Program edukacyjny "Być jak Ignacy” organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Program edukacyjny "Być jak Ignacy” organizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Blog energetyczny Blog energetyczny
1203
BLOG

W biznesie trzeba budować kapitał społeczny

Blog energetyczny Blog energetyczny Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Prawie 1600 szkół zgłosiło się do tegorocznej edycji programu „Być jak Ignacy”, a Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza objęła nim już ponad 120 tys. uczniów.

„Jako jedno z największych i najstarszych przedsiębiorstw w Polsce prowadzimy naszą działalność biznesową w wielu lokalizacjach w kraju i za granicą. Świadomi oddziaływania na społeczności skupione wokół naszych inwestycji, od lat dążymy do budowania trwałych relacji i podejmowania współpracy z naszymi interesariuszami, także na poziomie lokalnym i regionalnym” - deklaruje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I rzeczywiście oprócz swojej podstawowej działalności - wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej - podejmuje działania w szerokim rozumieniu społecznej odpowiedzialności biznesu. I nie chodzi tu tylko na przykład o opiekę i wsparcie muzeów gazownictwa w Warszawie i Paczkowie. 

Być jak Ignacy

Flagowy program społeczny spółki realizowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza to wspomniany już edukacyjny projekt „Być jak Ignacy”. Jego popularno-naukowy charakter ma przybliżyć uczniom postać nie tylko Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego, ale także innych wybitnych ludzi polskiej nauki (w czwartej edycji programu są to m.in. lekarka Stanisława Adamowiczowa i muzyk-wynalazca Józef Hofman).

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. W każdej edycji dzieci mają do dyspozycji interaktywne pomoce naukowe, nauczyciele – scenariusze zajęć do wykorzystania podczas lekcji, a szkoły biorą udział w konkursie z nagrodami.


Rozgrzewamy polskie serca

Inną inicjatywą Fundacji PGNiG jest program „Rozgrzewamy polskie serca”. Jego kolejne odsłony pomagają krzewić pamięć o bohaterach polskiej niepodległości, w szczególności kombatantach i powstańcach warszawskich. W przeszłości Fundacja zaangażowała się w finansowanie produkcji filmowych dotyczących żołnierzy wyklętych. Wsparcie dla powstańców warszawskich obejmuje także dofinansowanie rachunków za gaz w ramach akcji „rachunek wdzięczności”, a w czasie pandemii koronawirusa dostarczanie im paczek żywnościowych. PGNiG sponsorowało też modernizację multimedialnej ekspozycji „Niemcy w Warszawie” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poznaj górnika naftowego 

W ramach akcji „Górnik w przedszkolu” z dziećmi spotykają się górnicy naftowi z oddziałów PGNiG. Przedstawiciele gazowego koncernu pracujący na co dzień przy wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej odwiedzają przedszkola i szkoły w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem i na Podkarpaciu, czyli wszędzie tam, gdzie PGNiG prowadzi działalność wydobywczą. Opowiadają dzieciom, jak wygląda wydobycie ropy naftowej i gazu oraz kim był Ignacy Łukasiewicz. Na pamiątkę każdy mały uczestnik wizyty otrzymuje papierową czapkę górniczą, czyli czako. Chętni mogą przymierzyć to prawdziwe, a także policzyć guziki na czarnym górniczym mundurze zakładanym przez przedstawicieli branży głównie przy okazji Barbórki, czyli 4 grudnia. 

PGNiG lokalnie

Oddziały terenowe gazowej spółki angażują się także w organizację i współfinansowanie lokalnych imprez kulturalnych i edukacyjnych, festiwale nauki, zawody sportowe, wspierają szkoły, kluby sportowe i lokalne stowarzyszenia. Cyklicznie organizują także akcje krwiodawstwa.

Wsparcie otoczenia i społeczności lokalnych jest jednym z priorytetów firmy. Współpraca z organizacjami i instytucjami na terenach, gdzie prowadzi działalność należy do najważniejszych zadań odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu. PGNiG stara się uczestniczyć w wydarzeniach lokalnych zarówno poprzez wsparcie o charakterze społecznym, jak i marketingowym.

Pracownicy kopalń często aktywnie uczestniczą i pomagają w oddolnych inicjatywach społecznych. Firma chce być przez to postrzegana jako dobry sąsiad, współuczestniczący w życiu społeczności lokalnych. Wartość dodana jaką niesie za sobą wsparcie i współpraca jest niemierzalna i przynosi korzyści obu stronom w perspektywie długoterminowej.


Blog o energetyce prowadzony przez zespół Salon24.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Gospodarka