Japoński teatr Kabuki
Teatr Kabuki (jap.歌舞伎?) to jeden z rodzajów tradycyjnego teatru japońskiego, wywodzący się z XVII wieku. Jest on znany z bogatej oprawy przedstawień, silnej ekspresji i wyszukanej charakteryzacji aktorów.
Kabuki to forma teatralna japońskiej sztuki mieszczańskiej. Do dnia dzisiejszego jest wykonywany w ten sam sposób, jak przeszło 300 lat temu.
Do klasycznych form teatru japońskiego należy zaliczyć:
1/wykształcone w okresie panowania w Japonii kultury dworskiej (VI/VII – XII w.), a wywodzące się z ceremonialnych i obrzędowych tańców:
- bugaku,
- gigaku,
- dengaku,
- sarugaku,
- kagura,
powstałe w okresie rozkwitu kultury samurajskiej (XII-XVII w.) na bazie poprzednich:
- nō,
- kyōgen.
2/ pochodzące z okresu dominacji kultury mieszczańskiej (XVII – poł. XIX w.):
- kabuki,
- bunraku.
Dzięki teatrowi Kabuki możemy się wybrać w podróż do Japonii z okresu Edo, w ulotny świat gejsz, poznać historie o mitycznych wojownikach, dzielnych samurajach i sprytnych złodziejaszkach.
Istnieją trzy podstawowe kategorie sztuk Kabuki:
- jidai-mono (時代物) - czyli historyczne
- sewa-mono (世話物) czyli domowe, lub inaczej - z życia współczesnego
- shosagoto (所作事) - czyli taneczne
Wśród istotnych elementów teatru Kabuki znajduje się:
- mie (見得)
- gdzie aktor utrzymuje wystylizowaną pozę, aby określić charakter lub emocje swojego bohatera.
- Keshō czyli charakteryzacja, jest cechą stylu łatwo rozpoznawalną nawet przez osoby niezorientowane w tej formie sztuki. Pył ryżowy jest używany do stworzenia białego podkładu oshiroi, a kumadori zmienia lub wzmacnia do przesady rysy twarzy, aby uzyskać dramatyczną zwierzęcą lub nadnaturalną maskę dla aktorów.
To nieważne, że nie rozumiemy słów, ale oglądając filmik, słuchając japońskiej muzyki dawnej, bardziej możemy się wczytać w kulturalny klimat Kraju Kwitnącej Wiśni i odkryć go na nowo.
Naprawdę warto
Zapraszam na 33 minutowe tchnienie dawnej kultury japońskiej Kabuki. Miłego oglądania.
W roku 2005 teatr Kabuki został uznany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
http://www.jippon.pl
Wiki
Zbiory własne
Inne tematy w dziale Kultura