Nowy szyb górniczy na Dolnym Śląsku będzie najgłębszy w Polsce i będzie wymagał klimatyzowania. Paliwem będzie gaz ziemny.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy dostawy gazu ziemnego dla KGHM Polska Miedź. Obie firmy podpisały dodatkowy kontrakt, który poszerzy dostawy błękitnego paliwa o nowy punkt – Powierzchniową Stację Klimatyzacyjną w Kwielicach na Dolnym Śląsku.
Stacja Klimatyzacyjna to inwestycja związana z budową nowego szybu kopalnianego w Głogowie. GG-1, bo tak nazywa się ten szyb, będzie prowadził do najgłębszego miejsca w Polsce – aż na 1351 m i to na tej głębokości pracować będą górnicy. Dziś najgłębszym miejscem wydobywczym w Polsce jest poziom 1290 m w kopalni Budryk (Jastrzębska Spółka Węglowa) w Ornontowicach.
Czemu mówienie o tej głębokości ma tak duże znaczenie? Ponieważ chodzi o górnicze BHP. Im bowiem głębiej, tym cieplej. I bez gigantycznej stacji klimatyzacji na dole, w temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza po prostu nie dałoby się pracować. Budowa stacji w Kwielicach obejmuje wykonanie instalacji technologicznej wody lodowej, gorącej, grzewczej, chłodniczej wraz z armaturą i zabudową urządzeń. Zostanie ona oddana do użytku przez KGHM w 2021 roku. A by pracować potrzebuje paliwa – i nim będzie właśnie gaz dostarczany przez PGNiG.
W ramach realizowanej inwestycji powstanie system rurociągów i podajników, którego zadaniem będzie nie tylko chłodzenie, ale także odzysk ciepła dla celów gospodarki energetycznej spółki.
To kolejny przykład, że duże firmy mogą się uniezależniać energetycznie i ciepłowniczo inwestując we własne źródła wytwarzania.
Szacunkowa wartość kontraktu zwiększającego dostawy gazu ziemnego od PGNiG dla KGHM to około 190 mln zł.
– Jesteśmy dumni z poszerzenia współpracy z KGHM – jednym z największych producentów miedzi na świecie oraz naszym wieloletnim strategicznym klientem, który nieustannie rozwija swoją działalność. W ten sposób wspólnie wspieramy rozwój polskiej gospodarki – skomentował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Warto dodać, że KGHM jest również największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce.
- Naszą ambicją jest odpowiadanie na rosnące potrzeby i oczekiwania naszych kontrahentów, czego wyrazem jest podpisany dodatkowy kontrakt indywidualny pomiędzy PGNiG a KGHM oraz aneksy. Klienci PGNiG są naszym największym priorytetem, a ich zaufanie jest dla nas najcenniejsze. Gwarantujemy to, co kluczowe dla przedsiębiorstw produkcyjnych – atrakcyjną cenę oraz bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego – dodał szef gazowej spółki.
- Dzięki zapewnieniu paliwa gazowego dla Powierzchniowej Stacji Klimatyzacji w rejonie szybu GG-1 stwarzamy możliwość dostawy wody lodowej do wyrobisk górniczych zlokalizowanych na poziomie poniżej 1200 m w obszarze górniczym Głogów Głęboki Przemysłowy. Wprowadzona do umowy optymalizacja procesu zakupu gazu była dla KGHM priorytetem przy tak dużych ilościach gazu zużywanego w naszym procesie produkcyjnym - powiedział z kolei prezes miedziowego kombinatu Marcin Chludziński.
- Wartym podkreślenia jest okres negocjacji i wypracowania zapisów nowego kontraktu oraz aneksów, który przypadł na czas pandemii COVID-19. Pokazuje to doskonałe przygotowanie zarówno KGHM, jak i PGNiG do rozmów i negocjacji w trudnych warunkach biznesowych - dodał Marcin Chludziński.
Obie spółki wypracowały także mechanizmy optymalizacji procesu zakupu i sprzedaży paliwa gazowego, które zostały wprowadzone w postaci aneksów do obowiązującej umowy oraz kontraktów między PGNiG i KGHM z 27 lipca 2017 roku. Podpisane wówczas porozumienia zakładają dostawy gazu ziemnego od PGNiG dla KGHM do 2033 roku.
KB
Inne tematy w dziale Gospodarka