aktywnypodroznik aktywnypodroznik
331
BLOG

Pałace i dworki w Warszawie i jej okolicach -część 4

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Część czwarta naszych weekendowych propozycji na wycieczki po okolicach Warszawy!

W weekend musicie siedzieć w Warszawie i zastanawiacie się gdzie pojechać, żeby choć na trochę wyrwać się z dużego miasta? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy cykl artykułów o fajnych miejscach w okolicach polskich metropolii! Dziś wzięliśmy pod lupę dworki i pałace w województwie mazowieckim – uporządkowaliśmy je, uwzględniając kilometrową odległość od centrum Warszawy, czyli od Ronda Dmowskiego.

Pałace i pałacyki w Warszawie i w województwie mazowieckim - część 4:

16. Pałac Kępalskich w Woli Boglewskiej

Pałac Kępalskich w Woli Boglewskiej został wzniesiony w 1900 r. w stylu włoskiego neorenesansu. Obecnie jest to publiczna szkoła podstawowa, na szczęście utrzymywana w bardzo dobrym stanie.

17.Zatory

Zatoryto dwór z epoki późnego baroku, który wielokrotnie zmieniał właścicieli oraz był przebudowywany. Cały kompleks składa się nie tylko z pięknego pałacu i parku, ale również z folwarku, w którym funkcjonował młyn, stajnie, a także gorzelnia i magazyn spirytusowy. Po wojnie, po tym jak jego ostatni właściciele, Bagniewscy, zmarli na emigracji, pałac stał się częścią lokalnego PGR-u, a potem Domem Wypoczynkowym Elektryków. Do ciekawostek należy fakt, że kręcono tu kadry do serialuZmiennicy”.

18.Pałac w Warce

Pałac w Warce znajduje się w dzielnicy Winiary. Teraz jest to klasycystyczny budynek, chociaż pierwsze zabudowania powstały jeszcze w XVII w. (projekt włoskiego architekta, Agostino Locci – tego od pałacu w Wilanowie). Najsłynniejszym właścicielem pałacu był Kazimierz Pułaski, uwielbiany w Stanach Zjednoczonych bohater wojny o niepodległość). Obecnie w Winiarach mieści się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, w którym można dowiedzieć jak wyglądały koleje losów polskich emigrantów w USA.

19.Strzembowo

Strzembowoto unikalny w tej części Polski pałac w stylu orientalno-neogotyckim z 1870 r. wybudowany dla rodziny Charzyńskich. Forma pałacu jest bardzo rzadko spotykana – od frontu mamy olbrzymią, półkolistą wnękę dekorowaną stylizowanymi na gotyckie rzeźbieniami. Od 1948 r. mieściła się w nim szkoła podstawowa, teraz zaś pałac wystawiono na sprzedaż.

20.Pałac Granowskich w Nowym Mieście nad Pilicą

Nowe Miasto nad Pilicą może poszczycić się barokowym pałacem w pięknym, kremowym kolorze, który razem z parkiem wznosi się na skarpie rzeki Pilicy. Prace budowlane rozpoczęły się w 1735 r. z rozkazu Franciszka Hieronima Granowskiego. Potem majątek należał do rodziny Małachowskich, a w ostatnich, przedwojennych latach do Pomian-Bławdziewiczów. Po II wojnie światowej, podobnie jak większość tego typu budynków, pałac został upaństwowiony i założono w nim szkołę. Teraz pałacowi bardzo by się przydał remont.

Aby zobaczyć piękne zdjęcia opisanych pałaców oraz dowiedzieć się jak tam dojechać, kliknij na zamieszczone linki!

Kolejne pałace za kilka dni! :)

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości