Prace nad uruchomieniem wydobycia gazu ze złoża Duva, w których udziały ma PGNiG, przekroczyły półmetek. Produkcja ze złoża już w przyszłym roku.
PGNiG Upstream Norway z Grupy PGNiG, posiada 30 proc. udziałów w złożu Duva na szelfie norweskim (koncesje PL636 i PL 636B). Zakończyło się właśnie układanie podwodnych instalacji, które posłużą do wydobycia.
Spółka kupiła udziały w złożu w lipcu 2019 r. (20 proc.), a w styczniu 2020 r. dokupiła jeszcze 10 proc.
Operatorem na złożu jest firma Neptune Energy. Ułożenie gazociągów wydobywczych i technologicznych pozwoli podłączyć złoże do platformy wydobywczej Gjøa oddalonej o 12 km. Planowany termin rozpoczęcia produkcji to III kwartał 2021 r.
– Gaz z szelfu norweskiego popłynie do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. Naszym strategicznym celem jest osiągnięcie jak największego wydobycia własnego gazu z norweskich złóż, w których mamy udziały. Minął dopiero rok od zaakceptowania planów zagospodarowania dla złoża Duva przez norweskie władze, a w przygotowaniach do wydobycia przekroczyliśmy już półmetek. Prace postępują, a projekt jest realizowany nawet z lekkim wyprzedzeniem wobec harmonogramu – mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
Baltic Pipe to strategiczna inwestycja gazowa Polski – rurociąg ten ma połączyć nas z Norwegią przez Danię, co docelowo ma pozwolić nam na uniezależnienie się od dostaw błękitnego paliwa z kierunków wschodnich.
PGNiG prowadzi działalność w Norwegii od 2007 roku. PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 28 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka wydobywa obecnie ropę naftową i gaz ziemny z 7 złóż na szelfie. W tym roku rozpoczęła się produkcja ze złóż Skogul i Ærfugl.
PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym w styczniu 2020 r.
W wyniku transakcji udział PGNiG Upstream Norway (PUN) w obu koncesjach wzrósł do 30 procent. Dzięki temu wolumen wydobycia gazu ziemnego ze złoża Duva przypadający na spółkę wzrośnie do 0,2 mld m sześc. rocznie.
– Zakup złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej PGNiG. To element naszej strategii dywersyfikacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ten sposób budujemy również pozycję polskich spółek na rynkach zagranicznych – powiedział Kwieciński.
Złoże Duva zostało odkryte w 2016 roku. W czerwcu ubiegłego roku norweska administracja zaakceptowała plan jego zagospodarowania. Uruchomienie eksploatacji przewidziane jest na przełom 2020 i 2021 roku. W złożu zaplanowano trzy odwierty eksploatacyjne – dwa będą produkowały ropę naftową, a jeden – gaz ziemny. Plan zagospodarowania dopuszcza również wykonanie dodatkowego odwiertu do produkcji ropy. Maksymalna roczna produkcja ze złoża w początkowym okresie ma wynieść ok. 30 tys. baryłek przeliczeniowych ropy (boe).
KB
Polecamy:
- Norwegia wsparła firmy na szelfie. Rząd w Oslo zmniejsza obciążenia fiskalne dla firm wydobywczych, które dotknął koronawirusowy kryzys. Skorzysta na tym również PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Inne tematy w dziale Gospodarka