowej.
Urodził się w wiosce Chiyoda w powiecie Sanbu, w prefekturze Chiba, w roku 1892. Studiował medycynę na Cesarskim Uniwersytecie w Kioto. Był uczestnikiem I wojny światowej. Po studiach pracował w szpitalu wojskowym i Wojskowej Szkole Medycznej. Za osiągnięcia w pracy został skierowany na podyplomowe studia na Cesarskim Uniwersytecie w Kioto.
Od roku 1928 odbył dwuletnią podróż po Europie i USA. Podczas podróży interesował się efektami działania broni biologicznej i chemicznej w czasie I wojny światowej oraz ich powojennym rozwojem. Dzięki wynikom badań teoretycznych zdobył do swojego projektu poparcie ministra wojny Sadao Araki’ego (jap.荒木貞夫Araki Sadao?) i w roku 1932 rozpoczął wstępne eksperymenty.
Kiedy w roku 1931 wojska japońskie zajęły północno-wschodnią część Chin – Mandżurię, tam właśnie, w miejscowości Pingfang(Ping Fan), w pobliżu miasta Harbin, pod przykrywką powołania jednostki uzdatniającej wodę pitną, rozpoczął w roku 1932 budowę kompleksu wojskowego składającego się z ponad 150 budynków zlokalizowanych na 6 km². Tam właśnie utworzono w roku 1935 Jednostkę 731(jap.第731部隊Dai-nana-san-ichi butai?). Generałporucznik dr Shirō Ishii nadzorował osobiście tę budowę. W ten sposób powstała tajna jednostka wojskowa cesarskiej armii japońskiej, która zaczęła realizować program badań i rozwoju broni biologicznej i chemicznej. Jednostka ta działała w czasie II wojny chińsko-japońskiej oraz II wojny światowej.
Dowódcą naukowym Jednostki został oczywiście dr Shirō Ishii, inicjator i spiritus movens całego przedsięwzięcia. Dowódcą militarnym był generałmajor Kiyoshi Kawashima (川島清).
Shirō Ishii - dowódca naukowy Jednostki 731 w latach 1932 - 1942
i od 1 marca 1945
Masaji Kitano - dowódca Jednostki 731 od sierpnia 1942 do marca 1945
Już podczas otwarcia ośrodka w Pingfang (Ping Fan), dr Ishii mówił bez ogródek do czego ma on służyć:
"Misją[...] każdego medyka jest blokowanie i eliminacja choroby, lecz zadanie, nad którym my będziemy tu pracować jest całkowitą odwrotnością tej reguły".
Dr Ishii rozpoczął testy z bronią biologiczną i konwencjonalną na chińskich żołnierzach i cywilach. Tysiące ofiar zmarło. Eksperymenty były dokonywane w sposób bestialski. Przeprowadzano wiwisekcje, wywoływano sztucznie choroby, truto więźniów fosgenem, cyjankiem potasu. Zakażano dżumą, wąglikiem, cholerą, czerwonką, zgorzelą gazową i ospą. Zatruwano jadem kiełbasianym, symulowano rany wojenne. Wywoływano celowe udary, zawały serca oraz dokonywano aborcji. Prócz tego na więźniach testowano działanie nowych rodzajów broni takich jak granaty czy miotacze ognia. Każda śmierć była uważnie obserwowana i opisywana. Szczątki poddawano kremacji, a prochy wsypywano do rzeki Sungari.
Jednostka 731 działała w ramach i pod nadzorem japońskiej policji wojskowej Kempeitai. (jap.憲兵隊).Specjalny Wydział Dostarczania Materiału Ludzkiego w Kempeitai był odpowiedzialny za dostarczanie osób, czyli tzw. „marut”przeznaczonych do badań. Ofiary, na których przeprowadzano eksperymenty, były najczęściej Chińczykami, Mandżurami, Koreańczykami lub „białymi” Rosjanami. Wśród nich znaleźli się także Europejczycy i Amerykanie. W żargonie strażników oraz naukowców nazywano ich pogardliwie „maruta” (jap.丸太, pol. "kłoda"). Początkowo więźniowie byli przetrzymywani w twierdzy Zhong Ma. Gdy jednak tam roku 1936 doszło do ucieczki więźniów, laboratorium przeniesiono do Pingfang.
W czerwcu i lipcu 1942 Japończycy rozpoczęli w prowincji Zhejiang rozsiewanie zarazków dżumy i cholery za pomocą zrzucania woreczków z zakażonymi pchłami i ziarnem. Ziarno zwabiało szczury, które następnie roznosiły insekty na ludzi.
W okolicach Harbinu testowano i produkowano bomby biologiczne. W Changchun (oddział 100) prowadzono eksperymenty z karbunkułem i zatruwaniem żywności. W Guangzhou (oddział 8604) więźniów obozu rozmyślnie głodzono a wybranych zarażano tyfusem i dżumą. W laboratoriach w Pekinie (oddział 1855), japońscy naukowcy wypracowywali metody rozpuszczania ciał chemikaliami.
Jednostka 731 była podzielona na osiem wydziałów:
Wydział 1: prowadził badania nad wykorzystaniem dżumy, cholery, wąglika, tyfusu i gruźlicy, ich działanie było testowane na żywych ludziach.
Wydział 2: prowadził badania związane z polowym wykorzystaniem broni biologicznej, a szczególnie za produkcję urządzeń przeznaczonych do rozsiewania zarazków.
Wydział 3: odpowiadał za produkcję pocisków zawierających środki biologiczne.
Wydział 4: odpowiadał za produkcję pozostałych środków bojowych.
Wydział 5: odpowiadał za szkolenie personelu.
Wydziały od 6 do 8: jednostki odpowiadające za wyposażenie, sprawy medyczne i administracyjne.
W ostatnich dniach wojny w roku 1945, japońscy żołnierze wysadzili siedzibę Jednostki 731, a dr Ishii wydał rozkaz zamordowania pozostałych przy życiu więźniów. Dużą część więźniów stanowiły kobiety i dzieci. Różne źródła podają różną liczbę uśmierconych w eksperymentach. Prawdopodobnie w obozie zginęło od 3 - 10 – 20 tysięcy ludzi. Kolejnych 20 tysięcy zmarło już po wojnie w wyniku epidemii dżumy, roznoszonej przez zainfekowane szczury. Zakażone szczury zostały po prostu wypuszczone z laboratorium w czasie likwidacji Jednostki 731.
Według źródeł, generałporucznik dr Shirō Ishii jest odpowiedzialny za śmierć około 300 tysięcy ludzi.
Co najmniej 200 tysięcy umarło w wyniku działań w Jednostce 731, w tym 3 – 20 tysięcy osób zabitych w eksperymentach i co najmniej 200 tysięcy chińskich cywilów zabitych w badaniach tak zwanych terenowych. Reszta na skutek powojennych epidemii, których praźródłem były "badania" w Jednostce 731.
Gdy 2 września 1945 roku doszło do oficjalnej kapitulacji Japonii, generał Douglas MacArthur, wódz naczelny alianckich sił okupacyjnych, potajemnie udzielił immunitetu niektórym naukowcom biorącym udział w zbrodniach, w zamian za wyniki badań nad zastosowaniem broni biologicznej i chemicznej. Rząd USA uznał bowiem te informacje za cenne z uwagi na brak możliwości prowadzenia podobnych badań w krajach Zachodu. Doktor Ishii upozorował własną śmierć i pogrzeb obawiając się za swoje zbrodnie sądu wojennego. Po odkryciu fałszerstwa Amerykanie łaskawie również jemu darowali życie i wolność w zamian za pracę dla nich, a immunitetem objęli wszystkich członków zespołu Ishii(około 3 tysiące osób).
Shirō Ishii zmarł jako człowiek wolny 9 października 1959 roku na raka gardła w swoim domu w prefekturze Chiba, w wieku 67 lat.
Na marginesie:
Inaczej potoczyły się losy tych, którzy dostali się w ręce Rosjan.
W roku 1949 w Chabarowsku (ZSRR), odbył się proces 12 japońskich zbrodniarzy wojennych, z czego ośmiu wywodziło się z Jednostki 731. I tylko tych ośmiu zostało osądzonych. Był wśród nich wspomniany wyżej dowódca militarny generałmajor Kawashima Kiyoshi (川島清), który został skazany na 25 lat więzienia.
W tamtych latach Amerykanie jednak nie pomagali w ujawnieniu światu tego procesu, a wręcz odwrotnie.
Dopiero prawda o eksperymentach wyszła na jaw w roku 1989, gdy podczas prac budowlanych w Japonii odkryto niezliczoną ilość ludzkich szczątków, jak się później okazało -więźniów. I tak od nitki do kłębka...W roku 2011 rozpoczęto tam prace archeologiczne.
Działalność Jednostki 731, a także jej wielu placówek filialnych oraz innych, podobnych „instytucji badawczych", jest przykładem zbrodni wojennych jakich dopuszczała się armia japońska.
Tablica upamiętniająca ofiary Jednostki 731
Krótki film o jednostce 731
O Shirō Ishii
Jeszcze o jednostce 731
http://pl.wikipedia.org/wiki/Shirō_Ishii
http://de.wikipedia.org/wiki/Ishii_Shirō
http://de.wikipedia.org/wiki/Einheit_731
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka_731
http://en.wikipedia.org/wiki/Shirō_Ishii
http://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/biography/weapon-biography-shiro-ishii/
http://www.moreorless.net.au/killers/ishii.html
Inne tematy w dziale Kultura