Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich
281
BLOG

Nudne? Nie, ważne! Proces legislacyjny

Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Blog Rzecznika Praw Obywatelskich Polityka Obserwuj notkę 46

Po 20 latach transformacji polskie prawo wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie tylko dlatego, że trwają w nim pozostałości z epoki PRL – także dlatego, że zmiany wprowadzane są chaotycznie. Są takie ustawy, które nowelizowane były już ponad sto razy! Wygląda na to, że nikt nad tym procesem nie panuje.
 
W kolejnym odcinku dyskusji konstytucyjnej proponuję kilka pytań dotyczących sposobu stanowienia prawa. Na początek – nicjatywa ustawodawcza. Dziś prawo wnoszenia projektów ustaw do Sejmu posiada Prezydent, rząd, Senat, grupa 15 posłów i grupa 100 tys. obywateli. Poprawki podczas prac w Sejmie zgłaszać może nawet pojedynczy poseł. Czy ten katalog należy odchudzić? Jeśli tak – w jaki sposób?
 
Po drugie – czy Konstytucja powinna określać specjalne tryby stanowienia prawa? Czy na przykład ma to dotyczyć ustawy budżetowej, ustaw przedkładanych w trybie pilnym, ratyfikacji umów międzynarodowych, zmian w Konstytucji? Co Państwa zdaniem można tu pominąć – lub dodać?
 
Po trzecie – czy Senat jest potrzebny w procesie legislacyjnym? Czy istotnie poprawia ustawy uchwalane przez Sejm? A może wystarczyłoby – zapewne mniejszym kosztem – wzmocnić Biuro Legislacyjne Sejmu i poprawić jakość ustaw?
 
Po czwarte – jakie kompetencje w procesie stanowienia prawa powinien posiadać Prezydent? Czy obecne prawo weta jest zbyt szerokie, jak twierdzą niektórzy? Jeśli je ograniczyć, to jak? A może przeciwnie – Prezydent powinien otrzymać szersze uprawnienia?
 
Bardzo jestem ciekaw Państwa odpowiedzi. Ponawiam zaproszenie do salonowiczów na dyskusję o konstytucji w siedzibie RPO – szczegóły w osobnym poście.
 

Nie ma praw i wolności bez sprawnie funkcjonujących instytucji państwa prawnego - tak jak nie ma silnego państwa, bez wolnych obywateli. Nie ma wolnych obywateli bez społeczeństwa obywatelskiego, które promuje cnoty obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Tego rodzaju państwo jest warunkiem rozwoju jednostki, jest niezbędnym komponentem siły narodu i konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. dr Janusz Kochanowski Zapis video ze spotkania Blogerów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ZŁÓŻ WNIOSEK DO RZECZNIKA ZŁÓŻ WNIOSEK W CZYIMŚ IMIENIU Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich Poznaj swoje prawa z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Obchody Dnia Praw Człowieka w Polsce Dni Otwarte Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem FAQ - Najczęściej zadawane pytania Nieodpłatna pomoc prawna w Polsce

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (46)

Inne tematy w dziale Polityka