Od nowego roku wchodzą w życie przepisy zmieniające sposób opłacania składek do ZUS. Zamiast na dotychczasowe cztery, będzie można przelewać pieniądze na jeden indywidualny rachunek do ZUS.
Teraz są cztery oddzielne rachunki ubezpieczenia: społecznego, tzw. FUS, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych. Odprowadza na nie składki ok. 7 mln płatników. Składki trafiają na rachunek wspólny dla danego funduszu, a w przypadku błędnego identyfikatora zapisanego przy przelewie trzeba prowadzić postępowanie wyjaśniające, od kogo pochodzi dana wpłata. Teraz jeden rachunek będzie przypisany do każdego płatnika. Przez to numer rachunku stanie się nowym identyfikatorem płatnika, nie będzie więc problemu z ustaleniem, czyja to wpłata.
Po otrzymaniu składek zadaniem ZUS będzie rozdysponowanie środków między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.
Zobacz także: Niższy ZUS dla małych firm coraz bliżej. Jakie będą zmiany?
Przy opłacaniu składek w styczniu należy skorzystać z indywidualnego Numeru Rachunku Składkowego (NRS), który otrzymali płatnicy listem poleconym z ZUS. Jeśli ktoś nie odebrał takiej przesyłki lub ją zgubił, to może sprawdzić swój numer na stronie internetowej ZUS w wyszukiwarce numeru rachunku składkowego http://www.eskladka.pl, a także w każdej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00.
"Pamiętaj, że Twój rachunek zawsze zawiera nasz numer identyfikacyjny 6000 0002 026, a ostatnie 10 cyfr rachunku to Twój numer NIP. Jedyne informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. musisz wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz Twój numer rachunku składkowego" – przypomina ZUS w komunikacie.
Pracownicy ZUS zajmują się obecnie porządkowaniem kont płatników. - To jest konieczny i to jest historyczny moment, aby uporządkować te konta począwszy od 1999 r. - podkreślała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
- My w Zakładzie wykonujemy ogromną pracę z punktu widzenia porządkowania kilkuletnich zaniedbań, jeśli chodzi o konta płatników składek. Jeżeli to się nam uda, to od stycznia, wprowadzając w tak optymalizowany sposób przekazywania składki, będzie to z ogromną korzyścią dla transparentności FUS i płatników składek. Będą oni mieli pełną informację opłacania składek miesiąc po miesiącu - dodała Uścińska.
Przeczytaj także: Zniesienie limitu składek na ZUS od 2019? Jest porozumienie Morawieckiego i Rafalskiej
ZUS przypomina, że w przypadku zadłużenia płatnika pierwsza wpłata zostanie rozliczona - na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. „Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Dlatego, jeśli masz zaległości I z tego powodu będziesz miał niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę możesz m.in. utracić prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czyli prawa do zasiłku chorobowego, lub macierzyńskiego” – ostrzega zakład.
W niektórych przypadkach można złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Wtedy spłata należności zostanie rozłożona na raty.
Źródło: PAP
ja
© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.
Inne tematy w dziale Gospodarka