Oto ósma część podwarszawskich kąpielisk. Nie musicie brać urlopu, by pojechać nad wodę - te miejsca znajdują się w promieniu do 120 km od Warszawy!
13. Zalew na Orzycu w Makowie Mazowieckim
Rzeka Orzycjest prawym dopływem Narwi, zaś Zalew Makowski został sztucznie utworzony w latach 70-tych na podmokłych łąkach, w miejscu jej dawnego koryta. Akwen charakteryzuje się typowym dla starorzeczy wydłużonym kształtem, zaś jego linia brzegowa jest dość regularna. Okolice Makowa są bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym – jest to obszar „Zielonych Płuc Polski”, składający się z gęstych lasów, które zajmują prawie 30% powierzchni całego powiatu. Jest tu mnóstwo ścieżek pieszych, rowerowych oraz kajakowych – miłośnikom tych ostatnich polecamy zwłaszcza spływyOrzycem oraz Narwią. Jesienią do powiatu makowskiego ściągają natomiast fani grzybobrania.
Zalew Makowski to jedno ze słynniejszych miejsc na Mazowszu, gdzie można złowić wspaniałe ryby - dorodne okonie, szczupaki, sandacze, karasie, tołpygi, karpie, liny, płocie i wiele innych. Często organizowane są też zawody wędkarskie – także podlodowe, w okresie zimowym.
Zbiornik wodny w Makowie pełni także funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Dookoła kąpieliska biegnie trasa spacerowa, można wypożyczyć sprzęt wodny albo po prostu poopalać się na plaży, na której postawiono bar z gastronomią oraz utworzono boiska do piłki i siatkówki plażowej.
Powierzchnia: 17 ha
Głębokość: ok. 2 m
14. Jezioro Kozienickie w Kozienicach
Kąpielisko w Kozienicachjest bardzo fajnie zaprojektowane – na jeziorze za pomocą drewnianych pomostów wytyczone są 2 części: mniejsza i płytsza przeznaczona jest dla dzieci, zaś większy prostokąt dla lepiej radzących sobie w wodzie. Przy molach można zacumować sprzęt pływający, który jest do wynajęcia w pobliskiej wypożyczalni. Kąpielisko jest oczywiście strzeżone przez ratowników WOPR.
W pobliskim Ośrodku Wypoczynku można zanocować – w pensjonacie lub też w domkach letniskowych (tylko od maja do końca września) albo na polu namiotowym. Wyznaczone miejsca dla caravaningowców (z podłączeniem auta do prądu), czyste łazienki, sauna, plac zabaw dla dzieci, korty tenisowe oraz boiska sportowe zadecydowały o przyznaniu ośrodkowi w Kozienicach nagrody „Mister Camping”. Na terenie obiektu znajduje się też amfiteatr, w którym organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne, spektakle teatralne i koncerty, np. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka, słynnego pianisty i dyrygenta, który urodził się w Kozienicach.
Jezioro Kozienickie jest w ogóle starorzeczem Wisły, co łatwo rozpoznać po jego podłużnym kształcie. Panują tu doskonałe warunki dla wędkarzy– można złowić szczupaki, sandacze, okonie, leszcze i płocie (najlepiej zarzucić wędkę w lewej części jeziora, czyli od północy – jest tam najspokojniej, więc ryby chętnie biorą). Do Kozienic warto też przyjechać jesienią – są tu piękne, obfitujące w grzybylasy Puszczy Kozienickiej. Można w nich wypatrzeć orlika krzykliwego oraz bociana czarnego, a także bobry i żółwie błotne.
Powierzchnia: 8,7 ha
Głębokość: średnio od 1,5 do 3 m. W najgłębszych miejscach 6-7 m.
Niedaleko znajduje się też inny zalew – w Janikowie(trasa na Puławy). Niestety kąpielisko to nie jest strzeżone.
Aby dowiedzieć się więcej szczegółów oraz zobaczyć jak dojechać nad poszczególne kąpieliska, po prostu kliknij w zamieszczone linki. Więcej kąpielisk pod Warszawą znajdziesz w naszym artykule!
Inne tematy w dziale Rozmaitości