Prezes Zarządu Prezes Zarządu
195
BLOG

Wynagrodzenie dla pracownika... (2)

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Kontynuacja rozważań rozpoczętych tutaj:

https://www.salon24.pl/u/biznesik/984663,ile-kosztuje-wynagrodzenie-pracownika



Rozpoczynając działalność gospodarczą na własny rachunek najtrudniejszym zadaniem jest określenie negocjacyjnej stawki wynagrodzenia za produkt. Nie można tutaj pominąć kilku definicji - aby w przyszłych rozważaniach nie stracić głównego wątku.

Każda firma jest przedsiębiorstwem - produkcyjnym albo przedsiębiorstwem usługowym.

Poza tym przedsiębiorstwo może tworzyć dobro materialne lub niematerialne.

Na równi będę traktował przedsiębiorstwo zatrudniające mniej lub bardziej liczną załogę jak i firmę, w której jedynym pracownikiem jest jej właściciel. Uważam, że takie uproszczenie ułatwia przedstawienie istotnych problemów a także pozwala na tworzenie wątków specyficznych dla określonych rozwiązań.

Przykładem  przedsiębiorstwa produkcyjnego jest na przykład firma lepiąca pierogi, które można sobie po prostu kupić. Na pewno jest to firma produkująca produkt materialny bez względu na to, czy jest to jedna osoba, czy też jest to większa grupa pracowników lepiących pierogi w sposób zorganizowany.

W sytuacji, gdy taka firma lepi pierogi z przeznaczeniem sprzedaży dla nieokreślonego nabywcy - będzie to firma o charakterze produkcyjnym. Jeżeli ta firma będzie lepić pierogi z przeznaczeniem dla konkretnego odbiorcy - to będzie to przedsiębiorstwo o charakterze usługowym...


A teraz zastanowimy się nad wynagrodzeniem wypłacanym osobom lepiącym te pierogi.

Zgodnie z założeniem przyjętym w poprzednim artykule [https://www.salon24.pl/u/biznesik/984663,ile-kosztuje-wynagrodzenie-pracownika] - podstawą wynagrodzenia pracownika jest kwota ustalona przez właściciela w wysokości zabezpieczającej jego potrzeby materialne.


Mówiąc wprost - to właściciel firmy określa, jakie wynagrodzenie miesięczne należy mu się za czas pracy poświęcony na wykonanie produktu określonego ofertą firmy.

Tu nikt nie ma wątpliwości, że w jednoosobowej firmie będzie to wynagrodzenie oczekiwane przez właściciela - który stworzył sobie stanowisko pracy.

Ale jakie wynagrodzenie należy się pracownikowi zatrudnionemu przez właściciela firmy ?

Tu zaczynamy mieć wątpliwości - ile należy się pracownikowi. Bo właściciel musi mieć na utrzymanie swojej rodziny, na dom wyposażony w piękne marmury i basen w ogrodzie, na dwa luksusowe samochody i furę na dojazd do pracy oraz na pokrycie opłat naliczanych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - czyli VAT, podatek od nieruchomości, narzuty na ZUS i podatki lokalne....

A pracownik ?

Cóż, pracownik może być wynagradzany znacznie skromniej - i tu w zasadzie powinna być kwota wynagrodzenia minimalnego, bo po co płacić więcej, jeżeli "piniendzy nie ma i nie będzie" ?


Cdn...






nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka