PGNiG jest laureatem konkursu Pracodawca Godny Zaufania za jakość kształcenia nowych kadr.
Konkurs Pracodawca Godny Zaufania jest organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą i Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Jego celem jest wyróżnienie dużych i średnich firm działających na polskim rynku, które stosują ciekawe i skuteczne rozwiązania kadrowe.
W X edycji konkursu, której rozstrzygnięcie odbyło się w listopadzie 2020 r., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. zdobyło nagrodę w kategorii „Programy Stażowe”. Kapituła konkursu doceniła programy rozwoju przyszłych kadr w PGNiG – przede wszystkim GeoTalent, ale firma realizuje także inne programy stażowe: Złoża Kariery i Energia dla Przyszłości.
Po zakończeniu programów stażowych duży odsetek stażystów znajduje zatrudnienie w PGNiG. To znak, że do firmy trafiają najlepsi, a same programy stażowe zdają egzamin i służą jej do wyłuskania najzdolniejszych kandydatów do pracy.
Program GeoTalent
GeoTalent to sztandarowy program w PGNiG. Jest adresowany do studentów uczelni partnerskich (Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego) zainteresowanych branżą naftową, którzy chcą pogłębić wiedzę o umiejętności praktyczne dotyczące poszukiwań, rozpoznania i wydobycia węglowodorów ze źródeł konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. PGNiG zaprasza w tym wypadku na praktyki m.in. studentów i absolwentów geologii i ochrony środowiska.
Program GeoTalent składa się z kilku elementów. Głównym są warsztaty prowadzone przez specjalistów z dziedziny geologii i eksploatacji z oddziałów PGNiG w Sanoku, Zielonej Górze i Odolanowie. Drugi element to program ambasadorski; wyróżniający się studenci uczelni partnerskich, aktywnie działający w kołach naukowych i innych organizacjach, wspierają PGNiG w planowaniu, promocji i realizacji różnych wydarzeń.
GeoTalent to także letnie praktyki dla studentów i świeżych absolwentów wydziałów docelowych. Praktykanci otrzymują zadania, których wykonanie wspiera opiekun praktyk. Mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu w środowisku pracy naturalnym dla danej dziedziny. Po ostatniej, letniej edycji GeoTalent po zakończeniu stażu pracę w PGNiG znalazło trzech stażystów.
W ramach programu GeoTalent organizowany jest też konkurs prac dyplomowych. Można do niego zgłosić prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie związane z branżą poszukiwawczo-wydobywczą węglowodorów (maksymalnie do trzech lat od terminu obrony). W konkursie mogą wziąć udział studenci i absolwenci wszystkich uczelni w Polsce.
Uczestnicy programu GeoTalent mogą skorzystać z wyjazdów do obiektów PGNiG. W poprzednich edycjach programu stażyści mieli okazję zobaczyć Wiertnię Pniewy 5-H, Kopalnię Gazu Ziemnego Paproć, Centralny Magazyn Rdzeni w Chmielniku, Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice. Obszerne fotorelacje można znaleźć na tej stronie: https://www.geotalent.pl/dla-studentow/wyjazdy/.
Szczegółowe informacje o programie: www.geotalent.pl.
Praktyki w PGNiG: Złoża Kariery
Z kolei program stażowy Złoża Kariery jest adresowany do studentów i absolwentów wszystkich kierunków studiów, nie tylko do tych studiujących kierunki „branżowe” jak w przypadku GeoTalentu. Głównym elementem programu Złoża Kariery są praktyki. Umożliwiają one studentom i absolwentom zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego w PGNiG. Na stażystów czekają miejsca w poszczególnych jednostkach centrali PGNiG S.A., a także w Oddziale Obrotu Hurtowego. Uczestnicy biorą udział w projektach edukacyjnych, poznają codzienną pracę w spółce, zapoznają się z jej misją i historią. Po ukończeniu ostatniej edycji programu, jesienią 2019 r., firma zatrudniła siedmiu z dziesięciu stażystów, którzy wzięli w nim udział.
Szczegółowe informacje o programie można uzyskać na stronie: zlozakariery.pl.
Projekt Energia dla Przyszłości
Energia dla Przyszłości to kolejny program stażowy w PGNiG. W tym wypadku realizowany jest wspólnie z PGE, PKN ORLEN i PSE obecnie pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wybrani w procesie rekrutacyjnym najlepsi absolwenci odbywają rotacyjnie płatne staże w poszczególnych spółkach. Pozwala im to zdobyć unikalną wiedzę i niepowtarzalne doświadczenie, poznać od wewnątrz pracę w dużych firmach energetycznych. Ułatwia im też znalezienie pracy w tym sektorze. Po edycji z 2019/2020 roku zatrudnienie w PGNiG znalazło czterech z ośmiu stażystów.
KW
Inne tematy w dziale Gospodarka