Tym razem poruszę ważną sprawę - która być może skłana do rozważań na temat eutanazji osób w wielu poprodukcyjnym.
Chodzi o emeryturę. Powszechnie uważa się, że emerytów utrzymuja osoby pracujące...
Jeżeli sięgnąć panięcią do okresu bezpośrednio poprzedzajacego powstanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych [1], warto w skrócie przypomnieć ogólny cel tej inwestycji. Wcześniej było tak, że pracownik pracował dniówkę, po któej otrzymywał umówioną zapłatę. W miarę rozwoju przemysłu ulegał modyfikacji sposób rozliczeń pracodawcy z pracownikami i w niektórych krajach takim okresem rozliczeniowym jest tydzień, w innych państwach może być miesiąc.
Pracownicy dostrzegli pewien związek nieobecności w pracy z nieotrzymaniem wynagrodzenia w dni bez świadczenia pracy, na przykład z powodu choroby. Powstała więc koncepcja opodatkowania się wszystkich pracowników w ten sposób, że w zamian za niewieelką część wynagrodzenia uzyskanego od pracy przekazaną na specjalny fundusz - wpłacajacy uzyskiwał zapewnienie, że w przypadku choroby otrzyma utracone z jej powodu wynagrodzenie.
Patrząc przez pryzmat "zakładu" ubezpieczenia wzajemnego działalność tej instytucji była prosta. Uczestnik systemu wpłacał własciwą część swojego wynagrodzenia tytułem zaliczki na poczet ewentualnej choroby.
Średnia statystyczna wykazywała, że pracownik stara się pracować. Więc okres ewentualnego okresu chorobowego był minimalny i zmierzał do zera. W takim przypadku fundusz gromadził środki na ewentualne wypłąty dla tych, którym czasem to się zdarzyło. Ponieważ po jakimś czasie każdy z uczestników tego systemu dysponował znaczną kwotą na okoliczność ewentualnej choroby i nawet, jeżeli takie zasiłki pobierał, to bardzo często kwota wpłacona wielokrotnie przekraczała kwoty pobrane z posodu nieobecności w pracy.
Ostatecznie postanowiono tę nadwyżkę wypłacić ale już nie w postaci gotówki, ale comiesięcznej kwoty wypłacanej do końca życia, znanej jako emerytura.
Jeżeli ktośą chciałby prześledzić przepływ gotówki tego funduszu, to było to proste rozliczenie. Pracownik comiesięcznie wpłacał przyjętą wcześniej, uataloną kwotę jako zaliczkę na wypłatę dla siebie.
Fundusz w przypadku nadwyżki wypłaty korzystął z kredytu bankowego na wywiązanie się ze swojego zobowiazania. Dzieki wzrastajacej lczbie cżłonków tego systemu wzraztałą comiesięczna kwota wpłacana przez ubezpieczonych a ewentualne braki środkó na wypłaty uzupełniano z kredytu bankowego.
Po pewnym czasie suma wpłat pozwoliła nie tylko na spłacanie ralatmi pobranego kredytu, ale również zwrot popbranego kredytu. Fundusz stał się posiadaczem ogromnych kwot przeznaczonych na wypłatę w razie utraty zdolności do pracy takiego pracownika.
Problemem stał się okres II wojny światowej, któy zaburzył funkcjonowanie tego systemu. Z jednej stony księgowano wpłaty od ubezpieczonych, z drugiej strony ten fundusz posiadał uprawnienia inwestowania w trwałe zabezpieczenie posiadanych środków przed inflacją. Masowy wykup papieró wartościowych przez fundusz stawał się intratną pozycją w budżenie Funduszu. Jednak po zakończeniu II wojny światowej sytuacja polityczna uległa zmianie i władzę przejęli ci, któzy nie mieli pojęcia o statystyce.
Do systemu dołączono osoby, które były zwonione z obowiązku ubezpieczenia społecznego, ale miały prawo do pobierania świadczeń z jego funduszu. Oczywiście deficyt między kwotą wypłaconą a wysokością wpłat pokrywał budżet.
I tak oto doszło do przejedzenia funduszu wypracowanego przez wcześniejsze okresy. Dlatego utrzymuje się pojęcie, że to osoby wpłacające składkę na swoje ubezpieczenie wpłacają środki na wypłatę dla emerytów.
Zapomina się o kapitale własnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgromadzonym przez minione pokolenia. Ktoś ten kapitał zawłaszczył. Taka jest prawda o liczbie śób utrzymujacych jednego emeryta. A tak naprawdę to wypłacona emerytura jest bardzo często jedynym pieniądzem w kilkupokoleniowej rodzinie, bo osoby w wieku produkcyjnym zostały pozbawione możliwości pracy z uwagi na polityczne decyzje administracji państwowej.
http://www.salon24.pl/video/3136,na-jednego-emeryta-przypadnie-jeden-pracujacy
-------------------------------
[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ad_Ubezpiecze%C5%84_Spo%C5%82ecznych
Inne tematy w dziale Rozmaitości