PGNiG zwiększa wydobycie gazu w Polsce. fot. PGNiG
PGNiG zwiększa wydobycie gazu w Polsce. fot. PGNiG
Blog energetyczny Blog energetyczny
1032
BLOG

PGNiG zwiększa wydobycie gazu w Polsce

Blog energetyczny Blog energetyczny Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

3,8 mld m sześc. - tyle błękitnego paliwa w kraju wydobyło w 2019 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Niektóre polskie złoża są wciąż bardzo perspektywiczne. Na przykład największe - Przemyśl, w którym jest więcej gazu niż wcześniej sądzono. 

PGNiG z sukcesem zakończyło testy kolejnego odwiertu w Przemyślu. Wykonane tam prace pozwolą zwiększyć wydobycie z tego złoża aż o 13 proc. rocznie.  

Odwiert eksploatacyjny Przemyśl-318K został wykonany w dzielnicy Lipowica w północnej części miasta, gdzie wcześniej wykonano już trzy odwierty. Z szacunków spółki wynika, że łącznie z wykonanych nowych czterech odwiertów produkcja wyniesie rocznie ok. 60 mln m sześc. wysokometanowego gazu ziemnego.

– Testy na nowych odwiertach potwierdzają, że w złożu Przemyśl znajduje się znacznie więcej gazu, niż do tej pory sądzono. To bardzo dobra wiadomość, która ułatwi PGNiG realizację strategicznego planu, jakim jest zwiększenie wydobycia gazu ziemnego ze złóż na Podkarpaciu – powiedział w maju prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.


Zakończenie prac związanych z podłączeniem nowych odwiertów do sieci przewidziano w I kwartale przyszłego roku. Spółka planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych w obrębie złoża Przemyśl, co umożliwi udostępnienie kolejnych, nieeksploatowanych dotychczas horyzontów tego złoża. Zagospodarowanie tych zasobów pozwoli nie tylko na zwiększenie wydobycia, ale przedłuży eksploatację „Przemyśla” o kolejne dekady.  

Coraz więcej gazu

Jeszcze kilka lat temu nie przewidywano, że w eksploatowanym najdłużej, bo już od ponad 60 lat złożu Przemyśl, kryje się dodatkowych 20 mld m sześc. gazu ziemnego. Ze złoża, którego pierwotny potencjał określono na 74 mld m³ gazu, wydobyto blisko 65 mld m³ i przewidywano jego fazę schyłkową. Dzięki podejściu wykorzystującemu nowoczesną technologię, podjęto decyzję o ponownych badaniach i rewitalizacji złoża, czego efektem będzie wieloletnie przedłużenie jego żywotności. 

PGNiG szacuje, że w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu, gdzie znajduje się złoże Przemyśl, wzrośnie do około 17 mld m³ rocznie. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju i dodatkowe korzyści dla regionu.

W 2019 r. nakłady inwestycyjne PGNiG w działalności krajowej segmentu Poszukiwanie i Wydobycie wyniosły ok. 831 mln zł.

Cyfrowe złoże

By prace prowadzone były jeszcze bardziej efektywnie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wdrożyło zintegrowany system zarządzania złożem, który optymalizuje działalność wydobywczą spółki. System nazwany Cyfrowym Złożem pozwala na symulację różnych scenariuszy wiercenia i późniejszej produkcji, co ułatwia podjęcie decyzji o wyborze najlepszego z rozwiązań. Korzyści z wdrożenia systemu pokazały już wyniki pilotażu przeprowadzonego na złożu Załęcze eksploatowanym od ponad 40 lat. PGNiG wykorzystało narzędzie do analizy różnych scenariuszy modernizacji kopalni gazu. Pozwoliło to na wybór optymalnego wariantu inwestycji. Obecnie analizy tego typu prowadzone są na kolejnych 7 złożach.

Zakończyło się też wiercenie i testy otworu eksploatacyjnego Paproć-66H w gminie Nowy Tomyśl w Wielkopolsce. Zastosowanie tam systemu Cyfrowe Złoże pozwoliło na wybór wariantu wykonania jednego otworu zamiast trzech przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Co za tym idzie, planowane roczne wydobycie tylko z tego odwiertu wyniesie ok. 45 mln m sześc. gazu.

– Efekt prac na złożu Paproć po raz kolejny pokazuje, jak pomocne przy tym jest zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych typu digital oilfield – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.


Blog o energetyce prowadzony przez zespół Salon24.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Gospodarka