Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNiG
Magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNiG
Blog energetyczny Blog energetyczny
2082
BLOG

Jak magazynuje się gaz ziemny

Blog energetyczny Blog energetyczny Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Błękitne paliwo wydobywane spod ziemi składuje się... pod ziemią. W złożach solnych lub odwiertach po wydobyciu gazu.

Magazyn kojarzy się zwykle z jakąś halą, dużym obiektem na powierzchni ziemi. Tymczasem w przypadku gazu ziemnego nie mówimy w ogóle o żadnych naziemnych budowlach. W zasadzie nie mówimy nawet o budowlach, a o dziurach w ziemi, które można wypełnić gazem.  

Po co przechowuje się błękitne paliwo? Aby korzystać z niego w okresie zwiększonego popytu. Z surowca zmagazynowanego pod ziemią można wówczas szybko skorzystać. 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – największe polskie przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego - korzysta z dwóch rodzajów magazynów. Pierwsze to kawernowe, drugie to te w wyczerpanych złożach. 

Te pierwsze to takie, gdzie gaz magazynowany jest w kawernach solnych. W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że w złożu soli wykonuje się głęboki na około kilometr odwiert, w który zatłacza się azot i wodę w pokryte płaszczem cementowym rury. Tak wypłukuje się trafiająca na powierzchnię solanka, z której powstaje sól. Po wypłukaniu w procesie ługowania w to miejsce po solance zatłacza się gaz ziemny. 

Bardzo podobnie wygląda trzymanie go na zapas w sczerpanych złożach gazu. Poszukiwanie tego surowca zaczyna się badaniami sejsmicznymi, na tej podstawie powstaje przekrój złoża, a docelowo kopalnia gazu po wykonaniu odpowiednich odwiertów. I tu podobnie jak w przypadku kawerny - po wyczerpaniu złoża może być tam zatłaczany gaz ziemny potrzebny w większych ilościach w okresie jesienno-zimowym. 

Magazyny gazu w Polsce

magazyn gazu
Gaz ziemny magazynuje się pod ziemią. Na zdjęciu magazyn gazu Kosakowo. Fot. PGNiG

Takich magazynów PGNiG ma już siedem. Wykwalifikowana załoga na bieżąco prowadzi ich nadzór i monitoring oddziaływania na środowisko. Są one kontrolowane w sumie przez 30 urzędów i instytucji. Pracownicy to zespół ekspertów. Korzystają z najnowszych technologii dla bezpieczeństwo dostaw paliwa do firm i gospodarstw domowych. 

Mogilno to magazyn gazu wysokometanowego o pojemności czynnej 585,40 mln m3 zlokalizowany w województwie kujawsko – pomorskim na terenie gmin Mogilno i Rogowo. Magazyn jest utworzony w kawernach solnych, co pozwala na uzyskanie dużych mocy zatłaczania i odbioru gazu. 

Husów to magazyn gazu wysokometanowego o pojemności czynnej 500 mln m3. Zlokalizowany jest w województwie podkarpackim na terenie gmin Łańcut i Markowa. 

Wierzchowice to magazyn gazu wysokometanowego. Utworzony jest w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu zaazotowanego oraz zlokalizowany w województwie dolnośląskim na terenie gmin Milicz i Krośnice. Jest to największy podziemny magazyn gazu w Polsce, o pojemności czynnej 1 300 mln m3. Aktualnie trwają analizy nad możliwością zwiększenia jego pojemności czynnej do 2 000 mln m3. 

Strachocina to magazyn gazu wysokometanowego o pojemności czynnej 360 mln m3. Zlokalizowany jest w województwie podkarpackim na terenie gmin Sanok i Brzozów. 

Brzeźnica to magazyn gazu wysokometanowego o pojemności czynnej 100 mln m3. Zlokalizowany jest w województwie podkarpackim w gminie Dębica.  

Swarzów to magazyn gazu wysokometanowego o pojemności czynnej 90 mln m3. Zlokalizowany jest w województwie małopolskim w gminach Dąbrowa Tarnowska i Olesno. To z kolei jeden z najstarszych magazynów błękitnego paliwa w Polsce. 

Kosakowo to natomiast przygotowywany magazyn gazu wysokometanowego o pojemności czynnej 239,40 mln m3. Jest on zlokalizowany w okolicy Trójmiasta. Docelowa pojemność magazynu to 295 mln m3. Zakończenie budowy KPMG Kosakowo planowane jest na 2022 rok. 


magazyny gazu


KB 


Blog o energetyce prowadzony przez zespół Salon24.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Gospodarka